Zabieg wykonuje
lekarz
współpracujemy z Lifecc sp. z o. o. sp. k. będącym podmiotem leczniczym
W naszym gabinecie podologicznym w Gdańsku możesz również wykonać profesjonalne badanie mykologiczne (mikologiczne). Jego wykonanie jest wskazane w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej stóp. Badanie mykologiczne umożliwia postawienie właściwej diagnozy, dlatego jest podstawą do ustalenia skutecznego leczenia.
Badanie mykologiczne w naszym gabinecie podologicznym
Badanie mykologiczne jest w naszej placówce ważnym elementem diagnostyki grzybicy. Jeśli na konsultacji podologicznej podolog zauważy niepokojące zmiany w obrębie paznokci lub skóry stóp, kieruje pacjenta do dermatologa.
Objawy, które mogą wskazywać na grzybicę stóp:
- zmiany w zabarwieniu płytki paznokcia (przyjmuje kolor np. bladożółty, żółtobrunatny, zielonkawy),
- nierówna powierzchnia płytki paznokcia (pofałdowania, zgrubienia),
- bruzdy na paznokciach,
- kruchość paznokci,
- łamliwość paznokci,
- pękająca skóra pomiędzy palcami,
- pęcherzyki na skórze,
- zaczerwienienia, np. w postaci plam,
- łuszczenie się naskórka,
- nadmiernie zrogowaciały naskórek,
- świąd skóry,
- uczucie pieczenia skóry.
Umów się na darmową konsultację z naszym podologiem
Zadzwoń +48 791 604 604
Badanie mykologiczne – jak wygląda?
Badanie polega na pobraniu materiału biologicznego przez personel. Używając odpowiedniego narzędzia, pobiera on niewielką ilość zmienionej chorobowo tkanki skórnej i/lub fragmentu paznokcia. Pobranie próbki jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta i nie trwa długo. Następnie materiał zostaje poddany wstępnej analizie pod mikroskopem. Obserwacja dostarcza szybkiego potwierdzenia, czy patogenem wywołującym objawy chorobowe jest grzyb. Nie zawsze jednak pozwala na uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na ten temat jaki to gatunek grzyba, a wtedy konieczna jest założenie hodowli.
Z pobranej próbki wykonywany jest posiew, czyli materiał biologiczny zostaje naniesiony na podłoże hodowlane, zapewniające warunki do wzrostu i rozwoju grzybów. Hodowla grzybów jest procesem długotrwałym, mogącym wynosić 3-4 tygodnie. Na konsultacji podologicznej podolog umawia pacjenta na kolejną wizytę do tego samego lekarza, w terminie, gdy wyniki badania będą już gotowe.
Badanie mykologiczne a leczenie grzybicy
Grzybica może być wywołana przez różne gatunki chorobotwórczych grzybów. Badanie mykologiczne pozwala wykryć obecność grzyba i rozpoznać, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia.
Badanie mykologiczne – jak się do niego przygotować?
W sytuacji, gdy pacjent stosował doustne lub miejscowe leki przeciwgrzybicze, musi je odstawić i zachować wynoszący przynajmniej 2-tygodnie odstęp między ich zażywaniem, a badaniem mykologicznym.
Jeśli podejrzewana jest grzybica paznokci, to:
- nie należy obcinać paznokci na tydzień przed pobraniem materiału – paznokcie nie mogą być za krótkie,
- paznokcie nie mogą być pokryte lakierem ani odżywką.
W przypadku podejrzenia grzybicy skóry stóp:
- dzień przed badaniem nie należy używać żadnych kosmetyków w obrębie zmienionych chorobowo miejsc, np. żeli do mycia ciała, kremów, balsamów.
Badanie mykologiczne – wyniki
Wyniki badania są gotowe po około 3-4 tygodniach. Ich interpretacji dokonuje lekarz dermatolog. Jeżeli obraz kliniczny wskazuje na grzybicę, a badanie mikologiczne ma wynik ujemny, może być konieczne jego powtórzenie.