Najlepszy zabieg na punkty rubinowe
Punkty rubinowe to niezłośliwe zmiany skórne, o barwie od czerwonej, przez bordo, aż po fioletową, pojawiające się wraz z wiekiem. Zwane inaczej naczyniakami rubinowymi lub starczymi, albo plamami De Morgana, powstają na skutek rozrastania się i poszerzania naczynek krwionośnych, tworząc niewielkie zgrubienie.
Gdzie można trwale usunąć punkt rubinowe? Czy zabieg boli? Kto może, a kto nie może go wykonać – to tylko kilka z wielu pytań, na które warto znać odpowiedź, gdy chcemy pozbyć się punktów rubinowych. Sprawdź więc niżej, jak brzmią odpowiedzi na te pytania.
Najważniejsze informacje o zabiegu na punkty rubinowe
Punkty rubinowe najczęściej występują tam, gdzie skóra jest cieńsza, czyli na na tułowiu i ramionach, twarzy, szyi i dekolcie. Nie mają podłoża nowotworowego, dlatego nie powinny wzbudzać niepokoju. Niemniej jednak nie są estetyczne, dlatego wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Naczyniaki rubinowe można usunąć w na dwa różne sposoby: przy użyciu lasera lub urządzenia do termokoagulacji. W obu przypadkach zabieg trwa bardzo krótko – w zależności od ilości zmian poddawanych zabiegowi, od kilku do kilkunastu minut, ponieważ polega jedynie na dołożeniu głowicy urządzenia do zmiany i jej wypaleniu.
Zabieg laserem na punkty rubinowe jest metodą nowocześniejszą i precyzyjniejszą. Nie uszkadza tkanek wokół zmian.
Ponieważ zabieg na punkty rubinowe trwa bardzo krótko i jest miejscowy, nie ma więc konieczności podawania znieczulenia, na życzenie pacjenta można wykonać znieczulenie miejscowe lub zabieg wykonać z chłodziarką. Większość osób dobrze toleruje niewielki i krótkotrwały dyskomfort, określany najczęściej jako ukłucie, zapieczenie. Zabiegu zwykle nie trzeba także powtarzać w seriach.
laserowe usuwanie punktów rubinowych | |
⏱️ Czas trwania: | od kilku do kilkunastu minut |
💉 Znieczulenie: | nie |
💻 Rekonwalescencja po zabiegu: | niekonieczna, od razu można wrócić do codziennych aktywności |
🔁 Ilość powtórzeń: | czasami konieczne jest powtórzenie 2-3 krotnie |
Na czym polega laserowe usuwanie zmian rubinowych?
Do zabiegu wykorzystuje wiązkę lasera o odpowiedniej długości fali, która wchłaniana jest przez czerwone lub fioletowe pigmenty znajdujące się w skórze. To prowadzi do nagrzewania i niszczenia naczyń krwionośnych, które powodują powstawanie tych zmian skórnych. W wyniku działania lasera, naczynia krwionośne zostają uszkodzone i zamykają się, co skutkuje stopniowym wchłanianiem się zmiany przez organizm.
Zabieg laserowego usuwania zmian rubinowych jest stosunkowo krótki i bezbolesny, ale w zależności od rozmiaru i liczby zmian, może być konieczne znieczulenie miejscowe. Po zabiegu zwykle występują lekkie zaczerwienienia, obrzęki i krótkotrwałe skurcze naczyń krwionośnych. Jednak te objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni.
Punkty rubinowe mogą pojawić się wcześniej niż po 30 roku życia. Z wiekiem problem nasila się. Obserwujemy także zdecydowane predyspozycje do dziedziczenie skłonności do naczyniaków rubinowych, problem ma więc podłoże genetyczne. I choć nadal nie znamy do końca mechanizmów prowadzących do powstawania punktów rubinowych, wiemy, że ma związek z proliferacją naczyń krwionośnych – z wiekiem zanikają w nich włókna sprężyste, co w efekcie prowadzi do powiększenia i zgrubienia naczynek. Na szczęście nowoczesne zabiegi kosmetologiczne doskonale radzą sobie z tym problemem. Zabieg laserowego usuwania punktów rubinowych zapewnia pacjentowi trwałe i satysfakcjonujące rezultaty – zmiany można usunąć całkowicie i bez powikłań – mówi Marta Bożenda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Wskazania do zabiegu laserowego usuwania punktów laserowych
Kategorycznym wskazaniem do laserowego usunięcia punktów rubinowych są zmiany umiejscowione w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne np. takie jak drażnienie bielizną czy ubraniem np. tułowia na wysokości zapięcia biustonosza, szyi przez szale. Wskazaniem do zabiegu są także zmiany, które łatwo zadrapać, przez co może dochodzi do krwawień z nich, a więc z okolic twarzy, szyi, dekoltu. Wskazanie do usunięcia punktów rubinowych jest także umiejscowienie narażone na ekspozycję na promienie słoneczne. Niemniej jednak pod uwagę bierze się także względy estetyczne i samopoczucie osoby posiadającej zmiany. Jeśli pacjent nie toleruje ich, bo zmiany obniżają jego poczucie atrakcyjności, jest to wystarczające wskazanie do zabiegu.
Wskazania do usunięcia punktów rubinowych | |
Medyczne |
|
Kosmetyczne |
|
Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania punktów laserowych
Przeciwwskazaniami do wykonaniu laserowego usuwania punktów rubinowych należą:
- ciąża i okres karmienia,
- aktywne infekcje skóry,
- choroby skóry – w przypadku chorób skóry, takich jak trądzik różowaty, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, konieczna jest konsultacja z dermatologiem przed zabiegiem,
- świeża opalenizna,
- stosowanie światło uczulających kosmetyków, leków (niektóre leki, takie jak izotretynoina czy aspiryna, mogą zwiększać ryzyko powikłań po zabiegu),
- stosowanie kosmetyków wybielających.
Efekty
Zabieg laserowego usunięcia punktów laserowych pozwala całkowicie pozbyć się zmian. Nie uszkadza tkanek wokół, w konsekwencji czego nie dochodzi do przebarwień czy blizn. Efekty są więc w pełni satysfakcjonujące – zdecydowanie warto więc rozważyć przeprowadzenie zabiegu, gdy na naszej skórze znajdują się naczyniaki starcze.
Oferta
Zapraszamy do naszych gabinetów na darmową konsultację z kosmetologiem. Specjalista oceni, jaki zabieg będzie najodpowiedniejszy dla Twojego problemu i typu skóry.
Zadzwoń pod nr: +48 791 604 604 i umów się na bezpłatną konsultację.
Bibliografia:
1 . Coleman K.M., Coleman W.P., Benchetrit A., Non-Invasive, External Ultrasonic Lipolysis, [w:] „Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery”, No. 28/2009
2. Kennedy J. (and others), Non-invasive subcutaneous fat reduction: a review [w:] „Journal of The European Academy of Dermatology and Venereology”, No. 29/2015
3. Kwon T.-R. Improved methods for evaluating pre-clinical andhistological effects of subcutaneous fat reduction usinghigh-intensity focused ultrasound in a porcine model [w:] „Skin Research & Technology Volume 23, Issue 2, No. 5/2017
Komentarze
Anna 13.07.2024 12:38
Choruję na punkty rubinowe tak mi się wydaje.
Boję się iść z tym do lekarza..
Muszę w końcu iść ale to po lecie chyba.
mariola 31.05.2024 20:03
zabieg laserowy to jest pewniak. sama też byłam u dermatologa właśnie na punkty rubinowe i mi zalecił taką metodę. najważniejsze że działa i są fajne efekty.
barto 04.05.2024 11:56
jestem ciekawy czy to zadziała też u mężczyzny