Badanie mykologiczne – kiedy warto je wykonać?

Badanie mykologiczne

Badanie mykologiczne (mikologiczne) wykonuje się w celu przeprowadzenia dokładnej diagnozy schorzeń wywołanych przez grzyby. Dzięki niemu możemy wykryć bądź potwierdzić zakażenie grzybicze, ustalić który dokładnie gatunek grzyba zaatakował organizm, a także ocenić jego wrażliwość na leki. W grzybicach powierzchniowych przeprowadza się badanie mykologiczne skóry, włosów lub paznokci.

Jak wygląda badanie mykologiczne?

Do przeprowadzenia analizy w badaniu mikologicznym niezbędne jest wcześniejsze pobranie próbki. W zależności od obszaru zakażenia pobiera się odpowiedni materiał. W grzybicach powierzchniowych mogą zostać pobrane włosy, zeskrobina (w przypadku zmian skórnych) lub fragment paznokcia. W przypadku błon śluzowych pobiera się wymaz (np. z gardła lub pochwy). W schorzeniach płuc badanie mykologiczne przeprowadza się na podstawie plwociny (wydzieliny która została odkrztuszona). Następnie pobrany materiał zostaje oceniony pod mikroskopem. Jeśli dzięki obserwacji nie da się ustalić konkretnej odpowiedzi, na pytanie o rodzaj i gatunek patogenu, niezbędne będzie utworzenie hodowli grzyba. Wiele z nich rozwija się dosyć wolno, dlatego też badanie trwa zazwyczaj kilka tygodni.

Jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie grzybicze?

  • swędzenie lub zaczerwienienie skóry, grudki, pęcherzyki
  • żółtawy kolor lub zgrubienia na paznokciach
  • upławy (w infekcjach intymnych)
  • pleśniawki (jama ustna).

Jak przygotować się do badania mykologicznego?

W dzień badania mykologicznego nie należy myć obszaru skóry zmienionego chorobowo, który ma zostać poddany poborowi próbki. W przypadku pobierania wymazu z jamy ustnej, trzeba być na czczo, a przy tym zrezygnować z porannego mycia zębów. W przypadku gdy chcemy wykonać badanie mykologiczne paznokci (podejrzewamy grzybicę paznokcia), płytka nie może być pomalowana lakierem ani odżywką. Paznokcie nie powinny być zbyt krótkie, zatem nie należy ich obcinać przed badaniem.
Skóra powinna być wolna od maści i innych leków, ponieważ mogą one zaburzyć obraz i zafałszować wynik badania. Po zakończeniu leczenia zaleca się odczekania nie krócej niż dwa tygodnie przed wykonaniem badania. Może ono być przeprowadzane wielokrotnie (w zależności od potrzeb).

Badanie mykologiczne w Clinica Dermatologica

Igor Michajłowski - cytatW dermatologii grzybicę diagnozuje się na podstawie badania mykologicznego. W tym celu pobieramy materiał z tkanek, co do których istnieje podejrzenie o zakażeniu grzybiczym. Poszczególne gatunki patogenów mają charakterystyczny wygląd oraz układ zarodników, w związku z czym badanie cechuje duża trafność co do oceny gatunku grzyba. Pozwala ono na dobór odpowiedniego leczenia jak również sprawdzenie, czy zastosowane działania terapeutyczne przyniosły zamierzone efekty. W Clinica Dermatologica dużą wagę przykładamy do badań diagnostycznych, które są podstawą skuteczności w leczeniumówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog i założyciel Clinica Dermatologica.

Pobór materiału z naskórka odbywa się zazwyczaj przy pomocy tępego, jałowego skalpela. Mogą zostać pobrane również włosy, w sytuacji gdy choroba dotyczy owłosionej skóry głowy, brwi albo brody. Badanie przebiega dwuetapowo. Najpierw próbka jest badana bezpośrednio – pod mikroskopem. Wcześniej jednak musi zostać wytrawione białko – keratyna, która utrudnia prawidłową ocenę (np. za pomocą roztworu wodorotlenku potasu). Kolejny etap to posiew. Pozostała część próbki zostaje posiana na specjalnie przygotowanym, sztucznym podłożu. Po zainkubowaniu materiału w odpowiednich warunkach, pozostaje oczekiwanie na wzrost chorobotwórczych grzybów, a następnie określenie ich gatunku.

Wraz z wynikiem badania mykologicznego otrzymujemy listę leków, na których działanie dany grzyb nie jest odporny. Terapia wdrożona na podstawie wyników badania pozwoli szybko i skutecznie pozbyć się zakażenia.

Podsumowanie

Badanie mykologiczne umożliwia postawienie trafnej i konkretnej diagnozy w odniesieniu do zakażeń grzybiczych. Jest bezbolesne i nie powoduje skutków ubocznych. Pobranie próbki trwa krótko, a w zamian zyskujemy pewność, które dokładnie patogeny zaatakowały nasz organizm. Dzięki czemu możemy szybko, a przede wszystkim skutecznie wyleczyć grzybicę.

Darmowe konsultacje z kosmetologami

Bibliografia

1. Allemann B., Baumann L., Antioxidants used in skincare formulations, 2008
2. Wojnowska D., Juszkiewicz-Borowiec M., Chodorowska G., Wpływ menopauzy na starzenie się skóry, 2006
3. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, 2017
4. Sikora M., Kosmetyka dla zaawansowanych, 2011

Dodaj komentarz

Komentarze

Karolina B. 24.08.2020 00:12

bo te drogeryjne rzeczy sa o kant rozbic tak na prawde. moze pomoc ale nie zawsze a inna sprawa ze w sumie pojawiaja sie tez problemy z tym za wydajesz kase a nie pomaga no chyba ze pomaga ale niezbyt czesto i moze w bardzo lekkich przypadkach.

RossAlly 09.08.2020 15:28

Ja wyszłam z grzybicy paznokcia.. Myślałam, że nic mi już nie pomoże, bo miałam tyle kosmetyków z drogerii a poszłam do lekarza i… poszło 😀

Jadzia 21.08.2019 06:26

Ja mogę tylko potwierdzić, że badania mikologiczne w Gdańsku w tej klinice przebiegają w pełni profesjonalnie. Wyniki otrzymałam całkiem szybko i od razu powiedziano mi jak leczyć ten rodzaj grzybicy, który mnie dopadł. Na własną rękę z domysłami pewnie znacznie dłużej przebiegałoby leczenie.

Domixnika 18.08.2019 10:25

Kurczę ja to nawet długo nie wiedziałam, że się grzybicy nabawiłam na basenie. Po pewnym czasie zaczęłam coś podejrzewać. Profesjonalnie wykonane badanie mykologiczne pomoże w dopasowaniu leczenia.

Karafa 15.08.2019 07:22

Martysiu, o czas pobrania próbki się nie obawiaj, bo badanie mykologiczne dzieje się, bez twojego udziału – po prostu hoduje się próbkę w laboratorium. Na wyniki niestety trzeba dość długo czekać, bo zazwyczaj miesiąc lub nawet więcej.

Martysia 11.08.2019 08:46

Ile trwa badanie mikologiczne paznokci? Obawiam się, że mogę mieć grzybicę paznokci, ale nie wiem czy ile czasu potrzebuję czy zdążyłabym przed pracą…

Zofia 19.07.2019 11:43

Zdecydowanie polecam, warto wykonać badanie mykologiczne i stosować się do zaleceń lekarza niż leczyć się na własną rękę. Badanie jest bezbolesne, a jego wyniki pozwolą na szybkie wyleczenie organizmu 🙂