Przeszczep tłuszczu – czy przeszczep tłuszczu jest trwały i czy warto go wykonać?

Przeszczep tłuszczu

Przeszczep tłuszczu cieszy się coraz większą popularnością. Ten zabieg medycyny estetycznej jest bezpieczny nawet dla alergików, jako że nie wykorzystuje się do niego żadnych obcych substancji, które mogłyby uczulić pacjenta, a jedynie autologiczną tkankę tłuszczową. Przeszczep tłuszczu to nie tylko bezpieczeństwo, ale też naturalnie wyglądający efekt wypełnienia tkanek miękkich.

Przeszczep tłuszczu do biustu

Przeszczep tłuszczu - biustPrzeszczep tłuszczu z założenia powinien dawać trwałe rezultaty, ponieważ komórki zostają wszczepione na stałe. Jednakże taka przeszczepiona tkanka tłuszczowa, podlega tym samym procesom, co ta znajdująca się w danym miejscu naturalnie. Co oznacza, że jej komórki obkurczają się, gdy tracimy na wadze, natomiast gdy tyjemy zwiększają swoją objętość. Wiele kobiet obserwuje u siebie zmniejszenie rozmiaru piersi na skutek odchudzania. Dzieje się trak dlatego, że biust jest zbudowany zarówno z tkanki gruczołowej jak i tłuszczowej. Ilość tej pierwszej jest uwarunkowana genetycznie.

Natomiast ilość tej drugiej podlega wahaniom wagi całego ciała. Zazwyczaj bardzo szczupłe panie mają piersi zbudowane w większości z tkanki gruczołowej. Przeszczep tkanki tłuszczowej do piersi nie zapewni zatem trwałych rezultatów, jeśli stracimy na wadze. Warto dodać, że już na etapie przeszczepiania i gojenia się tkanek tracimy od 30 do 50% wprowadzanego tłuszczu. Zdarza się, że pacjentki początkowo zadowolone z efektu powiększenia piersi, po ustąpieniu opuchlizny i całkowitym wygojeniu się komórek, nie są już usatysfakcjonowane ostatecznymi rezultatami. W przypadku wypełniania tkanką tłuszczową dużej powierzchni ciała (co ma miejsce właśnie w przypadku powiększania lub odbudowywania piersi po mastektomii) przeszczep tłuszczu zazwyczaj wymaga powtórzenia bądź wykonania serii zabiegów.

Przeszczep tłuszczu na twarz

Przeszczep tłuszczu - twarzZ wiekiem skóra twarzy traci gęstość, staje się wtedy cieńsza, pojawiają się na niej zmarszczki, a tkanka tłuszczowa zaczyna zanikać. Wówczas wyostrzają się rysy, co nie dodaje atrakcyjności kobiecie. Zmiany tego rodzaju są najbardziej widoczne w okolicy policzków i ust. Tworzą się bruzdy nosowo-wargowe, policzki sprawiają wrażenie nieco zapadniętych, zaś wargi tracą swoją młodzieńczą objętość, a kąciki ust opadają. Przeszczep tkanki tłuszczowej jest rozwiązaniem pomocnym w przypadku każdego z wyżej wymienionych problemów. Jest to również sposób poprawy wyglądy w związku z asymetrią twarzy, lipodystrofią czy niedoborem lub zniekształceniem tkanek na skutek urazu.

Tłuszcz pobrany od pacjenta zostaje odpowiednio oczyszczony i zagęszczony. Działanie odmładzające jakie zapewnia przeszczep tłuszczu, wynika nie tylko z efektu wypełnienia wybranych partii twarzy, ale też z zawartości komórek macierzystych w tkance tłuszczowej, które stymulują regenerację i rewitalizację skóry. Takie komórki wpływają też korzystnie na trwałość rezultatów zabiegu. Ze względu na to, że część wprowadzanego tłuszczu ulega wchłonięciu w przeciągu kilku miesięcy po zabiegu, efekt końcowy różni się od początkowego i wiele osób potrzebuje wykonać przeszczep tkanki tłuszczowej od 2 do 6 razy, jednakże ostateczne rezultaty mogą utrzymać się nawet dziesięć lat.

Przeszczep tłuszczu pod oczy

Przeszczep tłuszczu - oczyProblem cieni pod oczami dotyczy zwłaszcza osób z bardzo cienką wręcz półprzezroczystą skórą. Przeszczep tłuszczu pod oczy może dać bardzo dobre efekty, trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg wymaga ogromnej precyzji, ponieważ tłuszcz musi zostać umieszczony pomiędzy cienką skórą a naczyniami krwionośnymi, znajdującymi się tuż pod nią. Przeszczep tłuszczu w okolicę oka wymaga zastosowania bardzo cienkiej igły o średnicy maksymalnie 0,5 mm. Do przeprowadzenia go wykorzystuje się od 5 do 10 ml materiału z drobinkami tłuszczu.

Kosmetolog Marta Włodarczyk - GdańskPrzeszczep tkanki tłuszczowej pod oczy daje dobre efekty. W przeciwieństwie do innych wypełniaczy podany tłuszcz zapewnia skórze bardzo naturalny koloryt. Taki zabieg trwa około pół godziny, natomiast rezultaty utrzymują się zwykle przez kilka lat.mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Przeszczep tłuszczu – czy warto?

Przeszczep tkanki tłuszczowej cieszy się rosnącym zainteresowaniem pacjentów, zwłaszcza wśród alergików, a także osób obawiających uczucia posiadania ciała obcego w organizmie. Zabieg zyskuje popularność ze względu na bezpieczeństwo samego wypełniacza, jak i naturalny efekt końcowy. Choć w trakcie wygajania się tkanek część przeszczepionego tłuszczu wchłania się, to ostateczne rezultaty pozostają widoczne przez minimum kilka lat, są więc stosunkowo trwałe. Przeszczep tłuszczu to jednak spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić, zwłaszcza gdy zabieg wymaga powtórzeń.

Darmowe konsultacje z kosmetologami


Bibliografia

1. Przylipiak A., Autologiczny przeszczep tłuszczu wg Rogera Amar, [w:] Przylipiak A. (red.) Podstawy medycyny estetycznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, 2014
2. Gerhard Sattler G., Gout U., Wypełniacze. Ilustrowany przewodnik kliniczny, Quintessence Publishing Polska, 2018
3. Galicka E., Powiększanie piersi za pomocą autogennej tkanki tłuszczowej, [w:] Przylipiak A. (red.) Podstawy medycyny estetycznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, 2014
4. Kaszuba A., Pfenninger J., Floch M., Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, Urban & Partner, 2012

Dodaj komentarz

Komentarze

manila 12.09.2020 15:39

pewnie zalezy od tego ile masz tluszczu do przelozenia hahahaha

Ann 07.09.2020 00:14

Ej, a jak to w sumie jest z tym biustem?? Ile może być większy biust przez ten przeszczep tłuszczu?

Cirilla 21.08.2019 08:43

Brzmi to trochę śmiesznie żeby zrobić sobie tak z brzucha przeszczepić tłuszcz pod oczy, ale w sumie to czemu nie? 😀 Pewnie wymaga to dużej precyzji, by wykonać taki zabieg.

Paula 20.08.2019 12:49

Przeszczep tkanki tłuszczowej nie jest szczególnie bolesny. Zostaje pewne opuchlizna tuż po zabiegu (dlatego trzeba go powtarzać, bo czasami efekt opuchlizny może być mylący), ale nie boli to za bardzo. Faktycznie dokonując przeszczepu tłuszczu są nikłe szanse na odrzucenie. Sama dokonywałam przeszczepu tłuszczu pod oczy i zdecydowanie polecam ten zabieg.

Hanna90 19.08.2019 10:25

A czego można się spodziewać po przeszczepie tkanki tłuszczowej? Czy to jest bolesne? Czy faktycznie przeszczep tłuszczu na twarz ma nikłe szanse na to, że się nie przyjmie? Myślę, że tak, bo t w końcu my sami jesteśmy dawcą i biorcą ^^

Ivona 17.08.2019 06:39

Moja ciocia ostatnio poddała się przeszczepowi tłuszczu. Dokonała przeszczepu na twarz i efekt powalił! Nie ma co stosować tych botoksów i usztywniać sobie skórę twarzy – nawet uśmiechać się niektóre nie mogą 😀

Kamila 14.08.2019 09:17

Przeszczep tłuszczu do biustu wydaje mi się dużo lepszym pomysłem niż inne zabiegi powiększające piersi… Nie wyobrażam sobie wstawienia czegoś obcego do mojego ciała, przecież wygląda to okropnie…