Kiedy udać się do trychologa? Koniec z łysieniem czy wypadaniem włosów!

Trycholog na wypadanie włosów

Włosy są przede wszystkim ozdobą. Ich zdrowie i ładny wygląd leży na sercu szczególnie kobietom, ale mężczyznom również. Choć część panów wygląda korzystnie z fryzurą „na zero”, to jednak większość z nich wolałaby zachować włosy i golić głowę z wyboru, a nie z konieczności,  na skutek łysienia czy wypadania włosów.

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Trycholog przeprowadza dokładną analizę stanu skóry głowy i włosów, ze szczególnym uwzględnieniem ich cebulek. Należy się do niego udać, gdy zauważymy zmiany stanu skóry głowy lub włosów, albo gdy zaobserwujemy wzmożone przetłuszczanie lub wypadanie włosów. Trycholog pomoże także osobom, u których problemy z włosami wystąpiły na skutek chemioterapii lub kuracji hormonalnej.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadające włosy to problem, który ma dwa podstawowe źródła. Warto odróżnić wypadanie na skutek osłabienia cebulek od wypadania spowodowanego łamliwością włosów. W pierwszym przypadku włos wypada razem z cebulką. W drugim łamie się, czyli zostaje urwany na długości, a nie wyrwany razem z cebulką. Łamanie włosów dotyczy głównie włosów suchych lub zniszczonych i ma miejsce najczęściej podczas szczotkowania lub układania włosów. Natomiast wypadanie włosów z cebulkami dotyczy włosów osłabionych, np. na skutek niedoboru witamin i minerałów, odpowiedzialnych za stan włosów. W obu przypadkach niewskazane jest czesanie włosów w koński ogon lub kok.

Fryzury te powodują niepotrzebne ciągnięcie włosów, a w konsekwencji łamanie lub nadwyrężanie ich cebulek. Powodem wypadania włosów może być także zbyt częste poddawanie ich zabiegom chemicznym, takim jak farbowanie czy trwała ondulacja. Nadmierne wypadanie włosów jest także skutkiem przewlekłego lub nagłego stresu. Ma to związek z hormonami. Stres powoduje rozregulowanie pracy nadnerczy i nadprodukcję androgenów, co może zaburzać funkcjonowanie cebulek włosów. Inną przyczyną mogą być  takie zmiany hormonalne w organizmie, jak np. u kobiet wypadanie włosów po ciąży lub w okresie menopauzy.

Wypadają Ci włosy i nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z  konsultacji z  trychologiem – kosmetologiem w naszej placówce. Zadzwoń +48 791 604 604

Łysienie – przyczyny i rodzaje

Wypadanie włosów u mężczyzn, często jest pierwszą oznaką wystąpienia w przyszłości problemu z łysieniem. Łysienie to dolegliwość, która w wiedzy potocznej funkcjonuje jako problem dotyczący głównie mężczyzn, w związku ze starzeniem się lub nadmiarem testosteronu w organizmie. Jak jest w istocie? Łysienie polega na postępującym zaprzestaniu wytwarzania włosów w mieszkach włosowych. Dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, ale u każdej z płci przebiega inaczej. Wyróżniamy dwa rodzaje łysienia:

  • łysienie androgenowe;
  • łysienie plackowate.

Łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie. Odpowiedzialny za nie jest dihidrotestosteron – aktywna pochodna testosteronu, która wpływa na receptory androgenu w mieszkach włosowych, powodując ich stopniowe zanikanie. Włosy stają się cieńsze i krótsze, a w końcu przestają rosnąć. Pierwszy objaw choroby to wzmożone wypadanie włosów. Występuje on zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Na dalszym etapie u panów pojawia się (a następnie postępuje), typowe dla łysienia, cofnięcie linii włosów, natomiast u pań znaczne ich przerzedzenie.

W przeciwieństwie do łysienia androgenowego, które wiąże się ze starzeniem organizmu, łysienie plackowate pojawia się głównie u dzieci i młodych dorosłych. Z uwagi na skutki psychologiczne, czym szybciej wystąpi choroba, tym gorzej dla pacjenta. Przyczyny nie są do końca znane, choć przypuszcza się, że choroba może mieć podłoże autoimmunologiczne. Na skutek zmian o charakterze zapalnym, następuje uszkodzenie mieszków włosowych. Na owłosionej skórze głowy lub ciała przestają rosnąć włosy w niektórych miejscach, powodując powstanie łysych placków.

Badania i leczenie wypadania włosów

Trycholog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad oraz badania. Ocenie stanu zdrowia skóry głowy i włosów służą trichogram i trichoskopia.

Kosmetolog Natalia Munda - GdańskTrichogram służy ocenie stanu cebulek włosów i polega na pobraniu od 50 do 100 włosów pacjenta. Następnie materiał jest przekazywany do laboratorium, gdzie pod mikroskopem oceniane są korzenie oraz struktura łodyg włosów. Natomiast trichoskopia to badanie cyfrowe, które pozwala obejrzeć włosy i skórę głowy w dużym powiększeniu. Polega na wykonaniu zdjęć skóry głowy za pomocą wideodermatoskopu. Dzięki czemu można obejrzeć skórę w 20-krotnym (a nawet 70-krotnym) powiększeniu i ocenić kondycję skóry głowy, włosów i mieszków włosowych.wyjaśnia Natalia Munda, kosmetolog – trycholog z naszej placówki.

Jeżeli chodzi o leczenie wypadania włosów, warto najpierw sprawdzić, czy nie jest ono spowodowane niedoborem witamin. Jeśli badanie wykaże że tak, wówczas trzeba  zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Dodatkowo można stosować preparaty na wypadanie włosów, w postaci suplementów diety. Gdy przyczyny wypadania włosów są poważniejsze, lub gdy problem jest  nasilony, najskuteczniejsze będą specjalistyczne zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. Tak samo w przypadku łysienia – warto jak najszybciej wybrać się do specjalisty trychologa, który dobierze najskuteczniejszą metodę leczenia dla danego pacjenta. Wśród najbardziej skutecznych zabiegów, należy wymienić:

  • mezoterapię osoczem bogatopłytkowym lub koktajlami,
  • zabiegi z użyciem specjalistycznych urządzeń: dermapen lub mezopen.

Kosmetolog Julia Krajewska - GdańskMezoterapia, z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, zapewnia pacjentom bardzo pożądane efekty – wzrost dużej liczby nowych włosów. Na dodatek, zabieg wzmacnia i odżywia włosy, dzięki czemu wyglądają  lepiej. Na pełen efekt zabiegu trzeba poczekać kilka miesięcy. Przed zabiegiem mezoterapii pacjentowi pobierana jest krew. Następnie odwirowuje się ją, tak aby uzyskać osocze, które jest podawane pacjentowi. Specjalista wstrzykuje je do głębokich warstw skóry, za pomocą mikronakłuć mówi kosmetolog – trycholog z Clinica Cosmetologica, Julia Krajewska.

Urządzenie Dermapen 3 wykorzystuje technologię pulsujących igieł (które są pozbawione niklu i chromu, co ważne w przypadku osób uczulonych na metale). Pulsowanie stymuluje fibroblasty, a to przekłada się na indukcję kolagenu i sprzyja regeneracji włosów. Dermapen stymuluje naturalny proces odnowy włosów, dzięki czemu hamuje wypadanie oraz poprawia gęstość włosów.

Podczas zabiegu Mezopen, z pomocą igieł wprowadzane są aktywne substancje odżywcze w głąb skóry. Urządzenie pozwala wykonać blisko 80 tysięcy nakłuć w ciągu minuty. Zabieg ten stymuluje produkcję kolagenu i elastyny.

Trychologia to stosunkowo nowa specjalizacja, na którą jednak jest dość duże zapotrzebowanie  wśród pacjentów. Z pomocy kosmetologa – trychologa w Gdańsku skorzystasz w naszych gabinetach. Dzięki pomocy specjalisty, nie tylko poprawisz stan zdrowia skóry głowy i włosów, ale także odzyskasz dobre samopoczucie i pewność siebie.

Umów się na konsultację z kosmetologiem – trychologiem w Clinica Cosmetologica

Darmowe konsultacje z kosmetologami

Bibliografia

1. Mason J., The Role of the Trichologist, 2002
2. Olsen E.A., Female pattern hair loss, 2001
3. Price V.H., Treatment of Hair Loss, 1999
4. Rudnicka L.,Olszewska M.,Rakowska A.,Kowalska-Oledzka E.,Słowinska M., Trichoscopy: a new method for diagnosing hair loss, 2008
5. Shapiro J., Hair Loss in Women, 2007

Dodaj komentarz

Komentarze

sooonia 22.05.2020 08:04

czasem witaminy nie pomoga az tak jakby sie chcialo finlora. sama musialam isc do trychologa i mialam konkretna terapie na skore glowy itp.

Finlora 05.04.2019 09:21

Mysza zgadzam się, prostuję włosy od gimnazjum (tak, dalej to robię chociaż wiem, że nie powinnam :/) i też widzę, że mam praktycznie połowę mniej, a miałam takie grube i gęste. Teraz nie dość, że się nadal wywijają na wszystkie strony to jeszcze są przesuszone. Polecam też brać witaminki z apteki, powinny pomóc nie tylko na włosy, ale i na skórę i paznokcie.

Mysza 22.03.2019 07:56

Ale wiecie, że włosy wam mogą wypadać nie tylko przez jakąś chorobę? A np. przez agresywną stylizację. Jak ktoś używa codziennie prostownicy to wie o czym mówię. Mi po latach używania zostało dużo mniej włosów co zauważyłam dopiero po zdjęciach 🙁

Yuzu 08.03.2019 07:57

Ja gdzieś czytałam, że 100 a w innych miejscach że 50-150 choć wydaje mi się po prostu można zauważyć po sobie, że coś jest nie tak. No bo jak ktoś ma z natury gęste włosy i trochę mu wypada, ale też ciągle wyrastają nowe babyhair to nie ma się co martwić 🙂 Mi zimą zawsze więcej wypada.

Cecylia 20.02.2019 17:13

A jaka jest granica pomiędzy łysieniem i normalnym wypadaniem włosów? Lecą mi ostatnio garściami więc się trochę przeraziłam ale z drugiej strony nie mam żadnych prześwitów na głowie ani nic

Buńka 05.02.2019 12:27

Dużo dobrego słyszałam o mezoterapii osoczem tylko akurat nie w kontekście wypadania włosów, a odmładzania twarzy, więc tym bardziej jestem zaintrygowana. Ale niestety u mnie problem z wypadaniem włosów trwa już parę lat i wynika z problemów z tarczycą, którą coraz ciężej uregulować lekami. Więc w moim przypadku chyba zabiegi nie za bardzo by pomogły.

Inga 22.01.2019 13:14

Ostatnie mycie głowy 3 dni przed badaniem. Trzeba się przemęczyć 😛
I nie można farbowac włosów na 2 tyg przed.

mRysia 17.01.2019 13:01

Ok, a trzeba jakoś specjalnie traktować włosy przed badaniem trichogramem? Jak z myciem głowy, kosmetykami?

adiadi 28.12.2018 09:26

Nadia ma rację. To może nie jest najprzyjemniejsze badanie na świecie, ale też nie jest jakieś straszne. Da się wytrzymać, a przecież lepiej wiedzieć co tam się dzieje ze skóra głowy

lulka 11.10.2018 12:18

ja już nie wierzę w kosmetyki na wypadanie włosów. przecież skoro one tak lecą to problem musi być gdzieś głębiej, a nie w szamponie… więc chyba będę musiała się umówić do tego lekarza

nadia 07.10.2018 07:13

Nie masz czego się bać! Ja sobie robiłam to badanie i też byłam zestresowana ale to nie jest aż tak tragiczne jak się wydaje 😛

Zuzka 23.09.2018 18:34

Ja bym chciała zrobić sobie tichogram ale przeraża mnie fakt, że ktoś miałby mi wyrwać ponad 50 włosów 😮 mnie na samą myśl głowa już boli…

Nataliee 07.08.2018 21:08

Ja korzystałam i jestem nawet zadowolona 😀 szczerze to poszlam troche sceptycznie nastawiona bo już tyle kosmetyków i herbatek mi obiecywało poprawe i sobie robiłam nadzieje a to nic nie dawało. Ale zabieg widocznie pomógł. Jednak kosmetyki się takim zabiegom nie równają 🙂

karolina 04.06.2018 20:11

Korzystał ktoś z zabiegu dermapen 3? jestem ciekawa efektów, czy rzeczywiście działa i w ogóle 😛

Maja Ludwiczak 17.05.2018 15:00

Tak, u dorosłych nie ma ograniczeń wiekowych, natomiast zabieg nie nadaje się dla kobiet w okresie ciąży/karmienia

załamana 12.05.2018 06:13

@mela sprawdzałam hormony i morfologia w porządku. a czy ww dermapen nada się dla osób przed 30? mam 27 lat

melamorela 28.04.2018 21:32

Może być i tak, ale nikt Ci nie da gwarancji, że jak zmienisz pielęgnację i suple to problem się zmniejszy, trochę taka loteria. Jak trafisz do doświadczonego trychologa to większe prawdopodobieństwo, że uda się poznać przyczynę i na tej podstawie dobrać metodę działania, więc chyba nie warto kombinować na własną rękę. Btw sprawdzałaś poziom hormonów?

załamana 28.04.2018 09:18

Jestem przyzwyczajona do tego, że na jesień i wiosną wypada mi dużo więcej włosów, ale tak źle jak w tym roku chyba jeszcze nie było 🙁 zazwyczaj wcierrka z apteki i dodatkowa suplementacja załatwiały sprawę, a teraz włosy lecą garściami, jak widzę szczotkę po czesaniu, to chce mi się płakać. myślicie, że skóra głowy mogła się uodpornić na te substancje i kombinować samemu na własną rękę, czy lepiej od razu umówić się do lekarza?

Dominika 19.05.2018 11:10

też byłam w szoku jak przeczytałam o takiej specjalizacji lekarskiej 😀

Joanna 01.03.2018 11:03

Ja nawet nie wiedziałam, że istnieje taki lekarz 😮 a mam taki problem z wypadaniem włosów, że może skorzystam i sie do niego wybiorę. Może cos poradzi bo sie boję, że w końcu wyłysieje 😛