Diagnostyka skóry
Diagnostyka skóry to zaawansowana i bardzo szczegółowa analiza wielu bieżących parametrów skóry, w celu dobrania dalszych, odpowiednich zabiegów i pielęgnacji, celowanych ściśle w jej konkretne potrzeby. Do diagnostyki skóry wykorzystuje się wiele nowoczesnych urządzeń, a badanie daje kompleksowy raport na temat aktualnego stanu skóry i jej problemów – niezwykle precyzyjny i rzeczywisty. Co sprawdzane jest podczas diagnostyki skóry?
Co sprawdza się podczas diagnostyki skóry?
Diagnostyka skóry będzie trafna, pod warunkiem, że przygotujemy skórę odpowiednio do badania. Zalecane jest dokładne, dwuetapowe oczyszczenie skóry z makijaży i resztek kosmetyków.
W trakcie diagnostyki skóry pod uwagę brane są szczegółowo takie parametry skóry jak:
- fototyp;
- grubość;
- gładkość;
- odczyn pH;
- nawilżenie;
- wrażliwość,
- elastyczność;
- stopień przetłuszczania się.
Przyjrzyjmy się im po kolei.
Badanie fototypu skóry
Fototyp, potocznie zwany karnacją, to stopień zabarwienia skóry, wynikający z obecności pigmentu, melaniny. Badanie przeprowadza się urządzeniem o nazwie meksametr (kolorymetr). Jego głowicę przykłada się do powierzchni skóry. Urządzenie emituje światło z konkretną długością fali. Im więcej światła zaabsorbuje melanina, tym jej większe stężenie występuje w skórze.
Diagnostyka grubości skóry
W tym przypadku również poprzestaje się na manualnym zbadaniu skóry tzw. metodą wałeczkową. W jej celu fałd skóry z okolicy skroni chwyta się w palce i wałkuje się go w górę i w dół. Skóra którą łatwo chwycić i przesuwać jest skórą grubą, skórę cienką dużo trudniej chwycić i wałkować.
Jak sprawdza się gładkość skóry?
Profilometria, czyli badanie gładkości skór,y ocenia obecność i głębokość istniejących zmarszczek. Można ją przeprowadzić w dwóch podkategoriach i wykonać tzw. profilometrię pośrednią i bezpośrednią. W pierwszym przypadku wykonuje się silikonowy odcisk powierzchni skóry, który ocenia się pod mikroskopem elektronowym pod kątem struktury. W drugiej metodzie do powierzchni skóry bezpośrednio przystawia się głowicę podłączoną do komputera i na bieżąco analizuje uzyskany obraz.
Sprawdzenie odczynu pH skóry – jak przebiega?
Odczyn PH skóry najdokładniej można sprawdzić pehametrem. Prawidłowa wartość pH oscyluje wokół 4-7 stopni, najczęściej w okolicy 5,5, czyli jest to pH lekko kwaśne. Pehametrem można również zadać wpływ kosmetyków na skórę, co w dalszej kolejności daje wskazówki, jak dopasować receptury kosmetyków poprzez dodanie składników zakwaszających naskórek, ta aby pH było zbliżone do idealnego.
Jak bada się poziom nawilżenia skóry?
Wykorzystuje się do tego korneometr i zjawisko przewodnictwa elektrycznego. Tkanki dobrze nawilżona stawia mniejszy opór elektryczny oraz dobrze przewodzi prąd. I odwrotnie – im większy opór stawia skóra, tym jest bardziej przesuszona. Badanie mogą przekłamywać resztki kosmetyków na skórze, dlatego należy należycie starannie oczyścić do niego skórę.
Stopień nawilżenia można także zmierzyć ewaporymetrem (tewametrem), wyposażonym w czujniki monitorujące poziom wilgotności naskórka.
Diagnostyka skóry – badanie stopnia wrażliwości skóry
W tym przypadku nie korzysta się z pomocy zaawansowanego sprzętu.
W badaniu stopnia wrażliwości skóry z pomocą przychodzi szczegółowy wywiad z pacjentem:
Diagnostyce skóry zawsze powinien towarzyszyć pogłębiony wywiad z pacjentem. W końcu to dana osoba najlepiej wie, jak jej skóra reaguje na bodźce uwrażliwiające takie jak słońce, złe warunki atmosferyczne, klimatyzacja, woda, kosmetyki. Z obserwacji na przestrzeni lat wynika, czy skóra jest skłonna do podrażnień i alergii czy nie reaguje podrażnieniem i zaczerwienieniem na bodźce zewnętrzne – mówi Paulina Zachaj, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Jak przebiega badanie elastyczności skóry?
Badanie elastyczności możemy przeprowadzić na kilka sposobów, przy pomocy kutometra, ekstensjometra lub twistometra. Wszystkie urządzenia działają na podobnej zasadzie. Wywołują odkształcenie elementu skóry, mierzą czasie trwania tej deformacji, stopień łatwości, z jakim skóra się odkształca oraz czas jaki zajmuje jej powrót do dawnego położenia.
Tu również w grę wchodzi badanie palpacyjne. Kosmetolog w palce chwyta fałd skóry, jeśli w ciągu 10 sekund skóra wróci do pierwotnego kształtu, uznaje się, że posiada dostatecznie dobrą elastyczność. Jednak gdy czas przekracza 10 sekund wnioskuje się o utracie elastyczności.
Jak sprawdza się stopień przetłuszczania skóry podczas badania diagnostycznego?
Miej szczegółowo, stopień przetłuszczania skóry można ocenić gołym okiem po charakterystycznych dla skóry przetłuszczającej się objawach: błyszczeniu, rozszerzonych porach, zaskórnikach. Dokładniej wykonamy pomiary sebumetrem. To kaseta, w której wnętrzu znajduje się pergaminowa taśma. Część wystającą przykłada się do powierzchni skóry, a sebum znajdujące się na powierzchni twarzy wsiąka w pergamin. Następnie urządzenie mierzy jego ilość
Bibliografia:
1. Kaszuba A., Pfenninger J., Floch M., Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, 2012
2. Kepa A. , Mercik G. Polidioksanowe nici liftingujące – nowość , w medycynie estetycznej, „Kosmetologia Estetyczna”, 02/3/2013
3. Padlewska K. (red. nauk.), Kosmetologia ciała, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018
Komentarze
Weronika 21.03.2023 12:16
Mnie najbardziej zainteresowało to jak bada się poziom nawilżenia skóry i sprawdzenie odczynu pH skóry Na pewno w najbliższym czasie sprawdzę na własne skórze jak coś takiego przebiega?
Karolina 17.03.2023 22:37
Badanie fototypu skóry, Diagnostyka grubości skóry czy Sprawdzenie odczynu pH skóry może być cenne w diagnozie na jakim etapie jest nasza skóra i czy warto coś dodatkowo wdrożyć żeby jej stan poprawić, ale według mnie istotniejsze jest to, że często można jakieś niebezpieczne zmiany chorobowe wychwycić na wczesnym etapie
Dagmara 17.03.2023 08:05
Nie miałam do końca pojęcia, co sprawdza się podczas diagnostyki skóry, ale widzę, że tych parametrów jest bardzo dużo. To może być niezwykle pomocne w wielu sprawach. Nawet pewnie przy doborze odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy