Rozszerzone pory to rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, które obserwowane są jako charakterystyczne wgłębienia w skórze, przez co ta ma nierówną strukturę. Osoby, które wykonują makijaż mogą obserwować gromadzenie makijażu w tych dziurkach. Jest to problem, który najczęściej wynika z indywidualnych skłonności genetycznych.
Towarzyszy on tendencjom do przetłuszczania się oraz powstawania zmian trądzikowych. U osób z cerą suchą praktycznie w ogóle nie obserwuje się rozszerzonych porów. Ponadto u niektórych osób rozszerzone pory to pozostałość po trądziku młodzieńczym. Zdarza się, że w takich sytuacjach dochodzi do trwałego rozciągnięcia porów – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog
Najlepsze rozwiązanie? Specjalistyczne zabiegi na rozszerzone pory!
Nowoczesna kosmetologia i dermatologia oferują szeroką ofertę zabiegów na rozszerzone pory. Są one zróżnicowane pod względem zastosowanej technologii, intensywności działania oraz dodatkowych korzyści, jakie uzyskujemy. Dzięki temu do każdego pacjenta można dobrać najlepsze rozwiązanie. W Clinica Cosmetologica można wykonać zabiegi na rozszerzone pory, ale też na zatkane pory.
Umów BEZPŁATNĄ konsultację z naszym kosmetologiem,
podczas której umówisz zabiegi.
Aquapure na rozszerzone pory
Aquapure to wyjątkowy, bo wielozadaniowy zabieg. Działa na skórę oczyszczająco, zwęża pory, redukuje trądzik, a do tego działa odmładzająco. Składa się z kilku etapów, podczas których na skórę działają kolejno aż cztery głowice, aplikując jeden z czterech roztworów.
Intraceuticals
Intraceuticals – to wyjątkowe, nowoczesne, bezinwazyjne, a zarazem skuteczne zabiegi. Pierwszym krokiem jest zaaplikowanie na skórę odpowiedniego serum. Następnie zbliża się do niej głowicę, która emituje tlen pod ciśnieniem. Hiperbaryczny tlen transportuje składniki aktywne zawarte w serum do głębszych warstw skóry. Do wyboru mamy kilka wariantów zabiegu – wszystko zależy od tego, jaką ampułkę zastosujemy. W przypadku rozszerzonych porów szczególnie polecane jest serum Intraceuticals Boosters Witamina A+. Jest to serum Rejuvenate właśnie z dodatkiem witaminy A. Zawiera ono między innymi zieloną herbatę oraz opatentowany mikro-otorbiony palmitynian retinylu.
Peelingi chemiczne na rozszerzone pory
Jednym z rozwiązań na rozszerzone pory są peelingi chemiczne. Polegają one na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranego kwasu, który złuszcza naskórek lub głębsze warstw skóry. W zależności od rodzaju cery i jej potrzeb można wykorzystać 30% kwas migdałowy, „piruvex” pirogronowy 40%+ mlekowy 10%, „azelan” azelainowy 20% + salicylowy 20% lub 35% kwas glikolowy.
Każdy kwas z inną intensywnością penetruje kolejne warstwy skóry, co przekłada się na zróżnicowanie pod względem mocy działania i złuszczania skóry. Na przykład kwas migdałowy jest odpowiedni nawet dla osób z cerą wrażliwą i z trądzikiem różowatym. Z kolei u osób z cerą trądzikową znacznie lepiej zadziała np. kwas glikolowy – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog
Laser frakcyjny CO2 na rozszerzone pory
Podczas zabiegu laser tworzy kontrolowane mikro uszkodzenia w skórze, dzięki czemu wpływa na jej regenerację. Wśród licznych zalet i korzyści jest również właśnie zwężenie porów.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe może zostać podane podczas mezoterapii – igłowej, mikroigłowej (Dermapen/Mezopen) lub bezigłowej. Wcześniej pobiera się krew od pacjenta, a probówka jest następnie umieszczana w wirówce, co pozwala na uzyskanie osocza. Osocze bogatopłytkowe skutecznie odżywia i poprawia właściwości skóry. Jedną z zalet jest właśnie zwężenie porów.
Mezoterapia
Mezoterapia podczas mezoterapii igłowej, mikroigłowej oraz bezigłowej podawać można nie tylko osocze bogatopłytkowe, ale też szereg innych koktajli odżywczych, co również doskonale wpływa na zwężenie porów.
Retix C na rozszerzone pory
Retix C: zabieg polega na nałożeniu na skórę zawartości ampułki oraz maski z czystym retinolem. Pacjent/-ka zmywa maskę samodzielnie po upływie kilku godzin. Przez kilka kolejnych dni skóra może wyglądać niekorzystnie – wynika to z procesu złuszczania. Retix C zawiera 4% retinolu, 8% witaminy C oraz 30% antyoksydantów. Zabieg bardzo skutecznie oczyszcza skórę, usuwa martwy naskórek i zwęża pory.
PRZED i PO – przykładowe efekty zabiegów na rozszerzone pory
Umów BEZPŁATNĄ konsultację z naszym kosmetologiem,
podczas której umówisz zabiegi.
Skąd się biorą rozszerzone pory?
Rozszerzone pory to przede wszystkim kwestia uwarunkowań genetycznych. Najczęściej mają je osoby z terą tłustą, mieszaną i trądzikową. Pory to nieodłączny element skóry – są to ujścia gruczołów łojowych. Kiedy gruczoły produkują łój, pory się rozszerzają, aby pozbyć się sebum. Rozszerzone pory na policzkach, rozszerzone pory na nosie same w sobie wyglądają nieestetycznie, a dodatkowo mogą się w nich gromadzić zanieczyszczenia, co prowadzi do zatkanych porów oraz zaskórników.
Jak zapobiegać rozszerzaniu się porów?
Pojawianiu się rozszerzonych porów można zapobiegać. Ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry. Podstawą jest oczyszczanie cery. Nie próbuj też maskować porów zbyt dużą warstwą makijażu, gdyż w ten sposób możesz tylko pogorszyć sprawę. Unikaj wszystkich kosmetyków, które mogą zatykać pory.
Na zatkane pory i rozszerzone pory pomogą również maseczki oczyszczające. Co istotne, nie wolno samodzielnie oczyszczać skóry poprzez wyciskanie niedoskonałości, gdyż w ten sposób można rozciągnąć pory.
Co na rozszerzone pory? Domowa pielęgnacja czy specjalistyczne zabiegi?
Na pytanie o to, co na rozszerzone pory i zatkane pory zadziała najlepiej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Problem jest o wiele bardziej złożony. Najlepsze efekty – najbardziej widoczne w najkrótszym czasie, dadzą profesjonalne zabiegi kosmetologiczne. Jest to zdecydowanie najbardziej efektywne rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, że takie profesjonalne rozwiązania zastąpią codzienną pielęgnację.
Jeżeli masz rozszerzone pory, musisz odpowiednio dbać o skórę. W przeciwnym razie nawet po najlepszych zabiegach problem może powrócić, a same efekty mogą nie być wystarczająco zadowalające. Jednocześnie za pomocą samej pielęgnacji nie jesteśmy w stanie uzyskać rezultatów chociażby zbliżonych do zabiegów. Dlatego najlepszym wyjściem jest stosowanie zabiegów przy jednoczesnym pielęgnowaniu skóry w odpowiedni sposób.