Brodawka (kurzajka) to łagodna zmiana skórna o nierównej i zrogowaciałej powierzchni, wywołana przez wirusa HPV. Wirus ten posiada wiele odmian, które powodują brodawki w różnych miejscach na ciele. Gdy brodawka powstanie na stopie, staje się przyczyną bólu podczas chodzenia, który przez niektórych przyrównywany jest do wbijania się ostrego przedmiotu w podeszwę stopy.
Wtedy warto wybrać się do specjalisty, aby skutecznie i szybko usunął problem. W naszej placówce takimi zabiegami zajmują się specjaliści dermatolodzy.
Zabiegi na brodawki | |
---|---|
Cena: | sprawdź cennik |
Czas zabiegu: | 20 min |
Znieczulenie: | Brak lub znieczulenie miejscowe |
Zdolność do pracy | Tak |
Umów wizytę i pozbądź się brodawek w jednym z naszych gabinetów:
umów konsultację z naszym podologiem,
podczas której otrzymasz porady i umówisz zabiegi.
Usuwanie brodawek w naszym gabinecie
Na szczęście brodawka na stopie to problem, którego można się pozbyć. Najskuteczniejsze w tym są zabiegi podologiczne z zastosowaniem:
- metody kriochirurgii,
- elektrokoagulacji,
- lasera CO2.
Każda brodawka na stopie powinna zostać najpierw obejrzana przez podologa. W naszym gabinecie podologami są doświadczeni kosmetolodzy, pozostający we współpracy z lekarzami różnych specjalizacji. Wszystkie zabiegi mające na celu usunięcie brodawki wykonuje u nas specjalista dermatolog.
Na konsultacji podologicznej podolog obejrzy zmianę i przeprowadzi z pacjentem wywiad. Wytłumaczy również, na czym będzie polegał zabieg i pokieruje pacjenta do dermatologa.
Kriochirurgia
Kriochirurgia to metoda, która daje świetne rezultaty w likwidowaniu zmian skórnych takich, jak uciążliwa brodawka na stopie. Procedura jest całkowicie bezkrwawa. Zmiana zostaje zamrożona podtlenkiem azotu. Prowadzi to do tego, że brodawka obumiera i oddziela się od skóry. Zabieg nie powoduje mocnego dyskomfortu, nie wymaga więc znieczulenia. Trwa również krótko – nie dłużej niż 20 minut. Tkanki goją się szybko, a po brodawce pozostaje strupek, który samoistnie odpada po ok. 2 tygodniach.
Elektrokoagulacja
W tej metodzie brodawka jest usuwana za pomocą prądu. Dermatolog przykłada do zmiany elektrodę, którą płynie prąd zmienny o dużej częstotliwości. Wytworzona w obszarze zabiegowym wysoka temperatura powoduje ścięcie białka niepożądanej tkanki. Brodawka zostaje wypalona, a w jej miejscu tworzy się strup, który odpada po 1-3 tygodniach. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i zajmuje ok. 20 minut.
Laser CO2
Brodawka może zostać usunięta również dzięki laseroterapii. Metoda ta charakteryzuje się dużą precyzją działania oraz krótszym czasem gojenia tkanek poddanych zabiegowi. Zmianę odparowuje się za pomocą lasera medycznego CO2. Aby zminimalizować dyskomfort, pacjentowi wcześniej podawane jest znieczulenie miejscowe.
Jak można się zarazić brodawkami?
Brodawka to powszechny problem dermatologiczny. Przyczyną powstawania brodawek jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Szacuje się, że nawet 10% ludzkości jest zarażonych tym wirusem. Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze skórą osoby chorej czy dotykanie przedmiotów, z którymi chory miał styczność. Brodawkami można się zarazić, korzystając z sauny, basenu, siłowni, czy nawet w salonie kosmetycznym i u fryzjera. Na zarażenie wirusem HPV szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności oraz dzieci.
Brodawka wirusowa – jak leczyć? Domowe czy specjalistyczne sposoby?
Najgorsze, co można zrobić w przypadku brodawki, to samodzielna próba jej usunięcia, np. poprzez ścieranie tarką do stóp czy pumeksem, rozdrapywanie. W ten sposób możemy doprowadzić do rozsiania wirusa w inne miejsca.
Nieleczona brodawka na stopie może utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet kilku lat! Może też się rozprzestrzeniać na inne obszary na ciele. Najczęściej pojawienie się brodawki to tylko początek: po kilku tygodniach dochodzi do wysiewu zmian mnogich. Dlatego konieczne jest leczenie.
Specjalistyczne zabiegi dają najlepsze i najszybsze rezultaty. Pewną alternatywę stanowi leczenie farmakologiczne, jednak może trwać tygodniami, co w przypadku problemu takiego jak brodawka na stopie będzie utrudniało codzienne funkcjonowanie. Nie ma też leków, które działałby swoiście na wszystkie rodzaje wirusa HPV. Z tego powodu lekarze dermatolodzy częściej zalecają leczenie zabiegowe.
umów konsultację z naszym podologiem,
podczas której otrzymasz porady i umówisz zabiegi.