Pielęgnacja włosów – zrób to z głową!

Pielęgnacja włosów
Pielęgnacja włosów znacząco wpływa na ich kondycję. Właściwie wykonywana i dobrana do indywidualnych potrzeb poprawi ich wygląd orz wzmocni je od zewnątrz. Niestety błędy pielęgnacyjne mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek. Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o włosy oraz jakie kosmetyki warto wybrać.

Pielęgnacja włosów – oczyszczanie

Pierwszym etapem podstawowej pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie skóry głowy oraz włosów. Podczas mycia usuwany jest nadmiar sebum, jak również substancje znajdujące się w kosmetykach do stylizacji, kurz i wszelkie zanieczyszczenia. Kluczowa jest tutaj technika. Szampon dobrze jest rozcieńczyć z wodą w kubeczku lub butelce, mieszając do momentu wytworzenia się piany.

Następnie delikatnie wmasować ją w skórę głowy opuszkami palców. Nie należy intensywnie pocierać włosów, ponieważ sprzyja to ich plątaniu i utrudnia rozczesywanie. Aby usunąć z włosów nagromadzone zanieczyszczenia, wystarczy użyć powstałej piany, przesuwając ją od nasady do końcówek. Zaleca się mycie włosów dwukrotnie, polewając je umiarkowanie ciepłą wodą. Na koniec warto spłukać je zimnym strumieniem, co pozwoli domknąć łuski włosów.


Sprawdź nasze zabiegi  na wypadanie i wzmocnienie włosów
Kliknij tutaj

Szampon wybieramy w zależności od rodzaju włosów. Wyróżniamy włosy:

  • niskoporowate – łuski włosów są zamknięte a same kosmyki lśniące, wręcz śliskie. Błyszczą i nie puszą się. Są proste bądź delikatnie podwijają się na końcach. W takim przypadku wystarczający jest szampon do włosów normalnych.

  • średnioporowate – łuska jest lekko odchylona. Włosy mają tendencją do puszenia się oraz falowania. Wymagają szamponu z składnikami nawilżającymi.

  • wysokoporowate – włosy są suche, czasem matowe, zwykle falowane albo kręcone. Łuska jest otwarta.  Wymagają intensywnego nawilżenia i odżywienia, gdyż łatwo ulegają łamaniu.

Jeśli używamy w dużych ilościach np. lakieru lub żelu do włosów, zwykłe mycie może sobie z tym nie poradzić. Pozostałości kosmetyków do stylizacji odkładają się na włosach i skórze głowy, w związku z tym należy regularnie pozbywać się ich. Dlatego oczyszczająca pielęgnacja włosów mniej więcej raz w tygodniu powinna być nieco bardziej intensywna. W tym celu należy użyć specjalnego szamponu o działaniu głęboko oczyszczającym, albo zastosować peeling do skalpu.

Taką mieszankę można zrobić również samodzielnie w domu, wykorzystując do tego celu fusy po kawie. Jeśli nie używamy preparatów do stylizacji w dużych ilościach, to domowy specyfik w zupełności wystarczy. Stosowanie łagodniejszych, samodzielnie przygotowanych preparatów uwalnia od tego problemu, bez obaw o ewentualne podrażnienia skóry głowy.

Pielęgnacja włosów

Pielęgnacja włosów – nawilżanie

Drugim etapem pielęgnacji włosów jest nawilżenie, które można wykonać za pomocą maski lub odżywki. Oba produkty stosujemy na delikatnie osuszone ręcznikiem włosy. Nakładamy odżywkę na cała długość włosów, lub od linii ucha ku końcom (jeśli skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza). Następnie należy odczekać co najmniej kilka minut – zgodnie z informacją podaną na opakowaniu. Po upływie zaplanowanego czasu, włosy należy dokładnie opłukać. Odżywkę można stosować przy każdym myciu.

Natomiast maski stosuje się zwykle raz lub dwa razy w tygodniu. Po ich nałożeniu na włosy, warto założyć czepek foliowy, który spowoduje, że temperatura nieco wzrośnie, co korzystnie wpływa na wchłanianie się składników aktywnych. Podobnie, jak odzywkę, maskę dobieramy do konkretnego rodzaju włosów. Gdy potrzebujemy intensywnie zregenerować nasze kosmyki, możemy zaaplikować kosmetyk wieczorem i pozostawić na całą noc. A rano umyć włosy jak zwykle.

Pielęgnacja włosów do zadań specjalnych

Pielęgnacja włosów to nie tylko oczyszczanie i nawilżanie. W zależności od problemów z jakimi się borykamy, możemy zastosować również:

  • wcierki na wypadanie włosów – czyli specjalne płyny, które nakłada się na skórę głowy. Świetnie sprawdzą się w przypadku włosów osłabionych i z tendencją do nadmiernego wypadania. Każdy produkt nieco różni się składem, ale zazwyczaj opierają się one na witaminach, naturalnych olejach oraz ekstraktach roślinnych. Przeciwdziałają wypadaniu włosów oraz stymulują wzrost nowych, ponieważ odżywiają cebulki. Ponadto doskonale nawilżają, regulują wydzielanie sebum, przeciwdziałają podrażnieniom czy niwelują świąd. Wcierki nakładamy na skórę głowy, wykonując delikatny masaż, który dodatkowo pobudza mikrokrążenie.

  • maseczki na skórę głowy – powinny być stosowane nie częściej niż dwa, trzy razy w tygodniu. To produkt, którego zadaniem jest wniknąć w głąb skóry aż do mieszków włosowych. W ten sposób odżywia i nawilża skalp oraz włosy u nasady. W przypadku nadmiernego przetłuszczania się fryzury warto sięgnąć po maski na bazie glinek, które pomogą złagodzić te dolegliwości.

  • płukanki – czyli preparaty stosowane do płukania włosów po umyciu głowy. Te mające działanie pielęgnacyjne (a nie koloryzujące) najczęściej są sporządzane w oparciu o ziołowe składniki. Są dostępne w drogeriach, ale można również samemu przygotować wywar w domu. Płukanki mogą znacząco wpłynąć na poprawę kondycji włosów, pod warunkiem ich regularnego stosowania.

  • serum na zniszczone końcówki – końce włosów są najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (ze względu na ocieranie nimi o ubranie i w związku z tym rozdwajanie). Problem dotyczy zwłaszcza włosów poddawanych stylizacji termicznej (prostownica, lokówka). Wówczas są one bardzo uwrażliwione i w związku z tym trzeba stosować dodatkowo kosmetyk, zapewniający ochronę termiczną. Serum nakładamy na wilgotne lub suche włosy. Nałożone na końcówki nie przetłuści włosów, za to nada im blask.

Jak zadbać o włosy profesjonalnie?

Pielęgnacja włosów w domowym zaciszu jest niezbędna dla utrzymania zadbanych i zdrowo wyglądających pasm. Jeśli jednak to nie wystarcza, warto udać się na wizytę do specjalisty w dziedzinie włosów i skóry głowy – trychologa.

justyna-masalW trakcie konsultacji trycholog przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem oraz oceni stan skóry głowy i włosów. Wykona także specjalistyczne badania czyli trichogram i/lub trichoskopię. W oparciu o ich wyniki zostanie dobrany najbardziej odpowiedni sposób leczeniamówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog-trycholog z Clinica Cosmetologica

Jeśli chodzi o zabiegi wzmacniające włosy oraz redukujące problem ich nadmiernego wypadania oferujemy:

  • mezoterapię igłową – z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego albo specjalnego koktajlu witaminowego (również przy użyciu urządzenia Derapen/Mezopen, wyposażonego w niezwykle cienkie mikroigiełki),
  • karboksyterapię – z zastosowaniem dwutlenku węgla, która skutecznie pobudza mikrokrążenie w skórze głowy i pobudza wzrost włosów,
  • terapię peptydową włosów dr Cyj – metoda ta pozwala dostarczyć skórze głowy zestaw siedmiu odżywczych peptydów oraz cenny kwas hialuronowy.

Do specjalisty trychologa należy zgłosić w przypadku nadmiernego wypadania włosów, a zwłaszcza różnego typu łysienia. Ale również w związku z takimi dolegliwościami jak: łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry głowy, infekcje grzybicze skalpu, łupież bądź łuszczyca.

zespol-cc-kosmetolodzy

Bibliografia

1. Pawłowska N., Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych, 2016
2. Siemiątkowska J., Zarys trychologii kosmetycznej, 2018
3. Słupek W., Trychologia kosmetyczna pielęgnacja skóry głowy i włosów, 2016
4. Styczeń P., Włosom na ratunek „Art of Beauty”, nr 2/2015

Dodaj komentarz

Komentarze

Lemka 26.09.2021 16:52

Tylko naturalne składy, szczotkowanie włosiem z dzika, zabezpieczanie końcówek, glutek z siemienia i spanie z włosami upiętymi. Od momentu jak zaczęłam tak działać tak włosy są w o wiele lepszej kondycji. Trochę wymaga czasu taka pielęgnacja włosów, ale WARTO!

justyna 18.09.2021 13:24

jestem na grupie włosingowej i to tam zdobyłam najwięcej wiedzy co z czym dla moim włosów.

Monika 11.04.2021 12:17

Dodałam, że prawie, bo faktycznie nie znałam takiej techniki, ale spróbuję wdrożyć coś takiego. Reszta jak nawilżanie, czy wcierki to jak najbardziej stosuje 🙂

Agusiak 10.04.2021 18:12

Pielęgnujesz włosy tak samo jak w punkcie o oczyszczaniu?

Abys 02.04.2021 07:52

Czyli w sumie o włosy jak najbardziej dbam profesjonalnie, bo wszystkie punkty praktycznie w domu robię. Oczywiście oprócz zabiegów 🙂