Pielęgnacja cery trądzikowej – jakie kosmetyki mogą zaszkodzić?
Pielęgnacja cery trądzikowej bywa wyjątkowo trudna. Z jednej strony, chcesz zwalczyć krostki, zaskórniki (tzw. wągry) i usunąć nadmiar sebum, a z drugiej musisz uważać, żeby nie przesuszyć skóry, bo sebum zacznie się wydzielać ze zdwojoną siłą.
Cera każdego z nas jest inna, i może różnie reagować na te same składniki, zawarte w kosmetykach. Są jednak pewne substancje, które znacznie częściej szkodzą, niż pomagają trądzikowym cerom. Dlatego właśnie warto wiedzieć, które składniki są potencjalnie szkodliwe i sprawdzić skład, zanim zdecydujemy się na zakup kosmetyku. A jeśli już trafi nam się jakiś nietrafiony kosmetyk, nim oddamy go siostrze lub koleżance, przeanalizujmy skład, żeby na przyszłość wiedzieć, co zaszkodziło naszej cerze. Tak samo, jeśli kupiłaś krem do cery trądzikowej, który Twoja skóra wyjątkowo polubiła, sprawdź jego skład (a najlepiej zapisz go sobie) i wybierając nowy specyfik, poszukaj czegoś o podobnym składzie.
Warto pamiętać, że na początku składu znajdują się składniki, których użyto najwięcej przy produkcji kosmetyku. Dlatego zawsze warto wziąć pod lupę przynajmniej pięć pierwszych składników preparatu.
Jakich składników unikać w kosmetykach do cery trądzikowej?
Składniki, występujące w kosmetykach, które dość często szkodzą skórze z pryszczami oraz zaskórnikami i mogą zaostrzyć objawy trądziku to: parafina, gliceryna i lanolina, oraz inne emolienty, sylikony, a także oleje roślinne. Zaszkodzić mogą również sztuczne substancje zapachowe – mówi Marta Bożenda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Parafina (Paraffin, Paraffinum Liquidum) jest pochodną ropy naftowej. To substancja natłuszczająca, nie posiada jednak właściwości nawilżających. Pozostawia natomiast na skórze tłustą warstwę (tzw. film okluzyjny) do której przyczepia się brud i inne zanieczyszczenia. W efekcie uniemożliwia wymianę gazową, blokuje pory i zapewnia doskonałą pożywkę dla bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.
Gliceryna (Gliceryn) nie zawsze wpływa negatywnie na skórę, jednak na odzwierzęcą glicerynę lepiej uważać, ta roślinna znacznie rzadziej szkodzi skórze. Istotne jest nie tylko to, czy kosmetyk zawiera glicerynę czy też nie, ale jakie jest jej stężenie. Gliceryna w stężeniu do 20% korzystnie wpływa na skórę, działając nawilżająco. W wyższym stężeniu może natomiast wysuszać skórę. Gliceryna wiążę wodę, ale gdy jest jej zbyt dużo dociera do głębszych warstw naskórka i stamtąd pobiera wodę, blokując przy tym pobieranie wody z zewnątrz.
Lanolina (PEG 16 Lanolin, Acetylated Lanolin) to emolient, czyli substancja zmiękczająca skórę. Działa podobnie jak ludzkie sebum, z tymże jest wytwarzana przez skórę owiec. Może zapychać gruczoły łojowe. Natomiast sylikony (np. Dimethicone, Trimethicone, Simethicone), podobnie jak parafina mogą powodować zapychanie porów, gdyż pozostawiają na powierzchni skóry tłustawy film. Ponadto sylikony dość trudno usunąć, więc jeśli zrobimy wieczorem niedokładny demakijaż, to nie pozwolą skórze oddychać także podczas snu, utrudniając jej regenerację.
Posiadacze i posiadaczki skóry trądzikowej, powinni także zwrócić szczególną uwagę na oleje roślinne, zawarte w kosmetykach. Niektóre z nich np. olej kokosowy, z kiełków pszenicy, olej kukurydziany, a także masło kakaowe – mogą powodować zaostrzenie zmian trądzikowych. Godny polecenia jest natomiast olej rycynowy, ze względu na jego działanie antybakteryjne.
Jak dbać o cerę trądzikową?
Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga wspomnianej wyżej ostrożności, co do składu kosmetyków. Ważna jest również regularność. Skórę twarzy trzeba myć dwa razy dziennie (ani rzadziej, ani częściej). To podstawowa zasada, dla każdej cery. Przestrzeganie jej, nie tylko wspomaga walkę z trądzikiem, ale też chroni ją przed przedwczesnym starzeniem. Bez względu na to, jak późno wróciliśmy wieczorem do domu i jak bardzo chcemy już iść spać. Wieczorny demakijaż i oczyszczenie twarzy jest niezbędne, ponieważ skóra w czasie snu wchodzi w tryb regeneracji. Jeśli nie umyjemy twarzy przed snem, utrudnimy jej ten proces. Kiedy jednak zdarzy się nam taka sytuacja, pamiętajmy, żeby nie oczyszczać skóry podwójnie (lub z użyciem silniej działających kosmetyków). W ten sposób, nie wynagrodzimy skórze spania w makijażu. Możemy natomiast ją przesuszyć i pozbawić naturalnej bariery ochronnej. A potraktowana w ten sposób cera, może zareagować obronnie i wydzielać więcej sebum, co w konsekwencji prowadzi do powstawania nowych zmian trądzikowych.
Kolejna kwestia to złuszczanie martwego naskórka. Ziarniste (mechaniczne) peelingi, nie są odpowiednie dla skóry trądzikowej. Mogą nie tylko ją podrażnić, ale również spowodować rozniesienie bakterii i rozprzestrzenienie trądziku na inne partie twarzy. Lepszym rozwiązaniem dla cery z trądzikiem będą łagodne peelingi enzymatyczne lub peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasów.
Kwasy pozwalają głęboko oczyścić cerę. Najlepsze będą kwasy: glikolowy i pirogronowy, gdyż docierają do głębszych warstw skóry i skutecznie poradzą sobie z usunięciem starego, zrogowaciałego naskórka. Warto podkreślić, że kwasy oczyszczają też okolice ujścia gruczołów łojowych i mieszki włosowe. Pomaga to uregulować pracę gruczołów łojowych i usunąć większość niedoskonałości skóry, w tym również zaskórniki potocznie zwane wągrami – mówi Marta Bożenda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
W trakcie walki z trądzikiem wiele kobiet maskuje problem za pomocą kosmetyków do makijażu. Jest to zrozumiałe, bowiem makijaż nie tylko pomaga ukryć niedoskonałości, ale też poprawia Paniom samopoczucie i pomaga przetrwać trudny proces leczenia trądziku. Jak stosować podkład, korektor i puder, żeby nie zaszkodzić skórze? Przede wszystkim używaj lekkich kosmetyków, które nie spowodują zapchania porów (np. podkłady mineralne). Po drugie, podkład do cery trądzikowej należy stosować z umiarem. Kosmetykiem, który ma zamaskować niedoskonałości nie jest fluid, tylko korektor. Tak więc najpierw pokryj wypryski korektorem, a dopiero potem nałóż cienką warstwę podkładu, a na koniec delikatnie przypudruj skórę. Postępując w ten sposób, unikniesz efektu maski. Makijaż będzie wyglądał bardziej naturalnie, a do tego zapewnisz skórze ładny wygląd na dłużej.
Zobacz również: Skuteczne zabiegi na różne rodzaje cery – sprawdź
Na zakończenie warto dodać, że skóra trądzikowa potrzebuje nie tylko właściwej pielęgnacji, ale również higieny. Chodzi tu nie tylko o mycie twarzy, ale również o częstą zmianę ręczników i pościeli. Powłoczkę na poduszkę najlepiej zmieniać raz na tydzień. Równie często warto dezynfekować ekran swojego telefonu, na którym jest przecież mnóstwo bakterii.
Bibliografia
1. Czarnecka-Operacz M., Jakubowicz O., The role of skin care procedures in acne treatment, 2010
2. Dudley A., Mitchell T., Trądzik: jak leczyć, jak ukryć : praktyczne porady specjalistów, 2009
3. Hawryłkiewicz W., Musiak P., Harupa M., Kosmetologia i trądzik pospolity, 2012
4. Placek W., Romańska-Gocka K., Grzanka A., Leczenie miejscowe trądziku, 2011
5. Toyoda M., Morohask M., Pathogenesis of acne, 2001
6. Webster G.F., Rawlings A.V., Trądzik. Diagnostyka i leczenie, 2010
Komentarze
Fruzia 22.05.2020 13:14
Ja się zastanawiam czy nie przyjść na zabiegi na trądzik bo na prawdę już miałam chyba wszystkie leki świata i nie wiem czy nie zrobić tak że iść na zabiegi + cały czas stosować pielęgnację 😛
eddi 03.10.2019 11:32
w sumie to ja powiem tak.. teraz to juz mam większy luz bo nauczyłam się swojej skóry ale byl moment że serio będzie mnie czekał laser. na razie sevolium, mycie twarzy żelem siarkowym, domowe maseczki z drożdży, miodu, lukrecji robia swoje. poza tym polecam też maski z hydrolatem i zieloną glinką. wiadomo różnie może się podziać ale jak na 3 tyg. takiego traktowania mocno nawilżająco jest lepiej.
Iga 20.02.2019 08:37
Mam podobny problem, kosmetyki z kwasem mlekowym póki co najlepiej działają na mają skórę. Czasem bawi mnie to że coś jest dla cery tradzikowej a ma mnóstwo składników komodogennych?! Albo jak idę do drogerii ś pani mi wciska tonik z alkoholem bo jest dla cery tradzikowej albo krem z olejami m.in kokosowym a nawet denaturatem. Ehh..
Ewelina 18.02.2019 16:37
a czy polecane sa zabiegi lasorowe w przypadku cery tradzikowej?
asiula 01.10.2018 19:28
może niech robi tak, jak w wpisie polecają – spisywanie składu i w innych kosmetykach szukanie podobnego. Ja jakiejs problematycznej skóry nie mam ale składu zawsze staram sie trzymać, chociaz na dłużą mete to uciążliwe
:/
Soneczka 11.09.2018 07:12
ja mam skóre suchą i zawsze myślałam, że to moje utrapienie, ale jak widze, jak mój chłopak męczy sie ze swoim trądzikiem to aż przykro. U niego jeden zle dobrany kosmetyk skutkuje całą twarzą w wypryskach 🙁
Lidka 14.08.2018 19:33
Znam ten ból znikających kremów ze sklepów 😀 Zawsze jak sobie jakiś dobry znalazłam to bardzo szybko znikał ze wszystkich sklepów w obrębie 15 km. 😛
patkaaa 29.06.2018 11:23
dla mnie nic gorszego nie ma niż moja tłusta cera – wstrzelenie się w odpowiednie kosmetyki zajmuje miesiące, a czesto zdazało mi się, że jak już jakiś dobry znajdowałam, to bardzo szybko znikał z okolicznych sklepów i jedyną możliwością zakupu dla mnie był internet. Ratują mnie troche peelingi enzymatyczne, szczególnie takie z fajnym, naturalnym składem 🙂
Justyna 08.03.2018 17:13
Ja po wielu latach silnego trądziku zdecydowałam się na zabiegi kwasami. Na pewno jest dużo lepiej niż było ale wszystko byleby tylko nie przechodzić na jakieś silne anty tradzikowe leki, które wyniszczają organizm