Teleangiektazje na twarzy i nogach – przyczyny oraz sposoby zwalczania objawów

Teleangiektazja

Teleangiektazje – to fachowe określenie popękanych naczynek potocznie nazywanych pajączkami. Dotyczą głównie kobiet, ze względu na działanie estrogenów, które powoduje poszerzanie się naczyń krwionośnych. Popękane naczynka mogą mieć mniej lub bardziej poważne przyczyny. Nie należy jednak bagatelizować problemu, niezależnie od jego źródła. Warto pamiętać, że nawet jeśli pajączki stanowią jedynie defekt urody, mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie psychiczne, które jest równie istotne, jak zdrowie w sensie fizycznym.

Teleangiektazje – przyczyny

Teleangiektazje mogą mieć zabarwienie sinofiloletowe (unaczynienie żylne) lub czerwone (tętnicze). Wśród powodów powstawania pajączków naczyniowych, należy wskazać przede wszystkim:

  • zmiany hormonalne w organizmie – szczególnie w związku z ciążą, ze względu na wyższy poziom hormonów płciowych w tym okresie,
  • nagłe różnice temperatur – należy unikać sauny, solarium, a także gorących kąpieli,
  • nadmierne opalanie się – również w naturalnym świetle,
  • problemy żylne w rodzinie – skłonność do tych dolegliwości jest dziedziczna, jeśli jesteś genetycznie obciążona, to ryzyko pojawienia się pajączków jest bardzo duże,
  • nadwaga i brak ruchu – nadmiar kilogramów stanowi dodatkowe obciążenie dla organizmu, natomiast siedzący tryb życia (jak i bycie cały dzień na nogach) znacząco utrudnia prawidłowe krążenie krwi,
  • starzenie – z wiekiem naczynia krwionośne stają się słabsze, dlatego z czasem na skórze pojawia się więcej pajączków.
Są to główne czynniki, mogące wywołać teleangiektazje. Leczenie natomiast ma najczęściej charakter przyczynowy. Jeżeli zaś chodzi o poprawę wyglądu skóry, najskuteczniejsze będą zabiegi laserowe.

Teleangiektazje na twarzy

Jak przeciwdziałać teleangiektazjom na twarzy? Najlepiej unikać czynników, które przyczyniają się do powstawania nieestetycznych, prześwitujących na powierzchnię skóry naczynek. Warto też stosować kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej, które zapewnią działanie ochronne. Jest to istotne zarówno zimą (ze względu na wiatr, mróz) jak i latem (ekspozycja na silne promieniowanie słoneczne). Jeśli masz skłonności do pajączków, pamiętaj o profilaktyce. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmiany i tak się pojawią, jednak dzięki działaniom zapobiegawczym mogą być mniej rozległe.

Kosmetolog Julia Krajewska - Gdańsk„Nowoczesne urządzenia działają bardzo precyzyjnie. Dzięki temu, można poddać się zabiegowi zamykania naczynek już przy niewielkich i pojedynczych zmianach. Skutecznym rozwiązaniem na teleangiektazje (na twarzy i ciele) jest laser VariLite, który wytwarza wiązkę świetlną o zielonej barwie i długości fali 532 nm, a także podczerwoną – 940 nm. Pozwala to na idealne dopasowanie parametrów lasera do potrzeb pacjenta.”mówi Julia Krajewska, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Kosmetolog Marta Włodarczyk - Gdańsk„Przy drobnych zmianach naczynkowych, rumieniu na twarzy, a także przy trądziku różowatym sprawdzi się zabieg z użyciem urządzenia Harmony XL Dye-VL, który sprawi że zaczerwienienia staną się mniej widoczne, a dodatkowo – skóra będzie wyglądała młodziej. W celu wzmocnienia naczynek na twarzy szczególnie polecam natomiast zabieg przy użyciu głowicy Hot-Cold, który przynosi efekty już po jednym zastosowaniu.”mówi Marta Włodarczyk, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Teleangiektazje na nogach

Rozszerzone lub popękane naczynka na udach i łydkach, wydają się być mniejszym problemem niż te, które znajdują się na twarzy, ponieważ można je ukryć pod ubraniem. Jednak zwłaszcza w sezonie letnim stanowią duży kłopot. Na szczęście zarówno jednych jak i drugich można się skutecznie pozbyć, dzięki nowoczesnym zabiegom kosmetologicznym.

Karolina Formela kosmetologLaser Harmony Baby Rejuve Long Pulsed Nd:YAG jest bardzo skuteczny, gdy chcemy zredukować zmiany głębokie. Fala o długości 1064 nm, pozwala dotrzeć do naczyń, które są umiejscowione głębiej. Dzięki temu, zabieg daje bardzo dobre efekty na nogach (gdzie skóra jest grubsza od tej na twarzy).”mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

QuadroStar Pro Yellow jest nowoczesnym urządzeniem, którego działanie zapewnia dużą efektywność w zamykaniu naczynek na nogach (jak również na twarzy). W wyniku termicznego oddziaływania lasera bezpośrednio na hemoglobinę, naczynka zostają obkurczone i zamknięte.

Zadzwoń i umów się na darmową konsultację w Clinica Cosmetologica – doświadczony specjalista kosmetolog odpowie na pytania i dobierze zabiegi tak, aby skutecznie rozwiązać Twoje problemy z naczynkami.
Pamiętaj, nie ignoruj problemów naczyniowych na nogach. Mogą one świadczyć o przewlekłej niewydolności żylnej (zwłaszcza jeśli pajączkom towarzyszą częste obrzęki i uczucie ciężkości nóg), lub być objawem innych, poważnych chorób (m.in. twardziny układowej i marskości wątroby).


Bibliografia

1. Bjerring P., Christiansen K., Troilius A., Intense pulsed light source for treatment of facial telangiectasias, 2009
2. Burdzy D., Wpływ redukcji zmian naczyniowych skóry twarzy typu teleangiektazje na jakość życia, 2019
3. Dudelzak J., Hussain M., Goldberg D.J., Vascular-specific laser wavelength for the treatment of facial telangiectasias, 2009
4. Landthaler M., Haina D., Waidelich W., Braun-Falco O., Laser therapy of venous lakes (Bean-Walsh) and telangiectasias, 1984
5. Ramelet A., Kern Ph., Perrin M., Żylaki i teleangiektazje, 2004

Dodaj komentarz

Komentarze

Małgosiek 20.03.2020 00:18

Nie jest. Zawsze się człowiek boi przed czymś nieznanym. U mnie to wyglądało bardzo prostu i w sumie obyło się bez bólu tyle, że ja miałam robioną teleangiektazje na twarzy, a dokładniej na nosie i policzkach.

angela 07.03.2020 15:25

więc na to wychodzi że najlepiej w okresie zimowym coś takiego porobić sobie? mam dość mocne pajączki i raczej skusiłabym się teleangiektazje na nogach bo w sumie nie wydaje się ona taka przerażająca haha

niteczka 14.03.2019 14:26

roma, chyba podobne 🙂 raczej nie można mieć opalenizny 🙂

Roma 20.02.2019 17:34

Czy do zamykania naczynek są takie same przeciwwskazania jak do depilacji laserem? Chodzi mi głównie o słońce

ruda 28.01.2019 13:36

Ech, niestety zima to beznadziejny okres dla naczynkowców 🙁 Tłusty krem do twarzy do podstawa. Wszystko się do niego lepi, ale na silny mróz już lepiej zrezygnować z makijażu niż się później męczyć.

Gusia 08.01.2019 12:18

Naczynka na twarzy są o tyle problemowe, że w sprzyjających :/ warunkach można się dorobić trądziku różowatego. A to już zabawa na wiele lat leczenia, więc lepiej tego nie zaniedbywać tylko od razu działać… Makijaż coś zakryje, ale przydałoby się do tego jakieś solidne serum i krem wzmacniający.

Asia Dz. 03.01.2019 08:47

Ja zamykałam. Tak, to zależy od obszaru no i pewnie od metody. U mnie to trwało tylko kilkanaście minut, więc chyba szybko.

Alexandra 20.12.2018 09:11

Też nie znałam tej nazwy 🙂 Pyśka a ten zabieg to trudno powiedzieć, czas trwania pewnie będzie zależał od miejsca i wielkości naczynek, ale podejrzewam, że na 90% w mniej niż godzinka powinna wystarczyć jeżeli to nie jest jakieś bardzo rozległe.

Pyśka 14.09.2018 17:02

Zamykał już ktoś naczynka na nogach? Ile to trwa? Btw jestem w szoku to ma jakąś nazwę, jednak całe życie się człowiek uczy

Lucyy 06.09.2018 11:13

Głównie chirurg żylny, ale nie nastawiaj negatywnie i najlepiej nie czytaj w Google o chorobach żył, bo się wystraszysz. Kobiety mają genetycznie skłonność do pękających naczynek i większości przypadków to nie jest nic groźnego

martini 12.08.2018 19:22

AAAA myślałam, że problemy z naczynkami to problem tylko wizualny i nie przejmowałam się pajączkami a to jednak może być coś poważnego. jaki w ogóle lekarz zajmuje się takimi chorobami?