Depilacja plastrami – skuteczna, lecz nie bezkonkurencyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia

Depilacja plastrami

Plastry do depilacji są dość popularnym rozwiązaniem, na pozbycie się zbędnego owłosienia. Mają mniej więcej tyle samo zwolenników, co przeciwników. Z jednej strony, jest to metoda zapewniająca efekt gładkiej skóry nawet na kilka tygodni, z drugiej jest po prostu bolesna, co zdaniem wielu kobiet (i mężczyzn – bo także panowie korzystają z depilacji), kompletnie ją dyskwalifikuje.

Plastry z woskiem do depilacji ciała

Plastry - depilacjaPlastry, często są wykorzystywane do depilacji dużych powierzchni ciała, np. nóg lub rąk. Skóra na kończynach jest mniej wrażliwa niż np. pod pachami, dlatego z powodzeniem można użyć do ich depilacji plastrów w pełnym rozmiarze. Można je wykorzystać także do depilacji innych partii ciała (głównie u mężczyzn, ale również u kobiet cierpiących z powodu hirsutyzmu), np. na brzuchu, plecach, pośladkach, czy klatce piersiowej. Natomiast plastry do depilacji bikini to tak naprawdę plastry do depilacji nóg, z tymże należy je wcześniej przeciąć na pół. Jeśli nie jest to dla Ciebie zbyt wygodne, możesz użyć malutkich plastrów, dedykowanych szczególnie do depilacji twarzy, ale również innych wrażliwych miejsc.

Plastry do depilacji twarzy

Plastry są dobrym sposobem na depilację wąsika, włosków na brodzie, czy tzw. baczków. Właśnie przez wzgląd na to, że włoski nie odrastają po ich użyciu zbyt szybko. A przy tym, z biegiem czasu stają się delikatniejsze. Owłosienie na twarzy, dla kobiet jest jednak bardzo krępujące. A pomiędzy kolejnymi depilacjami woskiem (zanim włoski odrosną na tyle, żeby można było ponowić zabieg), pozostają widoczne dla otoczenia. Skóra twarzy jest bardzo wrażliwa, dlatego potrzebuje stosowania specjalnych plastrów, o niewielkim rozmiarze. Natomiast plastry do depilacji brwi, wymagają dużej precyzji ruchu. Zatem, jeśli chcesz wydepilować brwi w ten sposób, lepiej wybierz się do doświadczonej kosmetyczki.

Plastry do depilacji – opinie

Osoby, które regularnie stosują plastry do depilacji, chwalą je sobie za długotrwały efekt – nawet do czterech tygodni. Wśród pozytywów, wskazują też na fakt, że po jakimś czasie regularnej depilacji plastrami, odrastające włoski stają się cieńsze i coraz jaśniejsze. Niestety, nie jest to metoda dla każdego. Z oczywistych względów, nie jest rozwiązaniem dla tych, którzy mają niski próg bólu. Ponadto, plastry z woskiem to metoda raczej dla osób sprawnych manualnie. Używanie ich z dobrym skutkiem, wymaga wprawnej ręki, w pewnym stopniu także siły fizycznej oraz nie lada odwagi, do zerwania plastra jednym, szybkim ruchem. Sama świadomość, że za chwilę poczuje się ból, może trochę blokować – zwłaszcza przy pierwszym podejściu, nie jest to takie proste. Dlatego jeśli się boisz, poproś o pomoc przyjaciółkę, lub skorzystaj z depilacji woskiem w salonie. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania plastrów, jest skłonność do wrastania, odrastających włosków, a także do zapalenia mieszków włosowych.

Więcej o wrastających włoskach przeczytasz tutaj – https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/wrastajace-wloski/

Plastrów do depilacji nie powinny również stosować panie i panowie o skórze wrażliwej. Niestety, plastry często powodują podrażnienia i zaczerwienienie. Istnieje też niebezpieczeństwo zerwania naskórka. Poza tym, wspomniany wcześniej efekt czterech tygodni gładkiej skóry, dotyczy raczej osób z delikatnym owłosieniem. W przypadku hirsutyzmu, można liczyć jedynie na 5-7 dni skóry wolnej od niechcianych włosków. Po tym czasie, niestety zaczynają odrastać, choć nie są tak szorstkie w dotyku, jak np. po zastosowaniu maszynki do golenia. Choć dla osób z nadmiernym owłosieniem te kilka dni gładkiej skóry i tak jest sukcesem. Depilacja woskiem ma jednak pewną poważną wadę. Przed ponownym użyciem plastrów, zwykle trzeba odczekać, aż włoski osiągną około pół centymetra długości. A przy tym, rzadko kiedy włoski odrastają w równym tempie. W związku z tym, trzeba odczekać nawet kilka tygodni, aż wszystkie włoski będą się nadawały do ponownego zabiegu. Co w praktyce oznacza, że przez jakiś czas możemy cieszyć się gładką skórą, po czym następuje okres „oczekiwania” aż włosy odrosną, co jest niekomfortowe.

Depilacja plastrami czy depilacja laserowa?

Plastry do depilacji mają swoje zalety. Zapewniają efekt gładkiej skóry, nawet na kilka tygodni. A po dojściu do wprawy, zabieg nie jest już tak bardzo bolesny i czasochłonny, jak na początku. Ponadto, na dłuższą metę, jeśli włoski są regularnie wyrywane, zostają osłabione. Plastry nie są drogie. Jedno opakowanie to najczęściej koszt rzędu kilkunastu złotych. Z drugiej strony, ten entuzjazm zanika, gdy pojawia się konieczność czekania, aż włoski odrosną. A przecież nie zawsze możemy sobie na to pozwolić (bo np. idziemy na eleganckie przyjęcie, czy choćby popływać na basenie). Takiego dyskomfortu nie sprawia natomiast depilacja laserowa.

Kosmetolog Julia Krajewska - GdańskPomiędzy kolejnymi zabiegami depilacji, za pomocą lasera, można bez ograniczeń golić skórę. Dzięki temu, pacjent lub pacjentka, może mieć gładką skórę, w każdej sytuacji, zawsze gdy tego potrzebuje. Niechciane włoski i tak są osłabiane, podczas zabiegów depilacji laserem, a po kilku sesjach, po prostu przestają odrastać. Do tego, depilacja laserem jest bezbolesna – mówi Julia Krajewska, kosmetolog.

Sam zabieg przeprowadza specjalista, a Ty w tym czasie możesz się zrelaksować. Fakt, taka depilacja nie jest tania, ale seria zabiegów, to inwestycja na wiele lat. Tak naprawdę oszczędzasz, bo plastry to przecież regularny wydatek, praktycznie do końca życia. A poza tym, czas stracony na depilację woskiem, powtarzaną co kilka tygodni, jest równie cenny, a może nawet cenniejszy, niż pieniądze wydane na kilka sesji depilacji laserowej, które wystarczą, żeby pozbyć się problemu niechcianych włosków, na stałe.

Podsumowanie

Plastry z woskiem zapewniają stosunkowo długotrwały efekt depilacji. Niestety, dość często ich stosowanie prowadzi do skutków ubocznych, takich jak wrastanie włosków czy zapalanie mieszków włosowych. Dla osób z tego typu problemami, a także dla pacjentów z nadmiernym owłosieniem (hirsutyzmem), zdecydowaniem lepszym wyjściem jest depilacja laserowa. Z uwagi na trwały efekt usunięcia zbędnego owłosienia, depilacja laserowa, będzie doskonałym rozwiązaniem, dla każdego, kto chce po prostu pobyć się zbędnych włosków na zawsze. Jeśli masz wątpliwości, czy ta metoda depilacji jest odpowiednia dla Ciebie – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w Clinica Cosmetologica, w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie.

zespol-cc-kosmetolodzy

Bibliografia

1. Dylewska-Grzelakowska J.,Zabiegi pielęgnacyjne ciała, 2013
2. Gold M. H.,Lasers and light sources for the removal of unwanted hair, 2007
3. Hawryłkiewcz W., Usuwanie zbędnego owłosienia, Kosmetologia i trądzik pospolity, 2012
4. Zychowicz B., Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia, 2006

Dodaj komentarz

Komentarze

michalina 20.03.2020 08:00

ojjj znam to uczucie. same plastry sa dość latwe w obsłudze ale jak przyjdzie co do czego i trzeba to zerwac to jak podziekuje. tak samo jak za maszybki o których pisze nattusia. nie zaluje zabiegu.

Nattussia 19.02.2020 11:57

Wosk to jest nic ;p Takie zwykle zyletki jednorazowe to bylo apogeum wkurzenia i pozniejszych drobnych krostek na nogach. A swedziala pozniej tak ze cale nogi mialam czerwone!

Monia 03.04.2019 12:02

Ludzie potrafią rezygnować z depilacji laserowej z powodu niekomfortowego uczucia / bólu podczas zabiegu. Muszę przyznać, że zabieg laserowy jest dużo przyjemniejszy niż comiesięczna depilacja woskiem.

Cotty 29.03.2019 10:18

Sylwia i tak trudniej jest operować tymi plastrami z woskiem niż tak jak ktoś pisał paskami do samodzielnego cięcia. Chociaż w ogóle jak dla mnie to lepiej iść do kogoś kto się lepiej zna, bo samej jest trochę nieporęcznie ale to też zależy co się depiluje 🙂

Nula 14.03.2019 13:37

Właśnie widziałam w wielu salonach w cenniku depilację brwi i z jednej strony bym chciała, a z drugiej strony się boję, że coś pójdzie nie tak, wyrwą mi za dużo i będę straszyć :/ Ale to dłubanie codziennie pęsetka nie jest zbyt wygodne, szybko włoski odrastają i praktycznie codziennie muszę coś dziabnąć.

Sylwia 20.02.2019 16:30

Do komentarza niżej – to nie koniecznie jest tak.
Depilacji plastrami też się trzeba nauczyć, mi się wydawało, że wiem, a w praktyce plastry były za mało rozgrzane, bałam się mocniej pociągnąć, a to trzeba naprawdę tak raz dwa, zdecydowanym ruchem ręki.

Kasia :) 11.02.2019 08:07

No jak używacie plastrów z woskiem ze sklepu to się nie dziwię , że jesteście niezadowolone. Przecież tym nie idzie nic wyrwać…

kropka 28.01.2019 13:55

u mnie gotowe plastry do depilacji bikini to jeden wielki niewypał :p i uczulają… a przy zwykłym wosku u kosmetyczki nigdy nie miałam takiego problemu

Agata 28.01.2019 12:40

Wszystko fajnie z tymi plastrami tylko to jednak trzeba wprawy i siły. Jak ktoś się boi i odrywa plaster za słabo to nie ma szans na wyrwanie wszystkich włosków 😀 A co do lasera to jak to wygląda jeśli chodzi o twarz u kobiety? Można zrobić taki zabieg w ogóle? Nie podrażni to za bardzo skóry? Niedawno wyleczyłam trądzik i nie chciałabym tego przeżywać drugi raz

AniaZ 17.01.2019 11:58

Doris zapalenie mieszków włosowych bierze się właściwie… nie wiadomo skąd ;p
Tzn. można się zarazić gronkowcem, ale to nie jest zbyt częste. Na pewno jakieś silne środki kosmetyczne i przylegająca odzież nie pomagają. I oczywiście depilacja. Polecam tribiotic na takie problemy, można go dostać w aptece za grosze.

Doris 28.12.2018 08:55

Mnie ciekawi skąd się bierze to zapalenie mieszków włosowych i od czego to zależy. Od higieny? Wprawy? No i dlaczego przy depilacji laserem tego nie ma, przecież też pozbywamy się włosów i to w jeszcze silniejszy sposób niż przy wyrywaniu

Zofia 17.12.2018 07:13

Kiedyś czytałam, że nie można wyrywać włosków z górnej części brwi, bo można uszkodzić sobie nerw trójdzielny twarzy 😮 Więc plastry wydają się trochę niebezpieczne akurat tam chyba że to takie miejskie legendy 🙂 Bo tak na logikę dziwnie by wyglądało zostawienie górnej części brwi przy ładnie wyregulowanej dolnej linii.

riri 25.05.2018 09:23

nacielam sie kilka razy na plastry do depilacji wasika w domu. mimo rozcierania w rekach i rozgrzewania nad kubkiem z goraca woda nie chcialy zlapac temperatury i nie przyklejaly sie do wloskow. albo cos zle robilam trudno powiedziec. juz wole dorzucic kilka zlotych i oddac sie w rece pani kosmetyczki trwa to duzo krocej. choc nie powiem laser mi sie marzy kiedys.

biedr00neczka 03.05.2018 16:27

nie ma co porównywać depilacji plastrami do lasera, bo to zupełnie co innego.
dobry patent z tym cięciem pasków, chociaż ja używałam tylko plastrów do depilacji bikini ze sklepu i w większości dawały radę.

keira13.13 10.03.2018 14:11

Gotowe plastry z woskiem nie są złe jednak bardziej się opłaca kupić własną maszynkę do podgrzewania wkładów woskowych i paski fizelinowe. Można je poprzycinać na mniejsze plastry do depilacji twarzy, brwi albo innych zakamarków. To była moja ulubiona metoda usuwania włosków zanim poszłam na laser, do bólu można się przyzwyczaić po kilku razach.

Beata 04.03.2018 17:12

Marto, depilacji laserowej nie wykonujemy się na opalonej skórze 🙂 po zabiegu przez miesiąc trzeba unikać słońca i używać kremów z wysokim filtrem, lepiej zaplanować zabiegi na okres jesienno-zimowy.

marta 23.02.2018 12:41

a jak wygląda kwestia depilacji laserem i opalania? można się umówić przed wyjazdem na dłuższe wakacje, czy lepiej przełożyć zabieg na inny termin?