Łysienie bliznowaciejące – zacznij działać

Łysienie bliznowaciejące to rzadka i trudna w leczeniu przypadłość. Występuje gdy mieszki włosowe są uszkodzone, a zdrowy skalp jest zastępowany tkanką bliznowatą. Jakie są przyczyny choroby i jak objawia się łysienie bliznowaciejące? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Łysienie bliznowaciejące – przyczyny choroby

Łysienie bliznowaciejąceW przypadku łysienia bliznowaciejącego, przyczyny wiążą się z trwałym uszkodzeniem mieszków włosowych. Taka sytuacja dotyczy zaledwie 7% wszystkich przypadków łysienia. Na objętej schorzeniem skórze, włosy przestają rosnąć, wypadają i ostatecznie tracimy je na stałe. Można wymienić kilka czynników, które wywołują łysienie bliznowaciejące. Należą do nich:

  • czynniki genetyczne – chorobę można dziedziczyć na skutek wystąpienia poważnych wad wrodzonych (np. ogniskowy niedorozwój chrząstek, nieprawidłowy rozwój skóry, nietrzymanie barwnika, choroba Dariera i wiele innych). Mniej uciążliwe przyczyny o charakterze genetycznym to np. znamiona naskórkowe, naczyniaki jamiste bądź znamiona łojowe.
  • uszkodzenia mechaniczne – powstałe. w związku z wystąpieniem oparzeń, ran, odmrożeń lub innych uszkodzeń skóry, których skutkiem są blizny, uniemożliwiające odrastanie włosów,
  • choroby autoimmunologiczne – w wyniku tego rodzaju schorzeń układ odpornościowy atakuje komórki organizmu, uznając je za obce lub zagrażające. W związku z tym powstają stany zapalne skóry, prowadzące do bliznowaceń.
  • czynniki infekcyjne – zarówno rzadka odmiana tej choroby, czyli łysienie czołowe bliznowaciejące, jak i taka występująca w pozostałych obszarach skóry głowy, może być powikłaniem po przebyciu infekcji bakteryjnej (np. półpaśca).

Łysienie bliznowaciejące – objawy

Łysienie bliznowate częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Objawy pojawiają się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. W początkowej fazie choroby, zanim jeszcze dojdzie do łysienia, pacjenci skarżą się na świąd, pieczenie, a nawet ból skóry głowy. To jak wygląda łysienie bliznowaciejące, zdjęcia przedstawią najdokładniej. Warto jednak dodać, że zmiany najpierw pojawiają się w okolicy ciemieniowej, a następnie zaczynają się rozprzestrzenić. Skóra głowy w obszarze dotkniętym chorobą jest cienka i błyszczy. Włosy rosną na niej w postaci jedynie pojedynczych kępek, a mieszki włosowe nie są widoczne.

Łysienie bliznowaciejące – leczenie i diagnoza

Jeśli chodzi o łysienie bliznowaciejące, leczenie powinien poprzedzać dokładny proces diagnostyczny. Diagnostyka obejmuje wywiad lekarski, podczas którego specjalista stara się ustalić przyczynę problemu. Ponadto wykonuje się badania trychologiczne, czyli trichogram i/lub trichoskopię. Często zleca się również pobranie krwi do wykonania potrzebnych testów.

Karolina Formela kosmetologSpecjalistyczne badania trychologiczne pozwalają na bardzo dokładną analizę stanu skóry głowy, cebulek i włosów. Dzięki temu możemy określić rodzaj łysienia, ustalić konkretną przyczynę problemu oraz stopień jego zaawansowania, a także dobrać najskuteczniejszą metodę terapiimówi Karolina Formela, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Karboksyterapia Reology 2Kolejnym etapem jest terapia, która wiąże się z wykonaniem serii zabiegów trychologicznych. Wśród profesjonalnych rozwiązań należy wymienić:

  • mezoterapię skóry głowy – wyróżnia się trzy jej odmiany: igłową oraz mikroigłową. To grupa zabiegów polegająca na podaniu śródskórnym i/lub podskórnym aktywnych substancji odżywczych (np. Kenalogu lub osocza bogatopłytkowego, które zostaje odwirowane z krwi, pobranej wcześniej od pacjenta).
  • karboksyterapię Reology2 – metoda ta polega na iniekcyjnym podaniu dwutlenku węgla, w celu pobudzenia mikrokrążenie w skórze głowy i tym samym stymulowania włosów do wzrostu,
  • Dr. CYJ Hair Filler – wiąże się z podaniem preparatu zawierającego kompleks 7 peptydów i kwas hialuronowego. Taka mieszanka intensywnie odżywia i wzmacnia skórę głowy i włosy,
  • terapię UVA/UVB/PUVA – w czasie zabiegu skóra jest naświetlana promieniami UV (metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku plackowatej odmiany łysienia).

Łysienie bliznowate – czy domowe sposoby są skuteczne?

Wiele osób sądzi, że łysienie bliznowaciejące można samodzielnie leczyć w domu. To niestety błędne przekonanie. Już przy pierwszych objawach choroby najlepiej udać po pomoc do specjalisty. Zabiegi trychologiczne będą bowiem najbardziej efektywne. Warto rozpocząć leczenie zabiegowe na wczesnym etapie schorzenia, zanim dojdzie do rozprzestrzenienia się bliznowaceń i permanentnej utraty włosów na dużej powierzchni skóry głowy.

W warunkach domowych warto natomiast zadbać o jak najbardziej naturalną pielęgnację, która będzie skuteczna, a jednocześnie w pełni bezpieczna dla włosów i skóry głowy.

Utrata włosów to nie tylko problem estetyczny. Łysienie bliznowaciejące może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, spadku samooceny, a w dalszej perspektywie do konsekwencji zdrowotnych o charakterze psychosomatycznym. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza reakcja i decyzja o skorzystaniu z pomocy specjalisty trychologa.

zespol-cc-kosmetolodzy

Bibliografia

1. Kowalska-Olędzka E. Rakowska A. i wsp., Pierwotne łysienie bliznowaciejące, „Przeglad Dermatologiczny”, Vol. 99 Issue 3, 2012
2. Lang M., O włos od sukcesu. Trychologia w gabinecie beauty & spa, „Kosmetologia Estetyczna, 3/2015
3. Siemiątkowska J., Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2014
4. Szklarczyk M., Goździalska A. Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Goździalska A., Jaśkiewicz J. (red.), 2012

Dodaj komentarz

Komentarze

OlaM 29.06.2021 18:21

To wtedy nie jest leczenie, tylko naprawa skutków, a takie zabiegi jak te tutaj włącznie z mezoterapią mają pomóc zatrzymać postępowanie choroby

Kamila 29.06.2021 13:52

A to nie tak, że jedyne skuteczne leczenie to przeszczep włosów?

Julia 28.06.2021 16:19

Z tego co ja sobie poczytałam to jest to kwestia raczej genetyki

Marta 28.06.2021 07:19

A jakie przyczyny łysienia bliznowaciejącego są najczęstsze?