Wypadanie włosów u mężczyzn – poznaj istotne fakty
Wypadanie włosów u mężczyzn to dość powszechny problem. Zjawisko przerzedzających się kosmyków często pojawia się w związku ze starzeniem się organizmu i z biegiem lat postępuje. Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku również może mieć miejsce, choć zdarza się nieco rzadziej. Na szczęście obydwu dolegliwościom można skutecznie zaradzić. Kluczowa dla spowolnienia tego procesu jest szybka reakcja na problem.
Wypadanie włosów u mężczyzn – czym się objawia i jakie są przyczyny?
Wypadanie włosów u mężczyzn często powoduje spadek pewności siebie. Niekiedy może wręcz skutkować znacznym obniżeniem samooceny oraz utratą poczucia atrakcyjności. Wypadanie włosów u mężczyzn nie zawsze przejawia się w ten sam sposób, zwykle jednak pierwszym widocznym symptomem są tzw. zakola. Kolejnym, charakterystycznym objawem jest łysienie na czubku głowy u mężczyzn. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów u przedstawicieli płci męskiej może być kilka. Wpływ na wypadanie włosów u mężczyzn ma chociażby zły, ogólny stan zdrowia, nieodpowiednia dieta oraz brak systematycznej aktywności fizycznej.
Na wypadanie włosów narzekają jednak zwłaszcza ci panowie, którzy mają ku temu skłonności rodzinne. W takiej sytuacji bezpośrednią przyczyną jest więc genetyka. Czynnikiem wywołującym nieprawidłowości są również zmiany hormonalne. Najczęściej jest to związane z przekształcaniem się cząsteczek testosteronu w dihydrotestosteron. Wypadanie włosów u mężczyzn nierzadko jest wywołane przez stres. Niezależnie od tego czy jest on związany z pracą, problemami osobistymi czy zdrowotnymi, powoduje wzrost poziomu kortyzolu – hormonu, który przyczynia się do osłabienia cebulek. Na skutek tego kosmyki stają się coraz słabsze i zaczynają nadmiernie wypadać.
Wypadanie włosów u mężczyzn – leczenie, skuteczne zabiegi
Leczenie wypadania włosów u mężczyzn jest możliwe, ale musi być prowadzone w przemyślany sposób. Domowe sposoby będą pomocne, ale nie wystarczające, w sytuacji gdy problem jest zaawansowany. Właściwa pielęgnacja zapewni działanie wspomagające, nie powinna jednak stanowić alternatywy dla zabiegów. Warto natomiast stosować ją dodatkowo (zwłaszcza wcierkę oraz specjalny szampon na wypadanie włosów dla mężczyzn). Na pewno pomocne okaże się wykorzystanie w pielęgnacji naturalnych kosmetyków oraz ziołowych płukanek, zawierających np. pokrzywę, chmiel czy skrzyp polny. Wszystkim tym, którzy zastanawiają się, co na wypadanie włosów u mężczyzn zadziała najlepiej, poleca się specjalistyczne zabiegi trychologiczne, takie jak:
- mezoterapia – dzięki niej wypadanie włosów u mężczyzn zostaje skutecznie zmniejszone. W trakcie terapii do skóry głowy aplikowane są starannie dobrane substancje odżywcze, których zadaniem jest pobudzenie włosów do wzrostu. Mezoterapia sprawia, że cebulki są mocniejsze, i w związku z tym pasma przestają wypadać.
- terapia UVA/UVB/PUVA – podczas tego zabiegu skóra głowy pacjenta naświetlana jest przy pomocy promieniowania UV. Terapia jest skuteczna, dzięki wcześniejszemu podaniu psoralenów, zwiększających wrażliwość skalpu na światło. Powoduje to wzmocnienie cebulek i zwiększenie odporności włosów na wypadanie. Pojawiają się także nowe kosmyki. W efekcie problem, jakim jest nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn zostaje rozwiązany.
- karboksyterapia – w trakcie tego zabiegu na łysienie u mężczyzn, wykorzystuje się właściwości dwutlenku węgla. Podaje się go pacjentowi podskórnie i śródskórnie. Po zabiegu komórki skalpu zaczynają się regenerować, a włosy przestają nadmiernie wypadać. Co więcej, pojawia się dużo tzw. baby hair.
- kriomasaż – ten zabieg stosuje się najczęściej w przypadku łysienia plackowatego. Wykorzystuje on chłodzące właściwości podtlenku azotu. W czasie zabiegu skóra głowy pacjenta poddawana jest kontrolowanemu ochładzaniu. W efekcie poprawia się jej ukrwienie, włosy przestają wypadać, a ich wzrost zostaje pobudzony.
Na wypadanie włosów u mężczyzn szczególnie polecam mezoterapię skóry głowy. W naszych gabinetach wykonujemy trzy rodzaje tego zabiegu, w formie igłowej, mikroigłowej oraz bezigłowej. Stosujemy też różne substancje aktywne: odżywcze serum, niezwykle skuteczny Kenalog, a także osocze bogatopłytkowe (odwirowywane wcześniej z krwi pacjenta). Umożliwia to na doskonałe dostosowanie zabiegu do potrzeb każdego pacjenta. Wariant mezoterapii jest dobierany indywidualnie podczas bezpłatnej konsultacji – mówi Marta Bożenda, kosmetolog-trycholog z Clinica Cosmetologica
Reasumując, wypadanie włosów u mężczyzn to złożony problem, który może mieć różne przyczyny. Aby walczyć z nimi skutecznie, warto zacząć od starannej diagnostyki i ich ustalenia. Rezultat końcowy uzależniony jest od tego, w jaki sposób będziemy działać. Domowe sposoby na łysienie męskie mogą okazać się pomocne, najbardziej skuteczne będą jednak specjalistyczne zabiegi trychologiczne np. mezoterapia czy karboksyterapia skóry głowy.
Bibliografia
1. Czarnecki M, Kaszuba A, Kozłowska M i wsp., Współczesne metody diagnostyki chorób włosów, „Nowa Klinika”, 6, 1999
2. Klonowska J., Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów, „Kosmetologia Estetyczna”, 6 / 2017 / vol. 6
3. Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Koziarski M., Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, 4. M. i K. Maciąg (red.), Wydawnictwo Naukowe Tygiel, 2018
5. Siemiątkowska J., Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, 2018
Komentarze
Grzegorz 03.02.2021 07:35
Dziękuję 🙂 Czyli jest możliwość leczenia i radzenia sobie z tym problemem, dobrze wiedzieć
Rena 02.02.2021 09:34
Jeśli chodzi o wypadanie włosów u mężczyzn to zabiegi i wcierki mają bardzo podobne założenie żeby dostarczyć włosom odpowiednie substancje odżywcze. Oczywiście taka mezoterapia będzie skuteczniejsza, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby dołożyć do zabiegu odpowiednią pielęgnację
Grzegorz 01.02.2021 17:51
Mi się wydaje, że u mnie przyczyna wypadania włosów leży w skłonnościach rodzinnych, a objawia się zakolami. Mam w takim razie pytanie jak wygląda kwestia zabiegów w porównaniu do kremów?