Maska do włosów – sprawdź, dlaczego warto ją stosować
Maska do włosów to kosmetyk, który warto stosować, jeśli zależy na lśniących i zadbanych włosach. Wysokiej jakości preparat powinien zawierać dużą ilość składników aktywnych, aby zapewnić pasmom intensywną pielęgnację i widoczną różnicę w wyglądzie włosów, już po pierwszym użyciu specyfiku. Dobrze jest wybrać kosmetyk, o jak najbardziej naturalnej formule. Taki, który dostarczy włosom skutecznych składników, bez obciążania fryzury.
Maska do włosów – jak należy ją stosować?
Maska do włosów zapewnia najlepsze efekty, wtedy gdy jest systematycznie stosowana. Ponadto należy zadbać o właściwy sposób użycia kosmetyku. Preparat nakładamy na całą długość włosów, aplikując grubą warstwę produktu od nasady po końcówki. (nie nakłada się od nasady włosów bo to by je za bardzo obciążyło – maskę nakłada się kilka cm od nasady, można napisać że od wysokości ucha) Aby składniki aktywne zawarte w masce, mogły zadziałać jak najintensywniej, warto przykryć włosy foliowym czepkiem, a następnie owinąć głowę ręcznikiem. Wytworzy się dzięki temu ciepło, które ułatwi wnikanie preparatu w głąb włókna włosa. Maski do włosów najlepiej trzymać na nich przez dłuższy czas – około 30 minut. A jeśli zależy nam na spektakularnym odżywieniu i wygładzeniu pasm, można wydłużyć czas oddziaływania kosmetyku nawet do kilku godzin (wówczas warto zaaplikować preparat np. przed oglądaniem filmu czy wykonywaniem prac domowych).
Maska do włosów – przyjrzyj się jej składowi
Maska do włosów przyniesie najlepsze rezultaty, jeśli będzie zawierała skuteczne składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Maseczka na włosy może zapewniać następujące działanie:
- wzmacniające – czyli przeciwdziałające wypadaniu włosów oraz zapobiegające ich łamaniu się. Jako przykład takich składników można wskazać m.in. ekstrakt z nagietka, amli, a także kofeinę.
- pobudzające wzrost włosów – takich właściwości powinny poszukiwać w maskach przede wszystkim osoby mające problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Maska na porost włosów musi być systematycznie stosowana, abyśmy mogli mówić o trwałych efektach. Wzrost kosmyków zostanie pobudzony np. przez ekstrakt z kory chinowej lub zastosowanie ekstraktu z guarany.
- nawilżające – wśród składników o takim działaniu można wyróżnić: mocznik, ekstrakt z zielonej herbaty oraz pantenol. Składników tego rodzaju potrzebuje każdy rodzaj włosów. Dzięki nim pasma zachowują elastyczność, gładkość i połysk.
- odżywcze – maska do włosów zawierająca składniki odżywiające, takie jak olej jojoba, mleczko pszczele czy honeyquat jest potrzebna przede wszystkim osobom posiadającym przesuszone lub zniszczone włosy. Składniki te intensywnie regenerują kosmyki oraz pomagają odbudować uszkodzenia na powierzchni i wewnątrz włókna włosa. Zapobiegają także puszeniu i elektryzowaniu się pasm.
- wygładzające – dzięki składnikom wygładzającym, takim jak keratyna roślinna i bioferment z bambusa, nasze włosy będą miały piękny połysk. Ponadto bez większych trudności rozczeszemy je, a także wyprostujemy.
- regulujące pracę gruczołów łojowych – wśród składników o działaniu normalizującym wydzielanie sebum, możemy wyróżnić chociażby olejek z mięty pieprzowej oraz glukonian cynku. Maska do włosów zawierająca tego rodzaju składniki powinna znaleźć się w łazience osób z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów i skóry głowy.
Każda, dobra maska nawilżająca do włosów powinna bazować na wysokiej jakości składnikach. Należy natomiast unikać stosowania kosmetyków, zawierających substancje, które mogą szkodzić kondycji włosów oraz skórze głowy. Przede wszystkim mowa tu o PEG-ach, parabenach, a także silikonach. Parabeny to chemiczne dodatki, które u niektórych osób (zwłaszcza tych z wrażliwym skalpem) powodują reakcje alergiczne i zaczerwienienia. Substancje należące do grupy PEG oprócz działania potencjalnie drażniącego, mogą mieć także właściwości rakotwórcze. Zaś silikony to składniki filmo twórcze(piszemy łącznie bez tej spacji), zmywalne podczas mycia głowy. Nie działają one wewnątrz włókna włosa, pokrywają jedynie jego powierzchnię. A zatem nie służą ani wzmocnieniu, ani odbudowie pasm. Utrudniają natomiast wchłanianie faktycznie działających składników aktywnych, zawartych w maskach do włosów.
Pamiętaj, nawet najlepsza maska do włosów nie zapewni oczekiwanych efektów, jeśli nie będzie używana systematycznie. Dlatego stosuj ją regularnie 1 – 2 razy w tygodniu.
Co robić, gdy maska do włosów nie wystarcza?
W sytuacji gdy zmagamy się z problemem o dużym nasileniu, a kosmetyki (mimo ich systematycznego stosowania) nie przynoszą oczekiwanej poprawy, warto skonsultować się ze specjalistą od włosów i skóry głowy, czyli trychologiem. Wykonanie badań pozwoli dotrzeć do źródła dolegliwości oraz dobrać najskuteczniejszą formę terapii. W celu przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki, warto wykonać podstawową analizę krwi oraz specjalistyczne badania trychologiczne (trichogram, trichoskopia). Trichogram polega na pobraniu od pacjenta próbki włosów wraz z cebulkami, a następnie poddaniu jej dokładnej analizie w laboratorium. Trichoskopia służy natomiast przeprowadzeniu oględzin skóry głowy i nasady włosów w dużym powiększeniu, dzięki zastosowaniu dermatoskopu.
Zabiegi skuteczniejsze niż najlepsza maska do włosów
Staranna diagnostyka jest niezbędna, by dotrzeć do przyczyn dolegliwości natury trychologicznej. A ponadto pozwala indywidualnie dobrać rodzaj zabiegu, najskuteczniejszy w przypadku danego problemu ze skórą głowy i włosami. Spośród dostępnych metod, polecamy w szczególności takie rozwiązania jak:
- karboksyterapia Reology 2 – zabieg z zastosowaniem dwutlenku węgla w celu poprawy mikrokrążenia w skórze głowy i pobudzenia wzrostu włosów,
- terapia peptydowa dr Cyj Hair Filler – metoda polegająca na zaaplikowaniu mieszanki 7 peptydów i kwasu hialuronowego, dla intensywnego wzmocnienia oraz odżywienia włosów,
- terapia UVA/UVB/PUVA – wykorzystująca dobroczynne działanie światła na skórę głowy i mieszki włosowe,
- mezoterapia skóry głowy – podanie podskórne i/lub śródskórne składników aktywnych, takich jak osocze bogatopłytkowe, Kenalog bądź specjalistyczne serum.
Mezoterapia skóry głowy niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Fenomen tej metody polega na możliwości indywidualnego dostosowania do potrzeb każdego pacjenta. Zarówno jeżeli chodzi o użytą substancję aktywną, jak i sposób jej podania (igłowy, mikroigłowy, bezigłowy). Każdy z wariantów ma swoje zalety: mezoterapia igłowa – bardzo precyzyjną, punktową aplikację, mezoterapia mikroigłowa – niezwykłą szybkość (80 tys. nakłuć na minutę), a mezoterapia bezigłowa – całkowitą nieinwazyjność oraz bezbolesność zabiegu – mówi Paulina Zachaj, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Podsumowując, maseczka na włosy to doskonałe uzupełnienie dla kosmetyków stosowanych do codziennej pielęgnacji włosów, czyli szamponu i odżywki. Maska to preparat do zadań specjalnych, o intensywnym działaniu. Nie powinna być zatem używana jako zamiennik dla odżywki, którą należy stosować po każdym myciu.
Bibliografia
1. Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii XX” 2003/5
2. Jazienicka I., Chodorowska G., Budzyńska J., Włosy – fizjologia i zaburzenia struktury, „Dermatologia Estetyczna”, 2/2006
Małek E., Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
3. Siemiątkowska J., Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, 2018
Komentarze
Laponka 04.08.2021 07:51
No wiadomo, ze zabiegi są dużo skuteczniejsze niż najlepsza maska do włosów, ale i najlepsza jakakolwiek metoda domowa, to raczej jasne jest
Moulin 03.08.2021 16:50
Ja maski nawet sama w domu robiłam sobie, bo czasami jak przyglądałam się ich składowi to zawsze czegoś mi brakowało
Sophie2 02.08.2021 16:53
Zdecydowanie warto sprawdzić sobie maski na własnych włosach, super sprawa 🙂 dlaczego nie korzystać skoro daje spoko efekty
Darya 02.08.2021 07:51
Pewnie, ale to nie zmiania faktu że warto je robić