Depilacja woskiem a zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to dość częsty problem, pojawiający się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Stanowi przyczynę poważnego dyskomfortu i źródło kompleksów. Nie wszyscy wiedzą, jak sobie z nim radzić. Czy depilacja woskiem może powodować zapalenie mieszków włosowych? A może właśnie zapobiega takim problemom? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Żeby zrozumieć związek między depilacją plastrami a zapaleniem mieszków włosowych, najpierw trzeba zrozumieć, czym jest właśnie zapalenie mieszków włosowych. Mieszki włosowe to kanaliki, z których wyrastają włosy. Znajdują się w nich ujścia gruczołów łojowych, mają też odmienną florę bakteryjną niż skóra.

Do powstania zapalenia mieszków włosowych może dojść pod wpływem czynników infekcyjnych lub nieinfekcyjnych. W przypadku zapalenia infekcyjnego, stan chorobowy wywoływany jest przez bakterie, wirusy lub grzyby, które wnikają do mieszka. Może się to dziać podczas golenia lub depilacji.

Do przyczyn nieinfekcyjnych zaliczamy czynniki mechaniczne i chemiczne. Czynniki mechaniczne związane są z podrażnianiem skóry, np. przez za ciasne ubranie. Z kolei chemiczne czynniki to drażniące kosmetyki oraz leki.

Igor Michajłowski - cytatDepilacja laserem Vectus to najskuteczniejsze rozwiązanie w przypadku zapalenia mieszków włosowych. Wielu swoim pacjentom zalecam takie właśnie zabiegi. Popularne kremy i maści przeciwzapalne poprawiają stan skóry, ale niestety nie na zawsze – zapalenie mieszków włosowych bardzo często wraca. To jest właśnie największa przewaga depilacji laserowej. W tym wypadku źródło problemu eliminowane jest permanentnie. Co istotne, zabiegi są w pełni bezpieczne i nie odbijają się negatywnie na zdrowiu oraz ogólnym stanie skóry.mówi dr n. med. Igor Michajłowski specjalista dermatolog z Clinica Cosmetologica

Jak wygląda zabieg?

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia mieszków włosowych są krostki powstające u ujścia mieszków. Wypełnione mogą być przezroczystym płynem lub ropą, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona. Ze środka krostki wyrasta włosek, ale nie zawsze jest on zauważalny.

Depilacja woskiem

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy depilacja woskiem powoduje zapalenie mieszków włosowych. U części osób, które zmagały się z tym problemem podczas tradycyjnego golenia, problem znika, gdy decydują się na depilację woskiem. Warunkiem jest jednak przeprowadzenie zabiegu w profesjonalnym gabinecie. Tylko odpowiednio przeprowadzona depilacja może pomóc pozbyć się stanu zapalnego.

Często jednak zapalenie mieszków włosowych powodowane jest również przez depilację. W takich wypadkach nawet prawidłowo przeprowadzony zabieg może prowadzić do pojawienia się krostek. Wtedy należy szukać innych rozwiązań.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to najskuteczniejsza metoda leczenia zapalenia mieszków włosowych. Podczas zabiegu eliminowane są wszystkie przyczyny powstawania problemu. Pozbywamy się zarówno samych włosków, jak i konieczności golenia i depilacji. Zabieg można przeprowadzać zarówno wyłącznie na obszarze, w którym występuje stan zapalny, jak i na większych partiach ciała. Depilacja laserowa jest całkowicie bezpieczna.

Karolina Formela kosmetolog

Vectus - depilacja laserowa

Sekret skuteczności depilacji laserowej Vectus tkwi w czytniku melaniny Skintel. Dzięki temu urządzenie automatycznie dobiera optymalną moc lasera. Podczas serii zabiegów zlikwidowanych zostaje 95% włosków. W ciągu 12 miesięcy może pojawić się pozostałe 5%. Usuniemy je podczas jednej, dodatkowej wizytymówi Karolina Formela, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

 

Laser Vectus™ – podstawowe informacje
Cena: od 149 zł
Czas zabiegu: od 5 do 30 minut
Znieczulenie: nie
Zdolność do pracy: tak
Sugerowana seria: 4 do 6 zabiegów
Czas utrzymania się efektów: trwałe

Przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadza kosmetolog, który przykłada głowicę lasera miejsce przy miejscu. Światło niszczy włoski wraz z komórkami macierzystymi, dzięki czemu nie są one zdolne do ponownej regeneracji.

Depilacja laserowa – opinia pacjentki:

Przed zabiegiem najbardziej obawiałam się bólu. Niepotrzebnie, ponieważ, jak wyjaśniła mi pani kosmetolog, laser Vectus posiada specjalną nakładkę chłodzącą, która zapobiega nieprzyjemnym odczuciom podczas zabiegu. To prawda! Nie czułam żadnego bólu. To nie wszystko. Od ostatniego zabiegu minęło już pół roku, a ja nie mam ani włosków, ani krostek – mówi Pani Anna, pacjentka Clinica Cosmetologica w Gdańsku


Bibliografia

1. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
2. Rassner G., Steiner U., Dermatologia, podręcznik i atlas, 2002
3. Hauzer A., Gnus J., Hauzer W., Leczenie zaburzeń barwnikowych skóry związanych z wiekiem, 2017

Dodaj komentarz

Komentarze

GafaGrafa 21.07.2019 10:06

Depilacja laserem zdecydowanie nie boli, jest to bardzo delikatne i subtelne uczucie, a w porównaniu do depilacji woskiem to już w ogóle haha 😀 Używa się specjalnej nakładki chłodzącej, która niweluje ból i sprawia, że jest niemal niewyczuwany o ile w ogóle jest.

Satelita 01.07.2019 20:08

A czy depilacja laserowa boli? To przecież wypala się włosy, więc raczej nie jest to przyjemne… Swoją drogą to myślałam, że jest to zabieg typowo estetyczny, a dopiero teraz przeczytałam, że stosuje się go w leczeniu zapalenia mieszków włosowych.

Wera 11.06.2019 11:33

Zapalenie mieszków włosowych… eh… nic przyjemnego, przechodziłam przez to i to właśnie przez wspomnianą wyżej depilację laserową. Tylko dzięki depilacji laserem udało mi się wrócić do normy 🙂

Wiolka 23.05.2019 08:28

Pewnie najlepiej wybrać się na bezpłatną konsultację, by dowiedzieć się wszystkiego o zapaleniu mieszków włosowych. Sądzę, że jeżeli się ktoś wybiera na zabieg depilacji laserowej to już raczej za późno, by myśleć o zapobieganiu.

Gosia 04.05.2019 11:10

Rozumiem, że depilacja laserowa jest najskuteczniejszą metodą zwalczania zapalenia mieszków włosowych, ale skąd dokładnie bierze się problem? Co zrobić, by nie zachorować na taką przypadłość?