Oczyszczanie twarzy u kosmetologa czy oczyszczanie manualne u kosmetyczki?
Oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji każdej cery. Jest to jednak pojęcie bardzo szerokie. Pod tą nazwą kryje się zarówno codzienne mycie twarzy, które należy wykonywać regularnie rano i wieczorem, jak i oczyszczanie manualne u kosmetyczki oraz specjalistyczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii.
Oczyszczanie twarzy w domu
Oczyszczanie twarzy to niezbędny element codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Dlaczego warto oczyszczać twarz? W ten sposób pozbywamy się nadmiaru sebum, kurzu, brudu i zanieczyszczeń powietrza, a nasza skóra odzyskuje świeży, nietłusty wygląd. Niestosowanie się do zasady regularnego mycia twarzy, powoduje gromadzenie się bakterii i nie pozwala skórze oddychać. Pory blokują się i może dojść do powstania zaskórników i krostek. Systematycznie oczyszczana skóra wygląda na bardziej wypoczętą, ma też mniejsze skłonności do powstawania zmarszczek.
Do mycia cery potrzebujemy odpowiednio dobranego do jej rodzaju i potrzeb preparatu. Jeśli mamy suchą odpowiedni będzie olejek lub łagodna emulsja do mycia twarzy. Kosmetyki dedykowane cerze odwodnionej lub suchej nie tylko oczyszczą ale też zmiękczą naskórek i zadziałają nawilżająco. Przy cerze tłustej lub trądzikowej sprawdzą się natomiast specyfiki w formie żelu lub delikatnej pianki, jeśli mamy cerę przetłuszczającą się i jednocześnie wrażliwą.
Po wysuszeniu skóry ręcznikiem niezbędne jest zastosowanie toniku, w celu przywrócenia jej właściwego pH. Domowe oczyszczanie twarzy w formie mycia w większości przypadków jest jednak niewystarczające dla posiadania czystej i świeżej cery. Raz lub dwa razy w tygodniu skóra potrzebuje bowiem głębszego oczyszczania i usunięcia martwych komórek skóry. Nieusuwanie zrogowaciałego naskórka może blokować ujścia gruczołów łojowych i powodować zanieczyszczenie porów. Niestety peelingi mechaniczne nie nadają się do stosowania przy cerze trądzikowej, ponieważ mogą dodatkowo pogorszyć sytuację, roznosząc bakterie i powodując powstanie stanów zapalnych na całej twarzy.
Alternatywą dla kosmetyków ziarnistych są peelingi enzymatyczne. Gdy zależy nam na dogłębnym oczyszczaniu i faktycznej poprawie stanu cery, warto zdecydować się na peeling chemiczny (z zastosowaniem kwasu). Takie zabiegi przeprowadza specjalista kosmetolog.
Oczyszczanie manualne twarzy
Oczyszczanie manualne to nic innego jak po prostu ładna nazwa wyciskania zmian skórnych, takich jak pryszcze i zaskórniki.
Nawet robiąc to w jak najbardziej higieniczny sposób, możemy rozprzestrzenić bakterie znajdujące się na twarzy i spowodować powstanie kolejnych wyprysków. Manualne oczyszczanie twarzy u kosmetyczki również jest złym pomysłem, ponieważ to nadal wyciskanie krostek i wągrów, tyle że w bardziej kontrolowanych warunkach. Podrażnienia, zaczerwienienia i ranki po takim zabiegu są nieuniknione. Poza tym to rozwiązanie działa tylko na krótką metę i nie likwiduje przyczyny problemu. Powstałe na skórze dziurki goją się przez minimum kilka dni. Mogą pozostać także trudne do usunięcia blizny.
Aquapure
Aquapure to innowacyjny, kilkuetapowy zabieg, który jest wskazany m.in przy łojotoku, zmianach trądzikowych, czy przebarwieniach. To bezbolesny zabieg bankietowy – efekty są natychmiast, bez podrażnień. Działanie oczyszczająco-odmładzające osiągane jest z pomocą kilku głowic, które aplikują na skórę odpowiednie substancje tj.:
- Peel+: peeling, który złuszcza skórę – w efekcie usunięte zostają martwe komórki naskórka,
- Sebo+: usuwanie nadmiaru sebum, zamykanie porów,
- Rejuve+: pobudzenie produkcji kolagenu i elastynu w celu regeneracji skóry,
- Cleansys: działanie wzmacniające.
AQUAPURE – PODSTAWOWE INFORMACJE | |
---|---|
Czas zabiegu: | 30 – 60 minut |
Znieczulenie: | Nie |
Zdolność do pracy: | Tak |
Sugerowana seria: | 6 – 8 zabiegów |
Czas utrzymania się efektów: | 7 dni po jednym zabiegu, 6 miesięcy po wykonaniu serii |
Oczyszczanie twarzy kwasami
Szukasz skutecznego sposobu na oczyszczanie twarzy z wągrów? Najlepszym rozwiązaniem będą peelingi chemiczne. Do tego typu zabiegów stosowane są różnego rodzaju kwasy.
Pamiętaj, że ważny jest dobór nie tylko samego preparatu, ale także jego odpowiedniego stężenia. Warto powierzyć tę decyzję doświadczonemu specjaliście – kosmetologowi. Który kwas wybrać, w zależności od typu cery?
Migdałowy – ma najłagodniejsze działanie, jest odpowiedni również dla skóry wrażliwej. Stosujemy go w stężeniu 40%. To jedyny kwas, który może być stosowany w trakcie miesięcy letnich. Jest tak bezpieczny, ponieważ jego duże cząsteczki nie docierają do głębokich warstw skóry, kwas ten działa tylko w warstwie rogowej skóry (na jej powierzchni).
Salicylowy – świetnie sprawdza się przy cerze trądzikowej. Reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory, redukuje grudki zaskórniki. Niweluje też niewielkie blizny i przebarwienia. Dzięki zastosowaniu stosunkowo niewielkiego stężenia (30%), nie wysusza skóry. Może być stosowany w celu usunięcia martwego naskórka również w przypadku cery suchej.
Pirogronowy – ma bardzo silne działanie, używany jest w dość wysokim bo 50% stężeniu. Nie jest więc zalecany do cery, która łatwo ulega podrażnieniom. Dociera do głębokich warstw skóry, zapewnia dużą skuteczność w zwalczaniu zmian trądzikowych, widocznych przebarwień oraz objawów fotostarzenia skóry.
Glikolowy – kwas ten stosujemy w stężeniu 70%. Zabieg z jego użyciem w widoczny sposób odmładza, odsłania świeżą, zdrowo i młodo wyglądającą skórę, pozostawiając cerę zregenerowaną i rozjaśnioną. Redukuje posłoneczne przebarwienia. Zapewnia doskonałe rezultaty, jeżeli chodzi o zwalczanie zmian skórnych w przebiegu trądziku pospolitego takich jak krosty, wągry, grudki. Świetnie radzi sobie także z bliznami powstałymi po wypryskach.
Zastanawiasz się, który ze sposobów na oczyszczanie twarzy będzie najlepszy dla Twojej cery? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w Clinica Cosmetologica i poproś specjalistę o poradę!
Podsumowanie
Regularne oczyszczanie twarzy to najlepszy sposób na zachowanie czystej, zdrowej i gładkiej cery przez wiele lat. Codzienne mycie twarzy to jednak za mało, żeby móc cieszyć się dogłębnie oczyszczoną skórą. W pielęgnacji twarzy niezbędne jest systematyczne usuwanie martwego naskórka. Skuteczne i bezpieczne oczyszczenie cery zapewnią peelingi na bazie kwasów, kawitacyjne a także zabiegi mikrodermabrazji.
Bibliografia
1. Alam M., Gladstone H.B., Tung R.C., Dermatologia kosmetyczna, Urban & Partner, 2011
2. Kranc R., Farbiszewski R., Kosmetologia. Podstawy naukowe, MedPharm, 2016
3. Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, PZWL, 2014
Komentarze
magdalena91 07.07.2020 20:08
jedyne co moge od siebie polecic to peeling kawitacyjny bo go mialam robiony. jeszcze mysle o kwasie migdalowym ale to pewnie w czasach mniejszego obciazenie pienieznego u mnie obecnie ;p niestety ale remonty odbieraja cala radosc z zycia ostatnio.
Carrie 02.07.2020 21:43
Zdecydowanie wolę oczyszczanie twarzy u kosmetologa!!!!! Jestem po dwóch takich wizytach i skóra jest cudowna!!!!
Ola A. 05.04.2019 09:58
Raczej niczym. Niby każdy wie, żeby nie ruszać buzi, ale jakimś dziwnym trafem kosmetyczek to nie dotyczy 😀
Capriciosa 18.03.2019 12:16
Ola A. no właśnie nie i nie wiem czym to ma się różnić od domowego oczyszczania twarzy. Jak się będzie pilnowało higieny to efekty będą dokładnie takie same, ogólnie nie polecam ani tego ani tego. Najlepiej to po prostu albo ogarnąć pielęgnację albo robić jakieś zabiegi regularne, a jak coś wyskakuje to chociażby przysuszyć maścią z cynkiem zamiast drapać.
Ola A. 17.03.2019 10:15
Prawie wszędzie piszą, żeby nie wyciskać, bo będzie jeszcze gorzej, a ludzie i tak swoje i jeszcze płacą za to pieniądze. Byłam przekonana, że ten głupi szał na oczyszczanie manualne się już dawno skończył, a tu jednak koleżanki chodzą nadal.
Kamita 13.03.2019 18:29
E no jak się nie znasz na tym to lepiej nie ryzykować, bo możesz sobie zrobić krzywde :/ No chyba że mówisz o kremach z kwasami i tego typu rzeczach to można, tylko że one nie dają takiego mocnego efektu, bo mają małe stężenia. Jak się nigdy nie robiło kwasów to taki krem jest spoko do poużywania przed zabiegiem, żeby się skóra przyzwyczaiła
Osika 09.03.2019 21:43
Dla mnie peeling kawitacyjny to było za mało, lepiej zadziałała mikro. Chyba moja skóra potrzebuje po prostu większego zdzierania 😀 Niby nie jest taka zła, ale zdarza się, że mam wręcz wysyp zaskórników. Zastanawiam się też nad oczyszczaniem twarzy kwasami tylko że myślałam o zrobieniu tego w domu o ile to bezpieczne.