Atopowe zapalenie skóry głowy jako przyczyna łysienia
Atopowe zapalenie skóry głowy jest chorobą o przebiegu przewlekłym, która spowodowana jest czynnikami genetycznymi. Objawy choroby widoczne są nie tylko na owłosionej skórze głowy, ale także na innych częściach ciała. Atopowe zapalenie skóry głowy jest uznawane za jedną z przyczyn łysienia. Przeczytaj, co warto wiedzieć na ten temat.
Atopowe zapalenie skóry głowy – przyczyny wypadania włosów
Warto poznać przyczyny, które odpowiadają za atopowe zapalenie skóry głowy. Specjaliści wskazują dwie grupy czynników wywołujących AZS. Pierwszą z nich są geny. Wówczas układ immunologiczny reaguje nieprawidłowo na niewielkie dawki antygenów, w wyniku czego produkowane są przeciwciała i powstają zmiany skórne. Drugą grupą powodów są natomiast czynniki środowiskowe (wysoka temperatura, zanieczyszczenie powietrza, tendencja do pocenia się, przesuszenie i podrażnienia skóry).
Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry głowy to wypadanie włosów wynika z faktu, że mieszki włosowe są osłabione i gorzej zakorzenione w skórze głowy. Dodatkowo proces utraty włosów może wzmacniać mechaniczne naruszanie ich struktury, wywołane drapaniem skóry głowy.
Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy
Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry głowy, oznaki choroby można bardzo łatwo zauważyć i odróżnić od innych schorzeń. Początkowe objawy występują nawet u noworodków, następnie ujawniają się w wieku sześciu lub siedmiu lat. Nieprawidłowości na skórze mogą ulegać wyciszeniu, a za jakiś czas znowu się pojawiać, ponieważ choroba ma tendencję do nawrotów. W fazie aktywnej zmiany mają postać grudek, które mogą się sączyć, a ponadto być zarumienione. Obejmują całe ciało. Poza charakterystycznymi wykwitami skórnymi pojawiają się także katar sienny, astma czy zapalenie spojówek.
Atopowe zapalenie skóry głowy – sposoby na wypadanie włosów
Przy atopowym zapaleniu skóry głowy, leczenie powinno opierać się na prawidłowo postawionej diagnozie. W przypadku problemów ze skalpem lub nadmiernym wypadaniem włosów warto udać się na wizytę do specjalisty – trychologa.
Trychologiem jest lekarz dermatolog (a także dyplomowany kosmetolog), specjalizujący się w dolegliwościach skóry głowy i włosów. W sytuacji gdy zauważymy, że tracimy więcej niż 100 włosów dziennie, warto umówić się na konsultację. Trycholog wykona specjalistyczne badania – trichogram i/lub trichoskopię oraz dobierze najskuteczniejszą dla danego pacjenta metodę leczenia. Problemu nie należy bagatelizować, ponieważ pozostawiony sam sobie może prowadzić do łysienia – mówi Paulina Zachaj, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Podczas kuracji na wypadanie włosów najczęściej stosuje się takie zabiegi:
- mezoterapia (igłowa, mikroigłowa lub bezigłowa), w trakcie zabiegu podaje się odżywcze serum, preparat Kenalog albo osocze bogatopłytkowe.
- karboksyterapia Reology2 – polegającą na śródskórnym i podskórnym podaniu dwutlenku węgla, który zwiększa dopływ tlenu oraz dostępność substancji odżywczych,
- Dr. Cyj Hair Filler – metoda ta polega na aplikowaniu koktajlu odżywczego, który składa się z mieszanki siedmiu peptydów i kwasu hialuronowego,
- terapia UVA/UVB/PUVA, która polega na naświetlaniu skóry głowy promieniami UV.
Atopowe zapalenie skóry głowy – domowa pielęgnacja
Kluczowe jest tutaj dobranie delikatnych, niepodrażniających środków myjących i kosmetyków (a także produktów do prania). W przypadku choroby, którą jest atopowe zapalenie skóry głowy, szampon pełni ważną rolę. Najlepiej sprawdzają się produkty dermatologiczne oraz te wyprodukowane na bazie naturalnych składników. Aplikując kosmetyk, należy unikać pocierania skalpu, gdyż może to nasilać objawy choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry głowy, zdjęcia potwierdzają, że powstałe w ten sposób podrażniania powodują również wzmożone wypadanie włosów.
Atopowe zapalenie skóry głowy jest uciążliwą dolegliwością, która wymaga odpowiedniego leczenia i stosowania pewnych środków zapobiegawczych. Pozwalają one jednak znacząco poprawić komfort życia pacjentów.
Bibliografia
1. Klonowska J., Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów, „Kosmetologia Estetyczna”, 6 / 2017 / vol. 6
2. Siemiątkowska J., Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, 2018
3. Woldan-Tambor A., Zawilska J. Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, „Farmacja Polska”, 65(11), 2009
4. Wolska H., Najczęstsze choroby włosów [w:] Błaszczyk-Kostanecka M. (red. Naukowa), Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009
Komentarze
Lucyna 30.11.2021 12:58
Najwazniejsze dobrac dobre leki no i nawilzac skore. Te takie luski po czasie odpadna a nowa skora bedzie zdrowa.
Dagmara 09.11.2021 22:07
Ja nie mam, ale mąż ma AZS i znaleźć cokolwiek co by pomagało było ciężkie. Dermatolog i dermokosmetyki pomogły ostatecznie.
Oliwia29 28.09.2021 12:26
@Natalia, jeżeli koleżanka się zastanawia to weź jej doradź by poszła do trychologa. Zdecydowanie warto iść się leczyć. Atopowe zapalenia skóry głowy nie jest łatwe do wyleczenia, ale nawet przygaszenie objawów robi dużo.
agata 21.08.2020 09:16
Dobrze, ze sa takie profesjonalne sposoby na wypadanie wlosow w dzisiejszych czasach, ja musialam sie meczyc z ogarnianiem tego na wlasna reke i nie polecam.
anonimowa 24.07.2020 09:48
domowa pielegnacja jest tu ogolnie bardzo wazna, moim zdaniem tak samo jak profesjonalne leczenie bo wspiera je i przyspiesza zanikanie calego problemu ze skora.
kolorowa panna 19.07.2020 13:30
Nie wiedzialam, ze atopowe zapalenie skory moze byc nawet u noworodkow, myslalam ze to choroba raczej starszych dzieci i doroslych ;o
Natalia gw. 13.07.2020 17:55
moja koleżanka cierpi na AZS i ja też ostatnio miałam jakieś takie swędzące plamki i więcej włosów zaczęło mi wypadać i się zastanawiam czy nie udać się do trychologa
marta barwinska 10.07.2020 14:06
Domowa pielegnacja to chyba jest bardziej jako uzupelnienie zabiegów na azs? Czy źle rozumiem?
maszka 09.07.2020 20:04
Mój chłopak mial to atopowe zapalenie skóry głowy, nie „polecam” nikomu dostać go przypadkiem. Na szczęscie chłopak nie wyłysiał bo ogarnal sie w pore 😛