Autogenny wypełniacz, czyli przeszczep komórek tłuszczowych. Kiedy warto go wykonać?
Autogenny wypełniacz to materiał pozyskany z własnych komórek tłuszczowych pzeszczepiany w inne partie ciała. Wykorzystuje się go w zabiegach lipofillingu czy inaczej lipotransferu. Często ten zabieg określany jest mianem „2w1” bo tłuszcz pobiera się z miejsc, w których mamy jego nadmiar i przekazuje tam, gdzie chcemy dodać trochę krągłości, jędrności. Najczęściej na twarz, ale i piersi czy pośladki lub dłonie. Kiedy warto pomyśleć o autogennym wypełniaczu? Jak przebiega zabieg z autogennym wypełniaczem – przeczytasz w poniższym tekście.
Autogenny wypełniacz – co to?
Autogenny wypełniacz to rodzaj wypełniacza stosowanego w medycynie estetycznej, który jest wykorzystywany do uzupełniania ubytków skórnych, zmarszczek, linii mimicznych i innych defektów. Jest to produkt pozyskiwany z krwi pacjenta, który po odpowiednim przetworzeniu i oczyszczeniu, staje się materiałem do wypełniania zmarszczek lub innych defektów skórnych. Produkt ten jest wykorzystywany jako alternatywa dla innych wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy czy hydroksyapatyt wapnia, ze względu na swoją naturalną i biokompatybilną naturę.
Sprawdź, jakie zabiegi oferujemy w zamian.Kliknij tutaj
Zalety
Zalety AFT to przede wszystkim brak ryzyka reakcji alergicznej, ponieważ wykorzystywana jest własna tkanka pacjenta, co minimalizuje ryzyko odrzucenia lub infekcji. Ponadto AFT zapewnia długotrwały efekt, a ponieważ tkanka tłuszczowa jest naturalnym materiałem wypełniającym, poziom biokompatybilności jest bardzo wysoki. Dodatkowo AFT może pomóc w ujędrnieniu i odmłodzeniu skóry, ponieważ tkanka tłuszczowa zawiera naturalne składniki, takie jak komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które stymulują procesy regeneracyjne w skórze.
Innymi zaletami AFT są brak szwów lub blizn, minimalny okres rekonwalescencji oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu na różnych obszarach ciała, w tym na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, udach i pośladkach. Ponadto, dzięki precyzyjnym technikom wstrzykiwania, AFT umożliwia uzyskanie naturalnego wyglądu, ponieważ tkanka tłuszczowa jest wstrzykiwana w niewielkich ilościach, stopniowo budując objętość i kształt.
Warto również zaznaczyć, że AFT może być stosowany u osób, u których występują alergie na produkty chemiczne lub kolagen, a także u pacjentów, którzy pragną uzyskać długotrwały efekt i naturalny wygląd bez konieczności wykonywania kilku zabiegów z użyciem wypełniaczy syntetycznych.
Jak przebiega zabieg z autogennym wypełniaczem?
Zabieg z wstrzykiwaniem autogennego wypełniacza przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, co wynika z rejonu wstrzyknięć i zależy także od objętości przeszczepianego tłuszczu:
- wybrane obszary twarzy, dłonie – znieczulenie miejscowe;
- facelift, piersi, pośladki, łydki – znieczulenie ogólne
Najczęściej materiał autogenny pobiera się z brzucha, ud, bioder i pośladków. Zawsze chirurg kaniulą wykonuje najpierw liposukcję obszaru dawczego, a autogenny wypełniacz pobiera się do specjalnych strzykawek. Następnie pobrany tłuszcz poddaje się wirowaniu, by uzyskać czyste komórki tłuszczowe gotowe do przeszczepienia.
Kolejny etap to przeszczepienie wypełniacza do miejsca docelowego. Następuje to przez niewielkie nakłucia, bardzo cienkimi kaniulami.
Autogenny wypełniacz – wskazania do zabiegu
W jakich przypadkach wskazane jest wykonanie zabiegu przeszczepienia autogennego wypełniacza? Generalnie rzecz ujmując, w problemach z wiotczejącą, starzejącą się skórą.
Będą to więc wszelkiego rodzaju:
- zmarszczki na twarzy,
- opadający owal twarzy,
- ubytek objętości skóry na twarzy,
- wyraźna bruzda nosowo-wargowa,
- tzw. dolina łez, czyli zmarszczki powiekowo-polikowe,
- cienie pod oczami,
- zmarszczki marionetki,
- zapadnięte policzki,
- korekta asymetrii twarzy,
- wszelkiego rodzaju blizny oraz ubytki skórne,
- dodanie krągłości pośladkom,
- dodanie krągłości piersiom,
- pelikany,
- kościste łydki,
- wiotczenie dłoni.
Kiedy nie można przeszczepić autogennego wypełniacza? Przeciwwskazania do lipotransferu
Przede wszystkim zabiegu lipofillingu nie da się przeprowadzić u osób nadmiernie szczupłych, bo nie mają one materiału do przeszczepu.
Z zabiegów z wykorzystaniem autogennego wypełniacza nie mogą skorzystać także osoby cierpiące na:
- cukrzycę,
- choroby serca,
- choroby nowotworowe,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- choroby autoimmunologiczne.
Efekty po lipofillingu
Zabieg lipofillingu przynosi podwójne korzyści. Przeszczepiając komórki tłuszczowe możemy nie tylko remodelować wybraną partię ciała, ale także ją rewitalizujemy, dzięki regeneracyjnym właściwościom komórek macierzystych występujących w tkance tłuszczowej. Po zabiegu z autogennym wypełniaczem nie pozostają blizny, jak po tradycyjnym liftingu. Korygować możemy praktycznie każdą partię ciała. Uzyskany efekt jest bardzo naturalny, dużo atrakcyjniejszy od botoksu, silikonów czy kwasu hialuronowego, co wynika z naturalności przeszczepianego materiału.
Autogenny wypełniacz jest coraz chętniej wykorzystywany do modelowania piersi, zwłaszcza u pacjentek, które ze względów zdrowotnych nie chcą lub nie mogą zdecydować się na implanty. Umożliwia powiększenie biustu o jeden rozmiar. Największą zaletą autogennego wypełniacza jest w tym przypadku to, że po takim przeszczepie nie pozostają blizny, a objętość piersi zmienia się wraz z pacjentką, gdy ta przybiera lub traci na wadze, co jest niezwykle naturalne i korzystne dla proporcji sylwetki – mówi Marta Bożenda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Nasza oferta
Zapraszamy Cię do naszych gabinetów, aby omówić Twoje potrzeby i oczekiwania. W trakcie darmowych konsultacji z kosmetologiem nasz specjalista odpowie na Twoje wszystkie pytania i doradzi zabieg, który sprosta Twoim potrzebom.
Zadzwoń pod nr: +48 791 604 604 i umów się na bezpłatną konsultację.
Bibliografia:
1. Kaszuba A., Pfenninger J., Floch M., Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, 2012
2. Karkhi A., Kisyova R., High intensity focused ultrasound (HIFU) technology for body contouring, „Journal of Aesthetic Nursing”, Vol. 8, No. Sup1, 3/2019
3. Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” nr 2 (51), 2017
Komentarze
bielicka 30.06.2024 18:11
miałam robiony zabieg lipofillingu i super efekty są po nim
Michalina 01.04.2024 10:49
Nie wiedziałam że ta procedura czy tam zabieg nazywa się w taki sposób. Sama bym sobie zrobiła autogenny wypełniacz do piersi hahaha.