Regularna dezynfekcja butów pomoże Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości!
Dezynfekcja butów jest istotna, ponieważ pozwala pozbyć się bakterii i grzybów, które gromadzą się w obuwiu. Dzięki temu można uniknąć wielu chorób stóp oraz usunąć nieprzyjemny zapach, który jest skutkiem potu i wysokiej temperatury. Jak zdezynfekować buty, aby zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom?
Dezynfekcja butów – domowe sposoby, które można zastosować
Dezynfekcja butów domowymi sposobami jest łatwa do przeprowadzenia, ponieważ można wykorzystać w tym celu łatwo dostępne środki. Jak odkazić buty domowymi metodami?
Znakomicie działają poniższe metody:
- Denaturat – odkażanie butów za pomocą denaturatu lub spirytusu to popularna metoda. W tym celu należy porządnie nasączyć w nim szmatkę, przemyć buty wewnątrz i odstawić do całkowitego wyschnięcia.
- Soda oczyszczona – to kolejny, łatwo dostępny środek, który cechuje się działaniem dezynfekującym. W celu odkażenia obuwia należy wsypać ją do środka i pozostawić na kilkanaście godzin. Po tym czasie sodę można usunąć odkurzaczem.
- Formalina – w celu dezynfekcji należy porządnie nasączyć w niej kawałek waty, delikatnie przesmarować wnętrze butów i włożyć do środka na noc.
Dezynfekcja butów – jak często ją wykonywać?
Dezynfekcję butów należy przeprowadzać systematycznie, ponieważ podczas chodzenia w ich wnętrzu gromadzą się grzyby i bakterie. Najlepszym rozwiązaniem jest codzienne odkażanie butów. A jeżeli to nie możliwe, należy to robić jak najczęściej. W szczególności powinny o nie zadbać osoby po przebytych chorobach stóp oraz w trakcie leczenia.
Podejrzewasz u siebie grzybicę stóp?
Umów darmową konsultację: +48 791 604 604
Dezynfekcja obuwia – jakich chorób pomaga uniknąć?
Dezynfekcja obuwia pozwala uniknąć wielu chorób. Do najczęściej występujących należą:
- Grzybica stóp międzypalcowa – jest najczęściej występującą, ponieważ grzyby łatwo umiejscawiają się między palcami. Podwyższona temperatura i wilgoć sprzyjają ich rozwojowi. Choroba objawia się złuszczeniem naskórka w przestrzeniach międzypalcowych, pod którym pojawiają się pęknięcia i rumień. Zmiany mogą objąć palce, paznokcie i stopy.
- Grzybica stóp potnicowa – objawia się w formie pęcherzyków wypełnionych surowiczą substancją, które umiejscawiają się pod podeszwą i powodują ból. W miejscach objętych infekcją pojawia się silny rumień.
- Grzybica stóp złuszczająca – charakteryzuje się łuszczeniem naskórka, który przypomina powierzchnię posypaną białym proszkiem. W większości przypadków występuje pod podeszwą stóp, a nieleczona może także objąć powierzchnie boczne lub całą stopę.
- Grzybica stóp wrzodziejąca – to najbardziej dokuczliwy rodzaj infekcji, ponieważ objawia się bolesnymi zmianami nadżerkowo-wrzodziejącymi. Występuje przy tym ból, a choroba często jest powikłaniem infekcji bakteryjnej. To najczęściej występujące rodzaje chorób stóp wskutek braku dezynfekcji obuwia.
Dezynfekcja butów – ważna po grzybicy
Dezynfekcja butów to pierwsza rzecz, którą powinny wykonać osoby chore na grzybicę lub w trakcie leczenia. Odkażanie pozwoli usunąć grzyby i bakterie, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko nawrotu infekcji. W przypadku choroby grzybiczej jednego z domowników, odgrzybianie butów powinno być przeprowadzone również przez pozostałych mieszkańców. Może być wykonane za pomocą domowych sposobów lub z użyciem odpowiednich preparatów, które są wygodniejsze w użyciu.
Bibliografia
1. Adamski Z, Kaszuba W. Dermatologia dla kosmetologów. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010
2. Sokołowska-Wojdyło M, Woś-Wasilewska E (red.). Podologia w praktyce. Nails and style house, Gdańsk 2015
3. B.Lauritz: Dermatoses of the feet, Am J Clin Dermatol., 1, 2000, 181-186
4. Z. Adamski, A. Kaszuba (red.): Dermatologia dla kosmetologów,Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań 2008
Komentarze
Gościni 17.03.2021 00:10
Ja tam mam środek do dezynfekcji butów w domu i raz na tydzień wszystko spryskuję. Jest jak jest i jak stopa się poci i pracuje się cały czas w butach to nie ma opcji by wkładka była higieniczna cały czas.
Andrzej-serb 16.01.2020 18:47
Grzybica stóp to przykra sprawa. Czasami można ją złapać nawet stosują się do odpowiedniej higieny stóp.
Marta1989 14.01.2020 18:40
Na szczęście na grzybicę stóp są odpowiednie preparaty, które uporają się z nią w przeciągu 2/3 tygodni.
Iga298 11.01.2020 13:34
Najłatwiej nabawić się grzybicy stóp można na basenie jak się zapomni klapek. Dlatego ja zawsze korzystam z tych urządzeń do dezynfekcji oraz dokładnie myje stopy pod prysznicem będą ciągle w klapkach.