Rozpadliny są linijnymi ubytkami w skórze. Tworzą się w miejscach, w których skóra narażona jest na rozciąganie, na przykład na piętach. Wskutek nadmiernej keratynizacji i pogrubienia naskórka, skóra staje się bardzo sucha, traci elastyczność i pęka. Rozpadliny mogą sięgać głęboko, aż do skóry właściwej, powodując krwawienie. Ich obecność ułatwia wnikanie drobnoustrojów, co może skończyć się zakażeniem.
Rozpadliny przysparzają sporego dyskomfortu, ponieważ pięty nie tylko wyglądają na zaniedbane, ale także bolą podczas chodzenia. Warto z takim problemem udać się do podologa w naszej placówce, konsekwentne i regularne wizyty pozwolą pozbyć się problemu pękających pięt.
Zabiegi na rozpadliny na piętach | |
---|---|
Cena: | sprawdź cennik |
Czas zabiegu: | 20 – 30 min |
Znieczulenie: | Nie |
Zdolność do pracy | Tak |
Umów wizytę w jednym z naszych gabinetów i pozbądź się rozpadlin:
Umów konsultację z naszym podologiem.
Zabieg na rozpadliny
Rozpadliny na piętach mogą zostać zlikwidowane w gabinecie podologicznym. Zabieg rozpoczyna się od zmiękczenia naskórka stóp w trwającej 3-5 minut kąpieli. Następnie kosmetolog opracowuje pięty frezarką diamentową. Na oczyszczone ze zrogowaceń stopy nakładana jest odżywcza maska, którą trzyma się ok. 30 minut. Aby zabieg był jeszcze bardziej intensywny, stopy owijane są folią. Na koniec nadmiar maski jest usuwany, a jej resztki zostają dokładnie wmasowane w stopy. Jeśli jest to konieczne, podolog opatruje stopy i dobiera ortezy. Zaleca też pacjentowi odpowiednią pielęgnację i kosmetyki, których powinien używać. Rezultaty kuracji będą po części zależały od domowej pielęgnacji.
Rozpadliny – jak się ich pozbyć?
Rozpadliny na piętach to problem, z którym powinniśmy iść do podologa. Jest to specjalista od diagnozowania, leczenia i profilaktyki różnych schorzeń stóp. W naszym gabinecie podologicznym podologami są doświadczeni kosmetolodzy, wykwalifikowani w dziedzinie podologii. Współpracują z lekarzami różnych specjalizacji, np. dermatologami. Pacjenci mogą być więc pewni, że zostaną otoczeni najlepszą opieką.
Konsultacja podologiczna zaczyna się od wywiadu z pacjentem i zebrania informacji na temat rodzaju dolegliwości oraz chorób współistniejących. Podolog uważnie ogląda zmienione chorobowo miejsca i wykonuje niezbędne badania. Może również pokierować pacjenta do lekarza specjalisty.
Każdy przypadek wymaga indywidualnego potraktowania. Rozpadliny powstają z różnych przyczyn i to od nich będzie zależeć dalszy sposób leczenia. Rozpadliny będące symptomem chorób, takich jak łuszczyca czy grzybica wymagają, oprócz zabiegów podologicznych, wdrożenia leczenia farmakologicznego. Gdy natomiast za rozpadliny odpowiadają przeciążenia podczas stania czy chodzenia, podolog dobierze pacjentowi ortezy, które odciążą i zamortyzują stopy.
Efekty zabiegu na rozpadliny
Efekt zabiegu jest natychmiastowy, zostają usunięte zrogowacenia, a stopy prezentują się lepiej. Jednak dla uzyskania satysfakcjonującego rezultatu potrzebna jest zwykle seria zabiegów, przeprowadzanych co 2-4 tygodnie. Dzięki temu rozpadliny zostaną całkowicie usunięte, a skóra na stopach będzie zregenerowana, miękka, przyjemna w dotyku i gładka.
Skąd się biorą rozpadliny?
Zazwyczaj do powstania rozpadlin prowadzi nieodpowiednia pielęgnacja. Na przykład częste ścieranie zrogowaciałego naskórka powoduje jego wzmożone odrastanie i pogrubienie. Stosując źle dobrane preparaty, również nie będziemy mieli pozytywnych efektów.
Rozpadliny mogą też być rezultatem diety ubogiej w witaminy. Na przykład niedobór witaminy A powoduje, że skóra staje się sucha, szorstka i nadmiernie rogowacieje.
Rozpadlinom sprzyjają różne choroby metaboliczne, np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy. Mogą być one również objawem chorób takich, jak łuszczyca czy grzybica. Niekiedy skłonności do pękania pięt są dziedziczne lub uwarunkowane wadami anatomicznymi stóp.
Nieodpowiednie obuwie może powodować nadmierne rogowacenie naskórka, wskutek czego narażony jest na pękanie. Zbyt twarda podeszwa źle amortyzuje stopy w czasie chodzenia. Gdy do tego dojdzie jeszcze nadmierne obciążenie stóp, spowodowane np. nadwagą czy ciążą, mogą utworzyć się rozpadliny.
Domowe sposoby na rozpadliny
Odpowiednie postępowanie w warunkach domowych może pomóc na rozpadliny. Podstawą pielęgnacji stóp jest oczywiście codzienne dbanie o ich higienę: mycie, zmienianie skarpetek. Do tego warto 1-2 razy dziennie wsmarowywać w stopy krem na zrogowaciałą i suchą skórę, zawierający np. mocznik, witaminę A. Kilka razy tygodniu możemy na stopy nałożyć grubszą warstwę kremu lub maski i owinąć je folią. Najskuteczniej działające preparaty na rozpadliny może nam polecić podolog.
Wiele osób próbuje samodzielnie usunąć rozpadliny, jednak jest to działanie ryzykowne, mogące doprowadzić do powstania trudno gojącej się rany. Poza tym zwykle i tak nie daje to pożądanych rezultatów. Lepiej udać się do gabinetu podologicznego, gdzie stwardniały naskórek z pięt zostanie usunięty bezboleśnie i bezpiecznie.
Rozpadliny to bolesna i nieestetyczna przypadłość. Na szczęście można ją skutecznie leczyć. W tym celu należy umówić się na konsultacje do podologa.
Umów konsultację z naszym podologiem.