Wdowi garb, zwany też bawolim karkiem, to tłuszczowy garb na karku i pomiędzy łopatkami. Stanowi spory dyskomfort estetyczny, w dodatku trudno go zakryć. Wdowi garb może dotyczyć zarówno kobiet i mężczyzn, a przyczyn jego powstawania jest co najmniej kilka. Za jedną z nich uważa się otyłość, chociaż wdowi garb spotykany jest również u osób o prawidłowej wadze. Wiadomo także, że sama dieta i ćwiczenia nie wystarczą, by całkowicie pozbyć się tej przypadłości.
Wdowi garb – jak pokonać ten problem?
Wdowi garb można w niektórych przypadkach zredukować za pomocą zabiegów.
Wdowi garb – co to jest?
Wdowi garb jest problemem związanym z nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na szyi i w górnej części pleców. W połączeniu ze zbitą tkanką łączną, tworzy się widoczny garb na karku.
Za powstawanie wdowiego garbu może odpowiadać:
- otyłość,
- genetyczna skłonność,
- niska aktywność fizyczna,
- zaburzenia hormonalne, np. podwyższony poziom kortyzolu we krwi,
- źle funkcjonujący układ limfatyczny.
Wdowi garb – co robić?
Wdowi garb często jest utożsamiany z okrągłymi plecami, a więc kifozą odcinka piersiowego kręgosłupa. To nie jest wprawdzie to samo, lecz podobnie jak w leczeniu wad postawy, ćwiczenia na wdowi garb mogą okazać się do pewnego stopnia pomocne. Dobre będą ćwiczenia rozluźniające mięśnie i powięzie oraz poprawiające ukrwienie tkanek, wykonywane najlepiej pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.
Odpowiednia postawa podczas snu również może zredukować wdowi garb. Jak spać, by zapobiegać jego powstawaniu? Wskazane jest spanie na plecach, gdyż to pozwoli odciążyć kręgosłup. W utrzymaniu tej pozycji może pomóc specjalna poduszka ortopedyczna.
Wdowi garb to jednak przede wszystkim defekt kosmetyczny, związany z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej na plecach. Dlatego najskuteczniejsze na tę przypadłość okazują się intensywne zabiegi medycyny estetycznej, rozmasowujące zbite tkanki i prowadzące do drenażu limfatycznego.