Lipotransfer – modelowanie ciała własnym tłuszczem

LipotransferLipotransfer (tzw. lipofilling) to zabieg polegający na przeszczepieniu własnej tkanki tłuszczowej w inne partie ciała lub twarzy. Pobiera się ją z miejsc, w których pacjent ma jej zbyt dużo, np. z ud, lędźwi lub brzucha, w podobny sposób jak w przypadku liposukcji. Wykorzystywanie własnego tłuszczu jako wypełniacza wiąże się ze znikomym ryzykiem odrzucenia przeszczepu czy wystąpienia reakcji alergicznej, jako że materiał jest w 100% zgodny i naturalny.

W Clinica Cosmetologica nie wykonujemy zabiegu lipotransferu.
Sprawdź listę oferowanych zabiegów w naszej klinice.Kliknij tutaj

Jak wygląda zabieg lipotransfer?

Lipotransfer przebiega dwuetapowo. Pierwszą częścią zabiegu jest liposukcja, która może być przeprowadzona zarówno w tradycyjny sposób, jak i mniej inwazyjną metodą w znieczuleniu miejscowym. Wówczas pobiera się tłuszcz za pomocą igły zakończonej rurką (tzw. kaniuli). Jednorazowo jest to objętość na poziomie 20-30 ml. Pobrany materiał następnie jest oczyszczany i odwirowywany. Tak wyselekcjonowana tkanka tłuszczowa jest bogata w komórki macierzyste, co pozwala uzyskać bardziej trwały efekt, a także odbudować skórę (ze względu na właściwości naprawcze takich komórek). Następnie tłuszcz wprowadza się do obszaru docelowego za pomocą iniekcji. Cała procedura może trwać od jednej do nawet czterech godzin, w zależności od obszarów ciała poddawanych zabiegowi. Rekonwalescencja po zabiegu trwa zazwyczaj od siedmiu do czternastu dni. Rezultaty są widoczne po ustąpieniu zasinienia oraz opuchlizny pozabiegowej. Na pełne efekty musimy poczekać do trzech miesięcy po poddaniu się przeszczepowi tłuszczu.

Zabieg ma jednak pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o ilość przeszczepionego tłuszczu. Nie może go być zbyt dużo, gdyż może to prowadzić do nierównomiernego rozłożenia lub obumarcia komórek. Natomiast w razie potrzeby lipotransfer można powtórzyć. Należy mieć na uwadze, że z czasem około 1/3 tłuszczu zostanie w naturalny sposób wchłonięta.

Lipotransfer – wskazania

Lipotransfer idealnie nadaje się do rekonstrukcji piersi u kobiet po mastektomii. Dzięki własnej tkance tłuszczowej możemy również wypełnić ubytki tkanek miękkich po innych zabiegach chirurgicznych lub urazach. Lipotransfer polecany jest także do przywrócenia objętości biustu po zakończeniu okresu karmienia piersią, czy w celu naturalnego powiększenia lub podniesienia piersi. Za pomocą tego zabiegu z powodzeniem dodamy objętości również pośladkom. Natomiast tkanka tłuszczowa odessana w niewielkiej ilości, może posłużyć do zregenerowania i ujędrniania cery albo wypełnienia zmarszczek. Lipotransfer pozwoli także wymodelować twarz np. poprawić jej owal albo wypełnić policzki.

karolina-glowacka-miniLipotransfer łączy w sobie zalety odsysania tłuszczu oraz rekonstrukcji bądź wypełniania tkanek. Dużym plusem zabiegu jest fakt, że do nadania objętości stosuje się tłuszcz pacjenta, dzięki czemu nie ma obaw o wystąpienie reakcji alergicznej czy odrzucenia przeszczepu.mówi Karolina Głowacka, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Lipofilling

Lipotransfer – przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego zabiegu, istnieją również pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia autotransplantacji tłuszczu. Są to przede wszystkim:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • aktywne infekcje skóry,
  • niewydolność wątroby, nerek,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • zakrzepica,
  • stosowanie leków rozrzedzających krew,
  • choroby autoimmunologiczne.

Lipotransfer – efekty

Rezultaty zabiegu lipofilling zależą od obszaru przeszczepiania tłuszczu. W przypadku twarzy jest to przede wszystkim redukcja zmarszczek lub cieni pod oczami i uelastycznienie skóry. Za pomocą własnego tłuszczu możemy też w subtelny sposób skorygować kształt twarzy lub zmniejszyć widoczność blizn. Jeżeli zaś chodzi o ciało – uzyskujemy efekt wymodelowania sylwetki i poprawy jej proporcji, jeden obszar wyszczuplając a innemu dodając objętości. Lipotransfer zapewni też efekt poprawy jędrności i kondycji skóry. Działanie rewitalizujące komórek macierzystych pomoże natomiast zniwelować problem rozstępów i blizn.

Darmowe konsultacje z kosmetologami


Bibliografia

1. C. Rona, M. Carrera, E. Berardesca, Testing anticellulite products, International Journal of Cosmetic Science, 2006
2. Righi G., Jak sie̜ pozbyć cellulitu, 2001
3. Ignaciuk A., Cellulit – przyczyny, terapie, możliwości., 2003

Dodaj komentarz

Komentarze

pantinka 15.09.2020 09:37

chyba mnie zachecilas sanyasin bo juz jakis czas czegos takiego szukam i nadal tak rozwazalam czy w koncu cos takiego zrobic czy lepiej jeszcze probowac modelowac cialo masazami chociaz to tez pomaga ale nie jest pewnie to to samo co wlasnie taki zabieg.

Sanyasin 17.08.2019 11:39

Pierwsze słyszę o tym Body FX, ale jeżeli jest to skuteczny zabieg modelowania ciała to pewnie warto o tym coś pomyśleć. Próbowałam już wielu rzeczy i zeszło mi sporo nadmiaru tłuszczu, ale jakoś nie udało mi się go pozbyć w całości. Dzięki!

Fajfa 16.08.2019 08:58

Raczej do bolesnych nie należy. Ja czytałam ostatnio o zabiegu Body FX, który również pozwala zrzucić na wadze, który również jest uznawany za bezpieczny. Polega on na podgrzaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z tego co się orientuję, ale mogę się mylić. Chyba zainteresuję się bardziej tematem modelowania ciała tłuszczem, bo to już czas najwyższy!

Beszcza 12.08.2019 06:47

Czy lipotransefer jest bolesny? W końcu trzeba odsysać tłuszcz, a potem za pomocą strzykawki go przenieść gdzie indziej… Szukam skutecznego zabiegu na cellulit, a jednocześnie chcę się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej i wydaję mi się, że to dobre rozwiązanie, ale trochę się boję…

Betty 09.08.2019 10:42

W przypadku lipotransferu wystarczy zazwyczaj od 2 do 6 zabiegów, by pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej i tym samym zgubić kilka cm w biodrach. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i to w trakcie zabiegów raczej dowiadujemy się ile powtórzeń trzeba będzie wykonać. Spokojnie, specjaliści wiedzą jak wymodelować ciało 🙂

Szmitka 30.07.2019 07:09

Jaka jest powtarzalność lipotransferu? Ile zabiegów trzeba wykonać? Czy rezultaty lipofilingu są już widoczne po pierwszym razie czy trzeba dokonywać korekt?