Łysienie - Clinica Cosmetologica dr Igor Michajłowski Gdańsk
Gdańsk

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3

Rejestracja: +48 791 604 604

Gdynia

ul. Powstania Styczniowego 22/2

Rejestracja: +48 791 600 607

łysienie – przyczyny i rodzajeŁysienie jest chorobą prowadzącą do całkowitej utraty włosów. Wśród najczęstszych przyczyn wskazuje się uwarunkowania hormonalne i podłoże genetyczne. Łysienie może być również objawem lub skutkiem niektórych chorób autoimmunologicznych. Czy istnieje skuteczny lek na łysienie? Jakie domowe preparaty na łysienie pomogą zatrzymać nadmierne wypadanie włosów?

Objawy łysienia Łysienie – jakie są przyczyny Leczenie łysienia
Nadmierne wypadanie włosów, dziennie przekraczające 100, Czynniki genetyczne, Diagnoza i leczenie chorób hormonalnych lub przewlekłych, sprzyjających utracie włosów,
Pojawianie się prześwitów i liczne przerzedzenia, Przyjmowanie leków hamujących wzrost włosów i rozwój mieszków włosowych, Zmiana przyjmowanych leków,
Zahamowanie odrastania włosów w miejscach prześwitów, Choroby autoimmunologiczne i związane z nieprawidłowym działaniem gospodarki hormonalnej. Zabiegi trychologiczne hamujące utratę włosów i pobudzające rozwój mieszków włosowych,
Tworzenie się łysych placków na skórze głowy, a nawet na całym ciele łącznie z brwiami. Wspomaganie leczenia dietą bogatą w miedź, selen, cynk, potas, witaminy.

Jakie metody są dostępne dla osób, które już borykają się z zakolami?

Jeśli masz problem z zakolami lub widocznym łysieniem na czubku głowy, istnieje skuteczna metoda przywracania dawnej gęstości włosów – jest nią zabieg przeszczepu włosów przy użyciu techniki FUE. W ramach tego zabiegu, precyzyjnie pobierane są pojedyncze mieszki włosowe z obszarów, gdzie włosy nadal rosną obficie, po czym przeszczepiane są one na zakola czy czubek głowy. Dzięki zaawansowanej technologii FUE można osiągnąć efekty wyglądające zupełnie naturalnie, bez bólu i długiej rekonwalescencji.

Jeśli jesteś ciekaw/a, zachęcamy do zgłębienia informacji na temat tej metody. Zobacz, w jaki sposób zabieg przeszczepu włosów FUE może przywrócić Ci pewność siebie! Serdecznie zapraszamy Cię do odwiedzenia naszej dedykowanej strony internetowej, gdzie znajdziesz pełne informacje na ten temat.

🔗 Dowiedz się więcej o zabiegu przeszczepu włosów w Gdańskiej placówce

Na naszej stronie czekają na Ciebie wszystkie istotne informacje dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, a także odpowiedzi na wszelkie pytania, które mogą Cię nurtować. Nie zwlekaj dłużej – odwiedź naszą stronę i rozpocznij swoją drogę ku pięknej fryzurze!

 

Masz problem z łysieniem?
Umów konsultację z naszym specjalistą,
podczas której otrzymasz porady i umówisz zabiegi.
Zadzwoń

+48 791 604 604

Sprawdź czy atopowe zapalenie skóry głowy powoduje łysienie?

Łysienie – co powoduje trwałą utratę włosów?

Łysienie ma wiele przyczyn. W wielu przypadkach jest uwarunkowane genetycznie. Wskazuje się na kilka kluczowych czynników powodujących trwałą utratę włosów:

  • Dieta – niepełnowartościowa i uboga w białko, cynk, miedź, żelazo, potas, selen.
  • Leki – preparaty obniżające odporność organizmu, upośledzające pracę mieszka włosowego, w którym dochodzi do zahamowania wzrostu włosa.
  • Choroby – nieprawidłowa praca gospodarki hormonalnej np. choroby tarczycy, anemia, długo utrzymująca się gorączka, cukrzyca, kiła, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, odra, gruźlica, zapalenie skórno-mięśniowe.

Łysienie – jak się objawia

Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Przekroczenie normy wskazuje na nadmierną utratę włosów. O łysieniu natomiast mówimy wtedy, gdy w miejsce utraconych włosów nie wyrastają nowe.

Łysienie u kobiet a łysienie u mężczyzn

Z problemem łysienia mierzą się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Trwała utrata włosów w zależności od płci przebiega w różny sposób. Wynika to przede wszystkim z odmiennego metabolizmu hormonów. U mężczyzn rozpad testosteronu następuje natychmiast co powoduje szybszą utratę włosów. Natomiast czas metabolizmu hormonów u kobiet jest wydłużony, co przekłada się na spowolnione wypadanie włosów. Łysienie u kobiet ponadto bardzo często ma jedynie charakter objawowy. Charakter postępującej utraty włosów u mężczyzn i kobiet przedstawiają schematy. Na grafice widzimy różnice w schemacie tworzenia się łysych miejsc na skórze głowy. Newralgiczną częścią w przypadku kobiet jest tzw. strefa przedziałka. Natomiast skóra głowy mężczyzn całkowicie narażona jest na utratę włosów. Mogą one wypadać zarówno w części przedniej, po bokach, lub tworząc wyłysiałe miejsca na potylicy.

fazy łysienia u mezczyzn
fazy łysienia u kobiet

Łysienie – rodzaje

Androgenowe

Głównym czynnikiem rozwoju łysienia androgenowego są uwarunkowania genetyczne. Łysienie androgenowe ma związek również z nadprodukcją androgenów, które hamują działanie mieszków włosowych. W przypadku kobiet schorzenie może być objawem lub skutkiem chorób związanych z nieprawidłową pracą gospodarki hormonalnej. W łysieniu androgenowym wyróżniamy również łysienie męskie, które dotyka około 80% mężczyzn, nawet po 25 roku życia.

Całkowite

Polega na całkowitej utracie lub wrodzonym braku włosów. Występuje rzadko i jest bardzo trudne w leczeniu. Łysienie całkowite może obejmować zarówno skórę głowy, jak i całe ciało. Nie ma jednoznacznych czynników powodujących ten rodzaj łysienia.

Plackowate

Polegające na utracie włosów w wybranych obszarach skóry głowy, jak i całego ciała. Nazwa łysienia nawiązuje do objawu choroby, w której ogniska mają postać łysych okręgów. Skóra w miejscu utraconych włosów nie jest chorobowo zmieniona.

Bliznowaciejące

Bardzo rzadki rodzaj łysienia, który prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych i trwałej utraty włosa. Ten rodzaj łysienia wynika z nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu, który atakuje i niszczy komórki mieszków włosowych.

Okresowe

Związane jest z tymczasową niestabilnością gospodarki hormonalnej i może być odpowiedzią np. na ciążę, niezdiagnozowaną chorobę tarczycy, anemię. Ma charakter przejściowy i często ustępuje samoistnie po ustabilizowaniu się hormonów.

Neurotyczne

To rodzaj łysienia spowodowany przewlekłym stresem lub przeżytą traumą. Ma charakter jednorazowy i jest w pełni odwracalne. Utrata włosów jest równomierna.

Polekowe

Powstaje w konsekwencji przyjmowania leków, które działaniem hamują rozwój mieszków włosowych i wzrost włosa. Łysienie to jest całkowicie odwracalne i ustępuje natychmiast po zmianie leków.

Telogenowe

Jest najczęstszą przyczyną utraty włosów, w której dochodzi do skracania fazy wzrostu włosa. Niedojrzały włos, nie jest odpowiednio zakotwiczony i wypada. Łysienie telogenowe ma utajony charakter i jest trudne do rozpoznania, gdyż nie koncentruje się na jednym obszarze głowy. Włosy wypadają równomiernie. Przed długi okres rozwoju schorzenia, obserwuje się jedynie przerzedzenie włosów.

Leczenie łysienia przy pomocy zabiegów trychologicznych

Łysienie przyczyny i rodzaje

Pomimo braku trudności w ustaleniu przyczyny łysienia i określenia pełnej diagnostyki, schorzenie w wielu przypadkach jest nieodwracalne. Metoda i sposób leczenia łysienia dobierana jest indywidualnie na podstawie wywiadu z pacjentem. W terapii brane są pod uwagę ewentualne choroby pacjenta, przyjmowane leki i dieta.

Czy istnieje skuteczny lek na łysienie?

Karina PietrzelaZe względu na złożoność problemu, nie ma jednego, skutecznego preparatu rozwiązującego problem utraty włosów. Najczęściej pacjentom podawane są leki stymulujące wzrost włosów i odżywiające skórę głowy. Wysoką skuteczność wykazują również zabiegi trychologiczne – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog

  • Osocze bogatopłytkowe – podskórne podanie osocza, uzyskanego z materiału własnego pacjenta czyli, krwi.
  • Mezoterapia igłowa – zabieg stosowany we wszystkich rodzajach łysienia. Polega na nakłuwaniu skóry i aplikacji substancji czynnych, stymulujących wzrost włosa.
  • Dermapen 3™ / Mezopen – mezoterapia mikroigłowa, polegająca na podaniu pod skórę koktajlu składników aktywnych.
  • Dermojet® – mezoterapia bezigłowa, polegająca na podskórnym podaniu dawki aktywnego preparatu lub osocza.
  • Iniekcje kortykosteroidami – czyli substancją o wysokiej skuteczności hamowania łysienia plackowatego lub bliznowaciejącego.
  • Karboksyterapia Reology2 – podskórna aplikacja dwutlenku węgla, który poprzez rozprężanie naczynek, pobudza mieszki włosowe do regeneracji i odbudowy włosa.
  • Kriomasaż Cryo-S – zabieg polegający na kontrolowanym ochłodzeniu wybranego miejsca, co ma na celu pobudzenie procesów regeneracji i poprawę mikrokrążenia w komórkach skóry.
  • Terapia UVA/UVB/PUVA – zabieg naświetlania partii skóry głowy promieniowaniem UV, które hamuje wypadanie włosów i pobudza mieszki włosowe do wzrostu nowych kosmyków.
  • Dr Cyj – terapia peptydowa włosów – efektywny zabieg hamowania łysienia i nadmiernej utraty włosów polegający na podaniu koktajlu odżywczego z kwasu hialuronowego i siedmiu peptydów.

Łysienie – diagnostyka problemu

Diagnostyka łysienia polega na dokładnej obserwacji i ocenie procesu wypadania włosów. Uzupełnieniem wywiadu jest badanie trichoskopowe, pozwalające ocenić fazę wzrostu włosów, jakość i stabilność mieszków włosowych. W przypadku ustalenia niektórych z rodzajów łysienia np. androgenowego niezbędne jest wykonanie biopsji celem ustalenia oceny pobranego materiału. Próbka pobierana jest z dwóch różnych miejsc na skórze głowy. W przypadku podejrzenia rozwoju łysienia w wyniku zaburzeń hormonalnych, niezbędne jest wykonanie badań krwi i oznaczenie stężenia TSH, FT3 i F4.

Domowe preparaty na łysienie

DELPOS - dermokosmetyki wzmacniające przeciw wypadaniu włosówPodejmując się walki z nadmierną utratą włosów i łysieniem warto sięgnąć również po sprawdzone domowe sposoby. Regularny masaż skóry głowy, pobudzi krążenie i będzie pomocny w efektywnym wnikaniu aplikowanych kosmetyków odżywiających cebulki włosów np. olejku z czarnuszki, preparatów z łopianem i skrzypem polnym. Nie możemy zapominać o suplementacji cynku, potasu, żelaza, miedzi i selenu. Pomocna będzie odpowiednia pielęgnacja – stosowanie szamponów i odżywek, hamujących wypadanie włosów i stymulujących wzrost nowych.

Podsumowanie

Codzienna utrata włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, związanym z cyklem życia i wymianą włosów średnio co kilka lat. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów. Zwiększenie strat prowadzi do nadmiernej utraty włosów, a te utrzymujące się lub nasilające do łysienia. O problemie łysienia mówimy również wtedy, kiedy w miejsce utraconych włosów nie wyrastają nowe. Zjawisko to może mieć przebieg okresowy lub trwały. Problem łysienia jest bardzo złożony i tym samym niemożliwe jest wskazanie jednej przyczyny. W zależności od przyczyn schorzenia, leczenie jest długie i nie zawsze efektywne. W wielu przypadkach łysienie jest nieodwracalne.

Masz problem z łysieniem?
Umów konsultację z naszym specjalistą,
podczas której otrzymasz porady i umówisz zabiegi.
Zadzwoń

+48 791 604 604

FAQ

1. Czy łysienie jest procesem odwracalnym?

Odwracalność procesu zależy od rodzaju łysienia i czynników, które je powodują. W przypadku łysienia spowodowanego przyjmowanymi lekami, chorobami, stresem lub dietą łysienie jest odwracalne. Trudne w zahamowaniu może być natomiast łysienie na tle genetycznym.

2. Jaki jest najczęściej występujący typ łysienia u mężczyzn i kobiet?

Najczęściej występującym typem łysienia jest androgenowe. Dotyczy około 80% łysiejących pacjentów. Ma ono związek z działaniem hormonów, które upośledzają działanie komórek. Łysienie androgenowe jest uwarunkowane również genetycznie.

3. Kiedy nadmierna utrata włosów przeradza się w łysienie?

Nadmierne wypadanie włosów to stan, kiedy dziennie tracimy 100 włosów. Problem łysienia zaczyna się wtedy, kiedy straty zaczynają się nasilać, a w miejsce utraconych włosów nie wyrastają nowe.


Bibliografia

1. Marlena Matysek-Nawrocka, Maria Bernat, Michał Koziarski: Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, Lublin
2. Bochenek A., Reicher M.: Anatomia człowieka. Tom 5, PZWL, Warszawa, 2007
3. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011
4. Wormer E.J.: Włosy. Pielęgnacja i zdrowie, Wydawnictwo Klub dla Ciebie, Warszawa, 2000
5. Kulikowska-Jakubik T., Richter M.: Techniki fryzjerskie pielęgnacji włosów, WSiP, Warszawa, 2013

Zadzwoń po darmową konsultację z kosmetologiem

Zachęcamy również do rejestracji telefonicznej pod adresem
08:00 – 19:00, od poniedziałku do piątku.
W pozostałych godzinach kontakt z kosmetologami może być utrudniony ze względu na wykonywane w tym czasie zabiegi.

Lub zostaw nr telefonu a skontaktujemy się z Tobą: