Rzadkie włosy – to spory problem. Wypadanie włosów jest dość powszechnym problemem, który może pojawić się u osób w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przyjmuje zarówno formę rozproszoną – fryzura przerzedza się na całym obszarze – jak i formę skoncentrowaną, gdzie dochodzi do punktowej utraty włosów. Skuteczna walka z tym problemem jest możliwa podczas nowoczesnych zabiegów trychologicznych.
Rzadkie włosy – jakie mogą być przyczyny?
Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Czasem są one dość prozaiczne i wystarczy zmienić np. sposób pielęgnacji włosów i skóry głowy. W innych nadmierne wypadanie włosów może być objawem choroby skóry głowy, choroby ogólnoustrojowej lub efektem ubocznym przyjmowania leków.
Wypadanie włosów może być efektem nadmiernego przesuszenia samych włosów lub też skóry głowy. Taki efekt może dawać stosowanie zbyt drażniących kosmetyków do mycia i pielęgnacji, a także częste używanie suszarki, lokówki i prostownicy.
Duże wpływ na rzadkie włosy ma również dieta, stres, przemęczenie, problemy ze snem. Na wypadanie włosów duży wpływ mają także zmiany hormonalne. Taki problem może pojawić się zarówno u osób np. z chorobami tarczycy, u kobiet w ciąży, a także w trakcie przyjmowania leków hormonalnych.
Wypadanie może również towarzyszyć wielu chorobom skóry głowy, jak chociażby łupież, oraz chorobom ogólnoustrojowym. Często jest to także efekt uboczny przyjmowania niektórych leków.
Umów konsultację z naszym kosmetologiem-trychologiem,
podczas której otrzymasz porady i umówisz zabiegi.
Rzadkie włosy i wypadanie – leczenie specjalistyczne
W przypadku rzadkich włosów i wypadania – leczenie trychologiczne w specjalistycznym gabinecie to najlepsze rozwiązanie. Takie rozwiązania są najbardziej efektywne, a zarazem są nieinwazyjne. Skorzystać można z takich innowacyjnych rozwiązań.
Mezoterapia skóry głowy na rzadkie włosy
Mezoterapia to najbardziej klasyczny zabieg – często wykorzystywany u Pań, które chcą zagęścić włosy. Polega na podaniu bezpośrednio do skóry koktajlu składników odżywczych. Wyróżnia się trzy typy mezoterapii. Pierwszy to mezoterapia igłowa – koktajl podaje się za pomocą kaniuli. W przypadku mezoterapii igłowej składniki odżywcze aplikowane są poprzez specjalne urządzenie Dermapen/Mezopen. Przypomina ono wyglądem długopis, którego głowica pokryta jest mikroigiełkami. Ostatni rodzaj to mezoterapia bezigłowa, którą wykonuje się za pomocą urządzenia Dermojet. Podczas wszystkich typów mezoterapii najczęściej podaje się osocze bogatopłytkowe, które wcześniej pobierane jest od pacjenta lub specjalistyczny preparat Kenalog.
Dr. CYJ – kuracja przeciw wypadaniu
Dr. CYJ Hair Filler – podczas tych zabiegów do głębokich warstw skóry podaje się specjalny preparat, którego skład bazuje na kompozycji siedmiu peptydów z dodatkiem kwasu hialuronowego. Kuracja ma formę ampułki ze zintegrowanym aplikatorem igłowym.
Karboksyterapia na rzadkie włosy
Karboksyterapia Reology2: zabiegi polegają na podskórnym lub śródskórnym podaniu dwutlenku węgla. W efekcie dochodzi do rozszerzenia naczynek, a także pojawienia się nowych, co skutkuje poprawą ukrwienia.
Kriomasaż
Kriomasaż Cryo-S – podczas tych zabiegów do skóry podaje się podtlenek azotu, co w efekcie skutkuje pobudzeniem odnowy biologicznej. Podtlenek azotu znacznie obniża temperaturę tkanek, stanowiąc metodę krioterapii.
Terapia UVA/UVB/PUVA
Zabiegi polegają na naświetlaniu skóry głowy promieniami UV. Jest to metoda leczenia łysienia plackowatego.
Zabiegowe leczenie wypadania włosów zawsze odbywa się w seriach. Wybór konkretnego zabiegu, jak i ilość oraz częstotliwość wizyt zawsze należą do kosmetologa trychologa, który ustala plan terapii na podstawie wywiadu z pacjentem oraz na podstawie wyników badań.
Diagnostyka wypadania włosów i przyczyn przerzedzonych włosów
Przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki to jedyna metoda, aby dowiedzieć się, co na wypadania włosów zadziała najlepiej. Pierwszym krokiem skutecznego leczenia jest umówienie się na konsultację z kosmetologiem trychologiem. Wizyta zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Kolejnym krokiem jest wykonanie badań – Trichoskopii oraz Trichogramu.
Podczas Trichoskopii, za pomocą specjalistycznego urządzenia, na dużym powiększeniu, ogląda się skórę głowy oraz włosy, Jednocześnie kosmetolog trycholog wykonuje serię zdjęć, które następnie wysyła się do laboratorium. Trichogram to badanie, podczas którego pobrane zostają próbki włosów razem z cebulkami, także wysyłane następnie do laboratorium.
W razie potrzeby możemy również zostać poproszeni o wykonanie dodatkowych badań krwi lub skonsultowanie się ze specjalistą – np. endokrynologiem.
Po około 4 tygodniach otrzymujemy z laboratorium wyniki badań trychologicznych. Na podstawie tak pełnego obrazu można ustalić plan leczenia. Kosmetolog trycholog wybiera najlepszy zabieg oraz ustala częstotliwość i ilość wizyt.
Umów konsultację z naszym kosmetologiem-trychologiem,
podczas której otrzymasz porady i umówisz zabiegi.
Czy istnieją domowe sposoby na wypadające włosy?
Istnieje wiele porad na temat sposobów na wypadające włosy. W drogeriach znajdziemy mnóstwo szamponów, odżywek, masek i wcierek na porost włosów. Niektórzy doradzają np. picie naparu ze skrzypu polnego. Takie rozwiązania mogą poprawić stan włosów, ale z pewnością nie dadzą takich efektów jak profesjonalne zabiegi. Tylko profesjonalne i odpowiednio dobrane rozwiązania trychologiczne są w stanie w takim stopniu nie tylko zahamować utratę włosów, ale przede wszystkim pobudzić ich wzrost.
Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie rezygnować z domowych metod. Stosowanie dobrych kosmetyków o pielęgnacji z pewnością skutecznie wzmocni i przedłuży efekty zabiegów. Co ważne, trzeba sięgać po odpowiednie preparaty – czyli takie o dobrym składzie. Poszukiwać należy środków z jak największą ilością substancji aktywnych pochodzenia naturalnego.
Wypadanie włosów to problem, z którym można skutecznie walczyć. Najważniejsza jest jednak precyzyjna diagnostyka, która pozwala na dobranie najlepszej, indywidualnie dopasowanej kuracji. Nowoczesne zabiegi trychologiczne pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów.
Bibliografia
1. Dana A, Batory M, Erkiert-Polguj A, Augustyniak A, Rotsztejn H: Effects of LED radiation on the skin – what is new in recent research? Part II. In skin remodeling processes and hair growth [w:] Dermatology Review, 2015, s. 564-568.
2. Olszewska M, Rudnicka L, Rakowska A, Kurzeja M: Advances in diagnosing hair loss [w:] Dermatology Review, 2009, s. 247-253.
3. Skrok A, Kozłowska A: The role of hormonal thyroid gland pathology in hair disorders [w:] Dermatology Review, 2013, s. 384-391.
4. Trink A, Sorbellini E, Bezzola P, Rodella L, Rezzani R, Ramot Y, Rinaldi F: A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata [w:] British Journal of Dermatology, 2013, s. 690 – 694.