Pielęgnacja twarzy w zamkniętych pomieszczeniach

Pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy to poza używaniem odpowiednich kosmetyków, zdrowy styl życia i właściwe odżywianie się, dostarczające skórze potrzebnych składników od wewnątrz. Bardzo ważny jest także codzienny dostęp do świeżego powietrza i systematyczna aktywność fizyczna. Co robić jednak w sytuacji, gdy wyjście na zewnątrz jest ograniczone?

Pielęgnacja twarzy, gdy brak dostępu do świeżego powietrza

Pielęgnacja twarzy na  co dzień wymaga staranności i systematyczności, nie tylko odnośnie stosowania kosmetyków, ale także ruchu na świeżym powietrzu. Po dłuższym przebywaniu w zamkniętym pomieszczeniu cera wygląda niezdrowo, jest poszarzała, ziemista i pozbawiona blasku. Jej stan dodatkowo pogarsza klimatyzacja i ogrzewanie, które pozbawia powietrze wilgotności. Co zatem można zrobić? Jak pielęgnować twarz, gdy brakuje ruchu i świeżego powietrza?

Rozwiązań jest co najmniej kilka. Najlepiej stosować je wszystkie, a są to:

  • odpowiednia ilość snu,
  • zdrowe odżywianie się i nawadnianie organizmu,
  • stosowanie naturalnych kosmetyków nawilżających oraz dotleniających,
  • zadbanie o aktywność fizyczną.

Zobacz oferowane przez nas zabiegi na twarz
Kliknij tutaj

Pielęgnacja twarzy a sen

Pielęgnację twarzy trudno wyobrazić sobie bez porządnego, nocnego wypoczynku. Sen jest najlepszym, naturalnym kosmetykiem. Niewyspanie od razu widać na twarzy. Cera staje się nieświeża, twarz opuchnięta, a pod oczami rysują się cienie. Podczas snu skóra nie tylko odpoczywa, ale przede wszystkim regeneruje się. A przy tym organizm pozbywa się kortyzolu – hormonu stresu, który dodatkowo pogarsza stan cery.

Pamiętajmy, żeby spać 7-8 godzin na dobę. Dodatkowo jeśli oczywiście mamy taką możliwość, warto ucinać sobie krótkie, 20 minutowe drzemki w ciągu dnia. Nasza skóra najlepiej regeneruje się przed północą, korzystne jest zatem kładzenie się spać około godziny 22.

Warto zadbać wcześniej o otoczenie, w którym śpimy. Po pierwsze przewietrzyć sypialnię (przez minimum 10 minut) i ustawić ogrzewanie tak, by temperatura nie była zbyt wysoka. A po drugie zadbać o optymalną wilgotność powietrza, stosując specjalny nawilżacz, albo stary babciny sposób z powieszeniem wilgotnego ręcznika na kaloryferze. Do północy trwa intensywne usuwanie toksyn. Przez następne dwie godziny komórki skóry intensywnie dzielą się i odnawiają. Ten proces uzupełnia stopniowe nawilżanie skóry, wodą zgromadzoną w organizmie, które trwa do około 5 rano, kiedy to cały organizm przygotowuje się na pobudkę.

Pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy a odpowiednie nawadnianie i odżywianie

Pielęgnację twarzy należy rozpocząć od dostarczenia organizmowi składników odżywczych oraz wody. Odpowiednie nawodnienie nawilży skórę od środka i pomoże w wypłukaniu z organizmu toksyn i innych szkodliwych substancji.

Powinniśmy wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie. Będzie to korzystne dla całego organizmu, który w ten sposób lepiej się oczyści. Równie istotne jest unikanie żywności wysoko przetworzonej (zawierającej cukier czy szkodliwe tłuszcze trans), która negatywnie wpływa na cały organizm, w tym na skórę. Dobrze jest także ograniczyć spożywanie alkoholu, który odwadnia ją i pozbawia organizm ważnych dla skóry składników takich jak witamina A, witaminy z grupy B, cynk czy kwas foliowy  i całkowicie zrezygnować z palenia papierosów.

Pielęgnacja twarzy a kosmetyki nawilżające

Pielęgnacja twarzy nie może obyć się bez odpowiednich kosmetyków. Istotne, aby były to produkty naturalne, do których wytworzenia nie używa się drażniących substancji chemicznych, sztucznych barwników czy zapachów.

Kosmetyki oparte na składnikach pochodzenia naturalnego, bogate w składniki nawilżające, pozwolą na nowo nawodnić skórę. Należą do nich kwas hialuronowy oraz kolagen. Substancje te występują naturalnie w każdym organizmie i wraz z elastyną tworzą strukturę skóry. Do tego dochodzą różnego rodzaju składniki roślinne takie, jak naturalne oleje zwłaszcza arganowy czy ze słodkich migdałów, które dodatkowo odżywiają skórę. Nawilżająco działają także różne ekstrakty i wyciągi roślinne, w tym niezastąpiony ekstrakt z aloesu, lawendy czy wyciąg z żeń-szenia.

Drugim obszarem działania kosmetyków nawilżających jest tworzenie na skórze powłoki ochronnej, filmu ograniczającego odparowywanie wody z naskórka. Takie działanie zapewniają np. ceramidy, które dodatkowo dbają o optymalną elastyczność naszej cery.

Kosmetolog Marta Urbanowicz - GdańskW codziennej pielęgnacji cery warto stosować kosmetyki bazujące na naturalnych składnikach bez silikonów, parabenów, PEG-ów, EDTA. Substancje te mogą podrażniać i wysuszać skórę, zwłaszcza wrażliwą lub skłonną do alergii. Natomiast składniki takie jak dimethicone, lanolina, gliceryna czy parafina mają działanie komedogenne czyli zapychające pory. Jest to szczególnie ważne przy cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej, która nadmiernie się przetłuszczamówi Marta Urbanowicz, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja twarzy a kosmetyki dotleniające

Pielęgnacja twarzy przy ograniczonym dostępie do świeżego powietrza powinna być skupiona na dotlenieniu skóry. Niedotleniona cera jest szara, szorstka i sprawia wrażenie zmęczonej. Skóra, której brakuje tlenu dużo szybciej się starzeje i wcześniej pojawiają się na niej zmarszczki. Najlepszym sposobem na odpowiednie dotlenienie cery jest aktywność na świeżym powietrzu. Co robić, jeśli akurat nie jest to możliwe?

Można sobie pomóc także poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, zwłaszcza naturalnych. Kosmetyki dotleniające można podzielić na takie, które zawierają aktywny tlen i na te, które wykorzystują działanie innych składników, zapewniając podobny efekt. Tlen działa jak transporter komponentów aktywnych, takich jak np. witaminy A lub C i umożliwia im dotarcie do głębszych warstw skóry. Ponieważ tlen jest pierwiastkiem trudnym do wykorzystania w kosmetykach w czystej postaci, wykorzystuje się inne substancje mocno dotleniające, takie jak: woda utleniona czy połączenie cynku, magnezu czy miedzi z tlenem.

W naturalnych, roślinnych kosmetykach doskonale sprawdzają się na przykład fosfolipidy, które łączą się z tlenem i w ten sposób transportują go w głąb naskórka. Dotleniająco działają również substancje, które poprawiają krążenie, takie jak zielona herbata czy żeń-szeń. Lepsza cyrkulacja krwi w naczyniach włosowatych powoduje efektywniejsze dotlenienie skóry.

Pielęgnacja twarzy a aktywność fizyczna

Pielęgnacja twarzy powinna być powiązana z aktywnością fizyczną. W warunkach ograniczonej możliwości przebywania na świeżym powietrzu sprawdzają się ćwiczenia w domu. Wystarczy przed tym wywietrzyć pomieszczenie, zostawić lekko uchylone okno i ćwiczyć. Lepsza kondycja całego organizmu, odpowiednie dotlenienie pozytywnie wpłynie na wygląd skóry. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest praktyka jogi lub trening poprawnego oddychania, ale każde ćwiczenia fizyczne sprawią, że poczujemy się lepiej. Techniki relaksacyjne z kolei pomogą zniwelować stres, a co za tym idzie obniżać poziom kortyzolu, hormonu przyspieszającego procesy starzenia się organizmu.

Pielęgnacja twarzy

zespol-cc-kosmetolodzy

Bibliografia

1. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. (red.), Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo PZWL, 2017
2. Bogacka E., Wpływ współczesnych pomieszczeń na rozwój i przebieg chorób alergicznych, „Alergia Astma Immunologia”, nr 16 (2), 2011
3. Sobczyk A., Pielęgnacja cery dojrzałej w warunkach domowych [w:] Maciąg M., Maciąg K., Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, 2018

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy