Łojotokowe zapalenie skóry twarzy
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to jedna z najczęstszych dermatoz. Chorobie towarzyszą stany zapalne skóry i nadmierne złuszczanie się jej. Dotyka ona głownie nastolatków i młodych dorosłych, może jednak wystąpić praktycznie w każdym wieku. Są sytuacje sprzyjające powstawaniu tego schorzenia. Przeczytaj, jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry twarzy i dowiedz się, czego należy unikać.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy pojawia się na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, a także współistniejącym, nieprawidłowym odnawianiem się naskórka. Objawia się to przyspieszonym i nadmiernym rogowaceniem skóry.
Inną przyczyną łojotokowego zapalenia skóry twarzy, może być występowanie grzyba Malassezia furfur. Jest to grzyb, który występuje naturalnie na ludzkiej skórze, jednak u osób cierpiących na to schorzenie jest obecny w nadmiarze. Wynika to z faktu, że środowisko bogate w łój, sprzyja jego namnażaniu się, a to prowadzi do powstawania stanu zapalnego.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy może być wynikiem zaburzeń immunologicznych lub zmian hormonalnych, np. w związku z nieprawidłowym poziomem androgenów czy progesteronu. Z tego względu schorzenie to często występuje u osób cierpiących na hiperandrogenię i nastolatków w okresie dojrzewania. Zmiany skórne mogą nasilać się u kobiet w ciąży lub w związku ze zmianami poziomu hormonów w przebiegu cyklu miesiączkowego. U części ludzi łojotokowe zapalenie skóry twarzy może być związane z czynnikami genetycznymi.
Istnieje kilka czynników, które nasilają objawy ŁZS:
- nieodpowiednia dieta – bazująca na przetworzonej żywności, która zawiera duże ilości soli i konserwantów oraz tłuste i ostre potrawy,
- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu i palenie tytoniu,
- nadwaga i otyłość,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych,
- łojotok,
- trądzik pospolity,
- przewlekły stres i nadmierne zmęczenie,
- depresja,
- zbyt długie przebywanie w domu, niedotlenianie skóry oraz niedobór światła słonecznego,
- brak aktywności fizycznej,
- choroba Parkinsona,
- zanieczyszczone powietrze,
- zakażenie wirusem HIV,
- obniżona odporność.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – objawy
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy charakteryzuje się zmianami chorobowymi, które zazwyczaj pojawiają się na tych obszarach cery, które posiadają dużą liczbę gruczołów łojowych, np. nos, broda, czoło, ale również skóra za uszami. Schorzenie charakteryzuje się okresami zaostrzenia (najczęściej w sezonie jesienno-zimowym) oraz remisji.
Zmiany skórne mają nieregularny kształt i wyglądają jak łuszczące się, tłuste plamy o czerwonym zabarwieniu. Natomiast skóra, która się łuszczy przybiera żółtawą barwę, ze względu na gromadzący się łój. Ponadto towarzyszy temu pieczenie oraz świąd, który nasila się pod wpływem potu.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – leczenie
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy wiążę się z dość wymagającym i długotrwałym leczeniem, którego celem jest ograniczenie wydzielania łoju oraz zmniejszenie stanu zapalnego i w konsekwencji zredukowania wykwitów.
ŁZS to choroba przewlekła, w związku z czym nawet po ustąpieniu zmian, na skutek niektórych czynników choroba ma tendencję do nawrotów. Można temu zapobiec odpowiednio dbając o skórę za pomocą kosmetyków, a także zmieniając swoje nawyki żywieniowe.
Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie produktów z białej mąki oraz słodyczy, a także wysokoprzetworzonej żywności. Jadłospis powinien obfitować w zdrowe produkty, bogate w witaminy z grupy B i minerały (zwłaszcza cynk). W dużych ilościach znajdziemy je w nasionach, orzechach, nabiale, roślinach strączkowych oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych. Odpowiadają one za ważne procesy metaboliczne w organizmie, biorą udział w syntezie wielu hormonów. Cynk natomiast zapewnia dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci. Pierwiastek ten znajduje się w pomidorach, warzywach strączkowych, kapustnych, otrębach pszennych czy gorzkiej czekoladzie.
Aby zapobiec remisji choroby, należy także dostarczać do organizmu wielonienasycone kwasy tłuszczowe – omega-3 i omega-6. Ich dobrym źródłem są: tran, tłuste ryby morskie, orzechy, a także oleje roślinne. Warto wybierać te nierafinowane i tłoczone na zimno. Należy także spożywać duże ilości warzyw i owoców, które są bogate w witaminy A, C i E. Wspomagają one usuwanie toksyn z organizmu i neutralizują wolne rodniki. Warto pamiętać również o optymalnym nawadnianiu organizmu, co dodatkowo nawilży cerę. W celu poprawy kondycji skóry, można także włączyć do swojej diety zioła takie jak: pokrzywa, mięta, rumianek oraz zieloną herbatę. Zawierają one wartościowe garbniki, a także witaminy i minerały niezwykle cenne dla zdrowej cery. Z alkoholu i palenia papierosów najlepiej natomiast zrezygnować całkowicie.
Na stan cery z ŁZS ma wpływ również zbyt długie przebywanie w domu. Brak świeżego powietrza niekorzystnie odbija się na kondycji skóry twarzy, a problemy skórne dodatkowo nasila. Z tego względu warto codziennie udać się na krótki spacer, najlepiej do lasu lub parku, gdzie powietrze jest wyższej jakości. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, można pospacerować choćby wokół domu albo posiedzieć na balkonie czy tarasie.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy wymaga odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Warto stawiać na kosmetyk, kremy i maści na łojotokowe zapalenie skóry o naturalnym składzie. Są one nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne i nie powodują dodatkowych podrażnień czy reakcji alergicznych.
Warto wybierać kosmetyki, które wzmocnią naturalną barierę hydrolipidową, zmniejszą podrażnienia i zredukują nadmierne przetłuszczanie się cery oraz łuszczenie się naskórka.
Tego rodzaju preparaty powinny zawierać m. in.:
- kwas hialuronowy, który doskonale nawilża i zapobiega odparowywaniu wody z naskórka,
- witaminę E, która wspiera regenerację skóry oraz zwalcza wolne rodniki,
- cynk, o działaniu przeciwłojotokowym,
- witaminy z grupy B, które działają przeciwzapalnie i przywracają równowagę przetłuszczającej się cerze,
- witaminę K, wzmacniającą naczynka i zmniejszającą zaczerwienienia,
- oleje roślinne, które mają zdolność odbudowy naturalnej bariery ochronnej skóry,
- pantenol, który charakteryzuje się właściwościami łagodzącymi.
Tego typu specyfiki wykazują delikatne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz łagodzące, dzięki czemu są idealną metodą profilaktyki łojotokowego zapalenia skóry twarzy.
Przy skłonnościach do wzmożonego łojotoku warto unikać kosmetyków z substancjami komedogennymi (zapychającymi pory) np. parafiną, lanoliną, karbomerem i alkoholem cetylowym, który dodatkowo może zaostrzać zmiany skórne. Najlepiej stosować preparaty ze składnikami pochodzenia naturalnego, bez sztucznych dodatków zapachowych, barwiących czy konserwujących, które u wielu osób wywołują podrażnienia – mówi Paulina Zachaj, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Więcej informacji o dermokosmetykch Seborh – sprawdź seborh.pl
Łojotkowe zapalenie skóry twarzy jest dosyć częstym schorzeniem, które dotyka około 12% całej populacji. Częściej występuje ono u mężczyzn, niż u kobiet. Zazwyczaj dotyka to osoby w wieku od 18 do 40 lat. Aby całkowicie je wyeliminować, należy zadbać o siebie kompleksowo, prowadząc zdrowy tryb życia, stosując zróżnicowaną dietę oraz odpowiednio dobrane kosmetyki.
Bibliografia
1. Kaszuba A. (red. wyd. pol.), Diagnostyka różnicowa chorób skóry, Wydawnictwo Urban&Partner, 2009
2. Nowicka D., Choroby łojotokowe skóry, Wydawnictwo KosMeD, 2011
3. Trznadel-Grodzka E., Tyc-Zdrojewska E., Kaszuba A., Choroby łojotokowe, [w:] Adamski Z., Kaszuba A. (red.), Metody diagnostyczne w dermatologii, wenerologii i mikologii lekarskiej, t. II. Wydawnictwo Czelej, 2015
Komentarze
Monica M. 16.09.2021 20:46
Sama takiego problemu nie mam, ale mój tata chorował na łojotokowe zapalenie skóry twarzy i nie było łatwo to wyleczyć. U kilku dermatologów pamiętam, ze był.