Prosaki to drobne nierówności skóry o jasnej barwie. Najczęściej mają średnicę około milimetra i kolor biały lub żółtawy. Zazwyczaj są dość słabo widoczne, nie przysparzają dolegliwości bólowych i nie swędzą.
Prosaki to efekt nadmiernego gromadzenia się sebum w ujściach gruczołów łojowych. Nie jest to problem zagrażający naszemu zdrowiu, ale stanowiący defekt estetyczny. Najczęściej pojawiają się prosaki na twarzy (prosaki pod oczami, prosaki na powiece, na policzkach, nosie, czole, czy prosaki wokół ust). Z prosakami możemy walczyć także w okolicach intymnych.
Prosaki – leczenie przy pomocy specjalistycznych zabiegów
Na szczęście prosaki można usunąć za pomocą specjalistycznych zabiegów. Jeżeli masz prosaki na twarzy, usuwanie ich powinieneś/powinnaś przeprowadzić w specjalistycznej placówce. Można mikrodermabrazję w celu zapobiegania ich powstawaniu. W pozostałych wypadkach poleca się zabieg mechanicznego usuwania prosaków.
Efekty zabiegów
Zdjęcia PRZED i PO przy zastosowaniu zabiegów dobranych przez kosmetologa.
Zabiegi
Elektrokoagulacja
Innym sposobem pozwalającym na usunięcie prosaków jest elektrokoagulacja. Do zmiany zostaje przyłożona elektroda. Prąd o wysokiej częstotliwości ścina białko precyzyjnie w miejscu występującej nierówności. Zabieg jest prawie bezbolesny, przypomina lekkie ukłucia. Usuwanie jednej zmiany trwa krótko, około minuty. Po prawidłowym wygojeniu skóry, po zabiegu nie zostaną żadne ślady.
Peelingi chemiczne – sposób na prosaki na twarzy
W leczeniu prosaków wykorzystać możemy też peeling przy pomocy kwasów. Polega on na zaaplikowaniu na skórę wybranego kwasu, który wnika do głębszych warstw skóry. W ten sposób powoduje pozbycie się starych tkanek, które stopniowo, po kilku dniach od zabiegu zaczynają być usuwane. W ten sposób usuwane są stare i zniszczone komórki, ale też nadmiar łoju, czy inne zanieczyszczenia w okolicach gruczołów łojowych. Skóra zostaje dogłębnie oczyszczona.
W walce z prosakami najczęściej stosuje się kwas pirogronowy. Zabieg kwasami prowadzi do głębokiego oczyszczenia skóry. Oczyszczone zostają ujścia gruczołów łojowych, usuwane są martwe lub stare komórki skóry, które zastępują nowe. Cera jest odnowiona i oczyszczona – także z prosaków – mówi Marta Bożenda, kosmetolog
Mechaniczne usuwanie prosaków
W naszej placówce zaleca się mechaniczne usuwanie zmian, ponieważ jest najbardziej skuteczne i nie zagraża rozniesieniem się zmian po skórze.
Konsultacje przed zabiegiem – BEZPŁATNE
W kwestii doboru konkretnego zabiegu warto skonsultować się ze specjalistą – kosmetologiem. Dobierze on najlepszy rodzaj zabiegu, ale też częstotliwość i ilość wizyt. Dzięki temu zabiegi dadzą najlepsze efekty. Dlatego Clinica Cosmetologica oferuje bezpłatne konsultacje przed zabiegiem. Wiemy, że specjalista najlepiej oceni potrzeby cery.
Jak usunąć prosaki? Domowe czy zabiegowe usuwanie prosaków?
Choć w internecie znaleźć można mnóstwo porad dotyczących usuwania prosaków w domowych warunkach, nie warto robić tego samemu. Wyciskanie i nakłuwanie może się skończyć bardzo źle. Największe ryzyko wiąże się z pojawieniem się infekcji oraz blizn i przebarwień. Dlatego też nigdy nie powinno się samodzielnie usuwać prosaków. Doprowadzić to może do pojawienia się jeszcze bardziej widocznych zmian.
W zakresie stosowania środków do pielęgnacji zewnętrznej, warto wspomnieć, że nie istnieją kosmetyki, które mogłyby usunąć prosaki. Próżno szukać takich specyfików zarówno w drogerii, jak i w aptece.
Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się prosaków jest usuwanie zabiegowe. To jedyna metoda, pozwalająca na skuteczne usunięcie nierówności bez ryzyka pojawienia się blizn i przebarwień.