Szampon na porost włosów – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Szampon na porost włosów to kosmetyk, którym powinien zainteresować się każdy, kto zmaga się z nadmierną utratą kosmyków. W sklepach są dostępne uniwersalne preparaty wzmacniające pasma, a także te specjalnie dla kobiet. Szampon przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn również odnajdziemy z łatwością. To jednak nie płeć powinna decydować o zakupie kosmetyku. Sprawdź, czym powinien charakteryzować się dobry szampon na wypadanie włosów.

Szampon na porost włosów należy wybierać bardzo starannie. Taki kosmetyk powinien bazować na składnikach aktywnych pochodzenia naturalnego, dzięki którym włosy zostaną pobudzone do wzrostu. Na tym jednak nie koniec zadań, z którymi ma sobie poradzić szampon do włosów wypadających. Powinien on przede wszystkim łagodnie, ale skutecznie oczyszczać skórę głowy.

Szampon na porost włosów – co powinien zawierać?

Wypadanie włosówSzampon na porost włosów powinien posiadać jak najbardziej naturalny skład. Dobry szampon na wypadanie włosów, to preparat zapewniający działanie:

  • oczyszczające – wśród składników skutecznie myjących na uwagę zasługuje ekstrakt z gipsówki wiechowatej, a także ekstrakt z mydlnicy lekarskiej. Składniki te w sposób łagodny oczyszczają skalp, nie podrażniając go i nie powodując jego przesuszenia.
  • regulujące pracę gruczołów łojowych – ta grupa składników ma za zadanie ograniczyć nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, jednocześnie dbając o jej optymalne nawilżenie. Chodzi o to, żeby zachować równowagę skóry głowy. Nadmierne oczyszczanie może bowiem spowodować reakcję obronną i w rezultacie wywołać jeszcze większe wydzielanie łoju. Do składników o potencjale regulującym należy zaliczyć: ekstrakt z łopianu, wyciąg z lukrecji, a także olejek z mięty pieprzowej.
  • wzmacniające włosy – szampon przeciw wypadaniu włosów powinien zawierać mleczko pszczele, które wzmocni łuski włosa, dzięki dużej zawartości witamin z grupy B. Na uwagę zasługuje także ekstrakt z nagietka, który sprawi, że włosy staną się silniejsze, bardziej elastyczne i odporne na wypadanie.
  • pobudzające wzrost włosów – stymulacja włosów do wzrostu, powoduje, że kosmyki szybciej odrastają i odzyskują wcześniejszą gęstość. Takie działanie ma np. zwarta w szamponie betaina, a także ekstrakty z szyszek chmielu oraz pokrzywy zwyczajnej.

Szampon na porost włosów – czego unikać?

Szampon na porost włosów nie powinien zawierać składników, które mogłyby podrażniać skalp. Używanie preparatu zawierającego intensywnie działające detergenty, może doprowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak: suchość, świąd czy zaczerwienienie skóry głowy. Aby włosy nadmiernie nie wypadały, szczególnie ważna jest dobra kondycja skalpu. W końcu podrażniona, przesuszona i niedostatecznie odżywiona skóra głowy, wpływa niekorzystnie na cebulki, w efekcie powodując osłabienie włosów oraz ich skłonność do wypadania.

Najlepiej unikać takich składników jak: SLSy/SLESy, PEGi, parabeny oraz sztuczne barwniki. Pierwsze z wymienionych to silne substancje myjące, które mogą zbyt mocno oczyszczać skalp, przez co prawidłowa praca gruczołów łojowych zostanie zaburzona. Parabeny i PEG-i mogą natomiast podrażniać wrażliwą skórę głowy. Podobnie sztuczne barwniki – wiele tego typu substancji wywołuje reakcje uczuleniowe.

Co robić, gdy szampon na porost włosów nie wystarcza?

Zdarzają się sytuacje, że nawet najlepszy szampon przeciw wypadaniu włosów nie rozwiązuje problemu. Jeśli objawy są mocno nasilone, najlepiej udać się do specjalisty – trychologa. Pomoże on ustalić przyczynę problemu, zleci odpowiednie badania, oraz wskaże najlepszą formę terapii, w celu skutecznego zniwelowania dolegliwości. Jeżeli chodzi o procedurę diagnostyczną, to rozpoczyna ją dokładny wywiad z pacjentem, który przeprowadza kosmetolog-trycholog. Kolejny etap to wykonanie badań trychologicznych. A są to:

  • trichogram – służy ocenie stanu cebulek. W tym celu pobiera się od pacjenta próbkę od 50 do 100 włosów wraz z cebulkami. Pozyskany materiał poddaje się szczegółowej analizie pod mikroskopem w laboratorium.
  • trichoskopia – jest badaniem przeprowadzanym z wykorzystaniem technologii cyfrowej, za pomocą dermatoskopu wyposażonego w kamerę cyfrową. Po wykonaniu zdjęć, następnie ogląda się je w dużym powiększeniu na ekranie komputera.

Marta BożendaSzczegółowa diagnostyka to klucz do poznania przyczyny problemów z włosami i skórą głowy. Dzięki zastosowaniu mikroskopu i dermatoskopu badania trychologiczne pozwalają bardzo dokładnie ocenić stan skalpu, cebulek oraz łodyg włosów – mówi Marta Bożenda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Szampon na porost włosów a zabiegi wzmacniające

Zabiegi trychologiczne zapewniają o wiele wyższą skuteczność niż stosowanie jedynie szamponu na porost włosów. Chociażby dlatego, że substancje aktywne aplikowane za pomocą cienkiej igły z łatwością docierają w głąb skóry (ma to miejsce w przypadku mezoterapii, karboksyterapii i terapii peptydowej dr Cyj). Zabiegi są też bardziej precyzyjne, możemy zastosować je dokładnie w tych miejscach, w których obserwujemy przerzedzenie włosów.

Wypadanie włosów

karboksyterapia reology2Warto zdecydować się na takie zabiegi jak:

  • terapia peptydowa dr Cyj Hair Filler – skutecznie wzmacnia i głęboko odżywia włosy, dzięki połączeniu 7 peptydów oraz kwasu hialuronowego,
  • karboksyterapia Reology 2 – zwiększa liczbę naczyń krwionośnych w skórze głowy i poprawia mikrokrążenie, stymulując wzrost włosów,
  • mezoterapia skóry głowy – efekt zależy od podawanej (śródskórnie i/lub śródskórnie) substancji. A są to: Kenalog, osocze bogatopłytkowe i rożnego typu serum, dostosowywane pod kątem potrzeb pacjenta.
  • terapia UVA/UVB/PUVA – zabieg skutecznie oddziałuje na skórę głowy i mieszki włosowe za pomocą promieniowania ultrafioletowego.

Warto pamiętać, że wszechstronna, kompleksowa pielęgnacja to najlepsze rozwiązanie dla zdrowia włosów i skóry głowy. Dlatego wysokiej jakości dermokosmetyki, w tym dobry szampon na wypadanie włosów, najlepiej stosować równolegle z profesjonalnymi zabiegami.

Podsumowując, szampon wzmacniający włosy powinien mieć naturalny skład. Warto poszukiwać w nim ekstraktów roślinnych o wielokierunkowym działaniu. Unikać należy natomiast składników, mogących potencjalnie szkodzić skórze głowy. Podrażniony i osłabiony skalp z pewnością nie przysłuży się cebulkom włosów, zatem przed zakupem czytajmy uważnie składy kosmetyków. Kiedy mimo stosowania dobrego szamponu na wypadanie włosów, problem nie mija, warto skonsultować się ze specjalistą – trychologiem.

zespol-cc-kosmetolodzy

Bibliografia

1. Kozłowska U., Kozłowska A., Patofizjologia wzrostu i utraty włosów, „Przegląd Dermatologiczny”, Nr 1/2001
2. Siemiątkowska J., Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, 2018
3. Szklarczyk M., Goździalska A. Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów [w:] Goździalska A., Jaśkiewicz J.(red.), Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, 2012

Dodaj komentarz

Komentarze

Daria 25.08.2021 07:39

Zawsze do takiego szamponu można jeszcze dobrać zabiegi wzmacniające, fajnie razem to działa

MsN 24.08.2021 14:14

Też sprawdź sobie jak znajdziesz już kandydata na szampon czy nie ma jakiś składników takich o wątpliwej reputacji, czyli szkodliwych. Najlepiej jak już coś wybierzesz to wpisać składnik po składniku z dopiskiem czy jest bezpieczny i wyświetli się na pewno opis

Julia 23.08.2021 19:56

Z ekstraktów super by był ekstrakt z nagietka, ekstrakt z amli, do tego fajnie jakby było mleczko pszczele czy pantenol i betaina.

GabiGabi 22.08.2021 19:37

Szukaj dużo ekstraktów roślinnych to na pewno

kama 22.08.2021 07:36

Co dokładnie taki szampon powinien zawierać? Czego w nim szukać?