Popękane naczynka na udach – jak im zapobiegać, oraz walczyć z nimi, jeśli już się pojawiły?

Popękane naczynka na udach

Popękane naczynka na udach, są defektem estetycznym, który dotyka głównie kobiet. Widoczne przez skórę poszerzone naczynia krwionośne, tworzą charakterystyczną siateczkę, stąd nazwa pajączki. Same w sobie nie stanowią jeszcze dolegliwości natury medycznej, natomiast warto ich nie ignorować, ponieważ mogą zwiastować pojawienie się żylaków kończyn dolnych.

Przyczyny powstawania „pajączków” na nogach

Skłonność do występowania pajączków na nogach jest dziedziczna. Jeśli Twoja mama i babcia miały problem z rozszerzonymi i/lub pękającymi naczynkami czy też żylakami, powinnaś ze szczególną troską, dbać o swoje nogi, bo Twoje naczynia mogą być słabsze, od chwili narodzin. Czynniki genetyczne nie są jednak jedyną przyczyną. Popękane naczynka na udach, mogą być także skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, np. podczas dojrzewania czy menopauzy. Szczególnie predestynowanym okresem jest ciąża, nie tylko ze względu na burzę hormonalną, ale także bardziej obciążone naczynia krwionośne, przez które przepływa w tym czasie więcej krwi. Do tego dochodzi zwiększona masa ciała, która towarzyszy oczekiwaniu na pojawienie się maluszka.

Pajączki należą też do działań niepożądanych, stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Nadwaga, otyłość oraz brak ruchu – również zwiększają ryzyko problemów żylnych. Długotrwałe siedzenie lub stanie, powoduje, że krew zaczyna zalegać i powoduje zwiększone ciśnienie w żyłach, a w konsekwencji poszerzenie naczyń. Również z wiekiem, gdy naczynia krwionośne pracują coraz słabiej, ryzyko pojawienia się pajączków i problemów z żyłami jest większe.
Popękanym czy poszerzonym naczynkom, często towarzyszą takie objawy jak: bolesność i skurcze łydek oraz obrzęki wokół kostek (zwłaszcza wieczorem), uczucie mrowienia, pulsowania lub ciężkości kończyn dolnych, a także zmęczenie nóg nieadekwatne do wysiłku.

Popękane naczynka na udach – jak zapobiegać?

Jeżeli chodzi o profilaktykę, najlepiej sprawdzi się redukowanie czynników ryzyka. Jeśli masz skłonności do pękania naczynek – po pierwsze, unikaj gorących kąpieli i sauny. Po drugie, pamiętaj by nie trwać zbyt długo w jednej pozycji. Jeśli masz siedząca pracę, rób kilka kroków co godzinę, to usprawni przepływ krwi. A jeśli Twój fach wymaga ciągłego bycia na nogach, postaraj się usiąść na chwilę, co jakiś czas, a ponadto, nie stój bez ruchu, jeśli nie jest to niezbędne, tylko spaceruj, albo chociaż przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą, co kilka minut. Wystrzegaj się też zakładania nogi na nogę – taki długotrwały ucisk blokuje prawidłowy przepływ krwi. Unikaj noszenia butów na obcasie, a wysokie szpilki zostaw tylko na specjalne okazje. Na co dzień postaw na wygodne obuwie, z płaską podeszwą. Zrezygnuj także z noszenia bardzo obcisłych spodni. Poza tym, po ciężkim dniu (a najlepiej co wieczór) daj odpocząć nogom. Połóż się na łóżku i unieś nogi do góry (powyżej poziomu serca) kładąc je na podwyższeniu z poduszek. I przede wszystkim, pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, a jeśli masz nadwagę – koniecznie zredukuj nadmierne kilogramy.

Skuteczne zabiegi na popękane naczynka na udach

Współczesna kosmetologia oferuje zabiegi, które dają bardzo dobre rezultaty, jeżeli chodzi o popękane naczynka na udach.

Kosmetolog Natalia Munda - Gdańsk„Laser Harmony Baby Rejuve Long Pulsed Nd:YAG 1064 nm, zapewnia doskonałe efekty w zakresie niwelowania zmian głębokich. Jest dedykowany właśnie przy problemach naczyniowych na nogach. Naczynka pochłaniają światło lasera, a następnie zostają obkurczone i zamknięte. To nowoczesne urządzenie gwarantuje dużą skuteczność, a także komfort podczas zabiegu, dzięki dodatkowemu działaniu chłodzącemu na skórę.”mówi Natalia Munda, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Laser VariLite 532 NM i 940 NM jest skuteczny we wszystkich problemach z mikrokrążeniem, zwłaszcza przy widocznych naczynkach oraz żylakach. Masz słabe, rozszerzone lub pękające naczynka? Laser VariLite sprawdzi się doskonale, przy każdej z tych dolegliwości.

Kosmetolog Julia Krajewska - Gdańsk„Quadrostar Pro Yellow to urządzenie, które daje bardzo dobre rezultaty, przy tzw. pajączkach na ciele. Światło lasera oddziałuje precyzyjnie na hemoglobinę. Zamyka naczynka, nie podrażniając przy tym skóry.”mówi Julia Krajewska, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Podsumowanie

Popękane naczynka na udach to problem, któremu można łatwo zaradzić, dzięki nowoczesnym zabiegom z dziedziny kosmetologii. Kiedy ostatnio nosiłaś spódnicę mini? Jeśli dawno temu, zanim jeszcze na twoich nogach pojawiły się „pajączki”, koniecznie przyjdź do Clinica Cosmetologica na darmową konsultację. Pomożemy, przywrócić zdrowie i piękno Twoim nogom.

Dodaj komentarz

Komentarze

faloochronka 09.08.2019 10:49

myślę że ina dobrze pisze.. jak są darmowe konsultacje w clinica cosmetologica. mi zalecono quadrostar.. nie pamiętam dokładnie ile było zabiegów (2-3 chyba) i faktycznie zrobiło swoją robotę bardzo dobrze ;p

Ina 22.03.2019 08:10

Zawsze można pójść do lekarza i się zbadać zamiast się bez sensu denerwować, że coś może być nie tak. Ale najczęściej to po prostu słabe ścianki naczynek.

Czaja 08.03.2019 08:09

Ja mam naczynka na łydkach czyli jest to bardziej widoczne niż na udach bo łydki się częściej odkywa nawet w spódniczkach 🙁 Nie jest to za ładne i dodatkowo martwię się, że to może być coś groźnego

Dominika 20.02.2019 17:31

@figa czyli nie nic nie daje, tylko miałaś naczynka pęknięte już wcześniej. nie wprowadzaj ludzi w błąd. też dostałam w genach takie tendencje. na szczęście jest laser czy skleroterapia więc jakoś można te żyły trzymać w ryzach. najważniejsze, żeby się zatory nie porobiły.

figa 05.02.2019 12:51

Suplementacja nie za wiele daje. Biorę od dłuższego czasu preparaty z diosminą i nie widzę różnicy. Ale to tak jak już ktoś napisał, jak naczynka popękają to nie da się nic z nimi zrobić na własną rękę. A takie problemy to w dużej części geny, u mnie w rodzinie wszystkie kobiety miały problemy z żyłami i to już po 20, więc w bardzo młodym wieku jak na takie dolegliwości.

krasina 22.01.2019 13:54

do tego dużo witaminki c i e w diecie na wzmocnienie żył. ale to tak profilaktycznie, bo jak już popękają to zostają tylko zabiegi

Kinga 08.01.2019 12:10

Jolu, to prawda. Nawet przy opisach zabiegów można przeczytać, że nie ma gwarancji, że naczynka nie będą się pojawiać w innym miejscu. Nie ma rady na to, tylko dodatkowa suplementacja, siedzenie w dobrej pozycji. Ale z samego lasera jestem zadowolona i tak, dużo lepiej noga wygląda bez pajączków, na razie jestem prawie rok po zabiegu i jest w porządku 🙂

Jola Parniewicz 28.12.2018 09:47

A po zabiegach i tak trzeba uważać na nóżki, bo chyba na tę skłonność do pękających naczynek się już nic nie poradzi i trzeba całe życie uważać… Ostatnio odkryłam fajne rajstopki uciskowe i nakładam je sobie jak wiem, że będę musiała dłużej siedzieć np. przy podróży.

Sarcia 20.12.2018 09:07

Dziewczyny jak nie wiecie co i jak to nie kombinujcie tylko umówcie się na te konsultacje po to to jest żeby się wszystkiego dowiedzieć i wybrać odpowiedni plan działania. My tu w internecie możemy sobie pogadać i podoradzać ale lepiej się zapytać kogoś kto się na tym zna a nie opiniami nieznanych osób 🙂

lusiaczek90 24.09.2018 08:19

Scarlett mi zaproponowano zabieg quadrostarem i pomógł, ale tak naprawdę też się za bardzo nie orientuję czym on się różni od tych innych… pewnie wybór zależy od tego jak duże problemy mamy

Scarlett 22.09.2018 10:44

Ja też biegam na obcasach, więc znam ten problem, ale staram się dbać o krążenie o tyle o ile się w ogóle da. Biorę buty na zmianę do samochodu i przebieram je od razu po pracy, do tego wieczorem masaże, maść z kasztanowcem i preparaty wzmacniające żyły. Nie jest źle, aczkolwiek naczynka są trochę widoczne, więc coś powoli trzeba z tym zrobić tylko nie rozumiem, czym się dokładnie różnią te lasery.

Edytka 21.09.2018 17:08

Ale jak tu zrezygnować ze szpilek, kiedy praca wymaga eleganckiego stroju na co dzień? płaskie buty do spódnicy jednak nie robią tego efektu