Przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy to uporczywy i trudny do zwalczenia problem, z którym boryka się wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku. Dolegliwość ta zależy od wielu czynników. Wśród nich należy wspomnieć o skłonnościach genetycznych czy chorobach skóry. Nadmierne przetłuszczanie się włosów może być też spowodowane długotrwałym siedzeniem w domu i brakiem możliwości regularnego przebywania na świeżym powietrzu.

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Przetłuszczające się włosy mogą stać się problemem każdego z nas, nawet jeśli dotychczas cieszyliśmy się ich zdrowym wyglądem i skórą głowy bez tendencji do wydzielania nadmiaru sebum. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy najmniejszych trudności z zachowaniem świeżej fryzury, przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać w zmianie trybu życia. Dla zachowania zdrowia i urody niezbędny jest regularny i systematyczny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Niestety są sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni zostać w naszych domach i mieszkaniach przez dłuższy czas.

Przetłuszczające się włosy mogą więc być skutkiem spędzania większości czasu w czterech ścianach. Brak regularnego przebywania na świeżym powietrzu przyczynia się bowiem do osłabienia ogólnej kondycji naszego organizmu. Nic więc dziwnego w tym, że traci na tym nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale również wygląd zewnętrzny. Skóra głowy bardziej się przetłuszcza, a włosy mogą nadmiernie wypadać. Skutkiem braku regularnego wysiłku na zewnątrz może być również niedobór tlenu. A niedotlenienie skóry głowy przekłada się na pogorszenie kondycji włosów.

Sprawdź nasze zabiegi na wypadanie włosów:
https://clinicacosmetologica.pl/trychologia-wzmacnianie-wlosow/

Niekorzystna w skutkach dla naszych kosmyków jest również uboga w witaminy i minerały dieta. Wydawać by się mogło, że siedząc w domu poświęcimy więcej czasu na gotowanie i będziemy przygotowywać zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Rzeczywistość bywa jednak inna. Gdy mniej wychodzimy z domu, to również rzadziej robimy zakupy. A w efekcie w naszej diecie nie ma wystarczająco dużo świeżych produktów, zwłaszcza owoców i warzyw, które są niezbędne do utrzymania całego organizmu, w tym włosów w dobrej kondycji. Zamiast tego mamy tendencję do spędzania czasu przed ekranem. Śledząc losy bohaterów ulubionego serialu przed telewizorem, czy też pracując zdalnie przed komputerem. Nierzadko podjadamy przy tym niezdrowe przekąski, takie jak chipsy, słone paluszki, czy ciastka. A zbyt duża ilość tłuszczu, cukru i soli w codziennej diecie, przekłada się na wiele problemów zdrowotnych. Skutkiem mogą być również nadmiernie przetłuszczające się włosy i pogorszenie się ich ogólnej kondycji.

Kosmetolog Marta Urbanowicz - GdańskWśród czynników mających wpływ na włosy, podczas ciągłego przebywania w zamkniętym pomieszczeniu należy wymienić dietę oraz niedobór aktywności fizycznej. To również brak możliwości suszenia włosów na świeżym powietrzu. A gorące powietrze suszarki sprzyja szybszemu przetłuszczaniu się włosów. Jeśli korzystamy z tego urządzenia, warto stosować chłodny nawiewmówi Marta Urbanowicz, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Poza tym włosy na świeżym powietrzu „czesze” wiatr i w naturalny sposób odbijają się one od skóry głowy. A gdy przez cały czas jesteśmy w domu, pasma ciągle przylegają do skalpu i w związku z tym są narażone na szybsze przetłuszczanie się. Oczywiście z problemem tym można i należy walczyć, wykorzystując skuteczne sposoby.

Przetłuszczone włosy

Przetłuszczające się włosy – sposoby na ich świeższy wygląd

Przetłuszczające się włosy sprawiają, że czujemy się nieatrakcyjnie i brak nam pewności siebie. Z tego też względu chcemy za wszelką cenę walczyć z tym  uporczywym problemem. Na szczęście, nawet jeśli nadal nie mamy możliwości wychodzenia na świeże powietrze, możemy zauważalnie poprawić wygląd i kondycję naszych przetłuszczających się włosów oraz skóry głowy.

Będziemy jednak musieli podjąć pewne działania, takie jak:

  • właściwa częstotliwość mycia włosów,
  • stosowanie odpowiedniej techniki mycia włosów,
  • używanie łagodnych, naturalnych kosmetyków.

Gdy mamy przetłuszczające się włosy, musimy zwrócić szczególną uwagę na właściwą częstotliwość ich mycia. Powszechnymi błędami w pielęgnacji włosów nadmiernie przetłuszczających się jest ich zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie. Chodzi natomiast o to, by zachować równowagę. Niektórzy myją głowę nawet dwa razy dziennie. Takie działanie może wywoływać reakcję obronną skory i dodatkowo wzmagać aktywność gruczołów łojowych, w efekcie skóra głowy i włosy przetłuszczają się jeszcze bardziej. Są również zwolennicy mycia włosów raz na tydzień, pomimo wzmożonego łojotoku. A to również szkodzi włosom. Skalp pokryty grubą warstwą sebum jest mniej dotleniony, a to prowadzi do świądu skóry głowy i wzmożonego wypadania włosów.

Optymalnym rozwiązaniem jest mycie włosów co drugi dzień. Nawet jeżeli na początku wygląd włosów nie będzie zadowalający, po jakimś czasie skóra głowy powinna odzyskać równowagę i przyzwyczaić się do takiej częstotliwości mycia. A wówczas włosy dłużej zachowają świeżość.

Istotna jest także odpowiednia technika mycia włosów. Zbyt agresywne oczyszczanie skóry głowy z całą pewnością nie służy przetłuszczającym się włosom. Najlepiej myć włosy delikatnie, łagodnie masując skórę głowy. Zbyt mocne pocieranie podczas aplikacji szamponu, może bowiem podrażniać skalp oraz sprawiać, że gruczoły łojowe będą pracować jeszcze intensywniej. Warto pamiętać, by nie nakładać na skórę głowy nierozcieńczonych wodą kosmetyków myjących. Szampon należy najpierw spienić na dłoniach, a dopiero potem wykonać delikatny masaż skóry głowy. Do oczyszczenia włosów na długości powinna nam wystarczyć piana spływająca ze skóry głowy.
Tłuste włosyPomocne w walce z przetłuszczającymi się włosami okazują się także odpowiednio dobrane kosmetyki. Polecamy używać kosmetyków o naturalnym składzie. Oprócz wysokiej skuteczności działania, charakteryzuje je również bezpieczeństwo stosowania. Unikajmy kosmetyków zawierających silne, potencjalnie drażniące skórę głowy detergenty. Warto wyposażyć się w szampon bez SLS-ów, silikonów, parabenów, w którym znajdziemy natomiast ekstrakty roślinne, dedykowane przetłuszczającej się skórze głowy. Do kompletu dobrze jest dokupić naturalną odżywkę do włosów. Przy przetłuszczających się pasmach należy nakładać ją tylko od połowy długości włosów, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek.

Pamiętajmy, że trwałe i przede wszystkim satysfakcjonujące rezultaty pojawią się dopiero po dłuższym czasie, systematycznego stosowania odpowiednich preparatów. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i dbać o włosy regularnie.

zespol-cc-kosmetolodzy

Bibliografia

1. Styczeń P., Włosom na ratunek „Art of Beauty” nr 2/2015
2. Kołomycew A., Jak dbać o włosy?,Wydawnictwo Helion, 2014
3. Kowalewska M., Goździalska A., Jaśkiewicz J.(red.), Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy